Chatbot Messenger: czym jest, jak działa i ranking 3 najlepszych

Chatbot messenger

Czym jest chatbot Messenger? Jak bot na Facebooka działa w praktyce? I jakie są najlepsze usługi tego typu dostępne obecnie?

Boty na Messengera to bardzo ciekawe narzędzia, które stają się coraz bardziej popularne w świecie social media marketingu i sprzedaży online. Jeśli szukasz informacji na ich temat, jesteś we właściwym miejscu!

W tym artykule zobaczymy, czym jest bot na Messengera, jak działa i w jakich sytuacjach może być przydatny social media managerowi, firmie lub cyfrowemu przedsiębiorcy. Ponadto, poznamy aktualny ranking najlepszych botów na Messengera na rynku, których podsumowanie można znaleźć w poniższej tabeli:

NAJLEPSZE BOTY NA MESSENGER

Ocena: 4.9/5

Ocena: 4.8/5

Ocena: 4.7/5

Chatbot messenger: czym jest i jak działa?

Aby wyjaśnić, czym są boty na Messengera, należy najpierw wyjaśnić, co rozumiemy przez określenie chatboty.

Jak zapewne już się domyślasz, są to narzędzia, które mogą zautomatyzować rozmowy online z innymi użytkownikami, bez konieczności ciągłego śledzenia i interweniowania przez ludzkiego operatora.

Zastosowanie chatbotów znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, a do nich zalicza się także Facebook Messenger, choć nie tylko: również WhatsApp, Telegram, strony internetowe, e-commerce, landing pages i aplikacje mobilne.

Narzędzia te mogą być szczególnie przydatne, jeśli masz do czynienia z dużą liczbą użytkowników i nie chcesz kontaktować się z każdym/odpowiadać każdemu ręcznie.

Chatboty są głównie wykorzystywane do zapewnienia wsparcia klientom, promowania produktów i/lub usług, wysyłania ofert promocyjnych lub uniemożliwienia klientowi opuszczenia strony sprzedaży. Wszystko po to, aby zwiększyć sprzedaż, poprawić doświadczenia użytkowników i zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu!

boty na messengera

W przypadku Facebook Messengera, chatboty są aplikacjami, dzięki którym właściciel strony na Facebooku może odpowiadać lub wysyłać wiadomości automatycznie do użytkowników, czerpiąc z tego ogromne korzyści, o których powiemy sobie za chwilę.

Aby stworzyć bot na Messengera należy najpierw połączyć wybrane narzędzie z własną stroną na Facebooku, a następnie ustawić wszystkie interesujące nas parametry automatyzacji.

Od tego momentu bot zacznie wykonywać swoją pracę, która może polegać po prostu na wysyłaniu automatycznej odpowiedzi do osób, które jako pierwsze napiszą do nas wiadomość, lub bardziej złożonych sekwencji wiadomości, o określonych celach.

Chatbot Facebook: do czego możesz go użyć?

W ostatnich latach coraz więcej firm czy stron stawia na boty na Messenger w celu prowadzenia działań marketingowych. Zobaczmy poniżej najczęstsze zastosowania:

1. Zapewnienie wsparcia twoim klientom

Każda firma, która ma stronę na Facebooku, codziennie ma do czynienia z dziesiątkami prywatnych wiadomości od użytkowników, z których wielu zadaje te same pytania, ma te same obawy lub ma te same problemy do rozwiązania.

Zamiast odpowiadać ręcznie, tracąc na to kilka godzin tygodniowo, możesz skonfigurować bot na Messengera tak, aby obsługiwał rozmowy w sposób zautomatyzowany.

Oczywiście, bot będzie w stanie rozwiązać tylko część otrzymywanych zgłoszeń, ale to i tak spora oszczędność czasu. W pozostałych przypadkach można zlecić prowadzenie rozmowy operatorowi ludzkiemu.

2. Zdobywanie nowych kontaktów

Jedną z najpopularniejszych metod pozyskiwania nowych leadów i potencjalnych klientów online jest wykorzystanie chatbota w połączeniu z reklamą na Facebooku.

Ustawiając jako cel kampanii na Facebooku wysłanie prywatnej wiadomości przez użytkownika, będziesz w stanie wygenerować wiele rozmów z potencjalnymi klientami, które następnie mogą być w pełni zarządzane przez boty Messenger.

3. Promowanie produktów lub usług

Boty na Messenger mogą być również bardzo efektywnie wykorzystywane do promocji produktów i/lub usług. W rzeczywistości wiele firm używa ich jak newslettera, aby informować swoje kontakty o wszystkich nowinkach i ofertach promocyjnych.

Dodatkowo, za pośrednictwem chatbota możesz tworzyć prawdziwe spersonalizowane ścieżki wiadomości, o różnym przeznaczeniu.

Możesz proponować nowe produkty użytkownikowi, który już wcześniej dokonał u ciebie zakupu, wysyłać rabaty tylko do niektórych, wysyłać przypomnienia do tych, którzy nie dokończyli zakupu, uzyskiwać opinie od klientów i wiele, wiele innych.

4. Dodatkowe atrakcje dla twoich obserwujących

Wreszcie, boty na Messengera mogą być również wykorzystywane dodatkowego angażowania twoich followersów poprzez rozrywkę lub informacje.

W ten sposób możesz tworzyć szczególne zautomatyzowane treści i zapraszać użytkowników do interakcji, np. proponować im quizy, zabawne gry lub inne aktywności, które wzmocnią ich związek z twoją marką.

Bot na Messengera: 3 najlepszych na rynku

W tej części artykułu, zobaczymy razem ranking i przegląd najlepszych botów na Messengera obecnie dostępnych na rynku.

1. ManyChat

ManyChat (oficjalna strona tutaj) to chatbot Facebook, który oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Już teraz informujemy cię, że możesz wypróbować go całkowicie za darmo w ramach planu Free, który aktywuje się poprzez ten link.

boty na messenger

Płatny plan natomiast jest dostępny od zaledwie 15 dolarów miesięcznie dla maksymalnie 500 klientów w miesiącu. Wyższe plany stopniowo dają ci możliwość zarządzania większą liczbą kontaktów każdego miesiąca. Oto główne cechy ManyChat:

 • pozyskiwanie nowych kontaktów;
 • automatyczne odpowiedzi i obsługa klienta;
 • remarketing po porzuceniu koszyka;
 • wysyłanie spersonalizowanych ofert, promocji i kuponów rabatowych;
 • pozyskiwanie informacji zwrotnych i recenzji od klientów po dokonaniu zakupu.

ManyChat pozwala na zaplanowanie wszystkich wiadomości z wyprzedzeniem, zapewniając warunkowe odpowiedzi w zależności od reakcji użytkownika. Jest to naprawdę profesjonalne i wszechstronne narzędzie i nie ma żadnych ograniczeń co do jego wykorzystania.

Ponadto ManyChat jest zintegrowany z wieloma przydatnymi aplikacjami, takimi jak Zapier, Google Sheets, Shopify, ActiveCampaign, MailChimp, PayPal, Stripe, Integromat i HubSpot, więc nie będziesz miał problemu z automatyzacją towarzyszących operacji.

Ponadto pozwala na wysyłanie automatycznych wiadomości i zarządzanie rozmowami na Instagramie!

Aby wypróbować ManyChat za darmo i odkryć wszystkie jego funkcje, zapraszamy do aktywacji darmowego planu – kliknij tutaj. Następnie możesz zdecydować, czy chcesz przejść do planu premium, czy nie.

2. Customers.ai

Customers.ai, dawniej Mobile Monkey (oficjalna strona tutaj) jest jednym z najbardziej kompletnych botów dla Messenger na rynku. Wielu znanych na całym świecie ekspertów marketingu internetowego, takich jak Neil Patel, uważa, że jest to najlepsza usługa w swoim rodzaju.

bot na messenger customers.ai

Narzędzie to posiada całkowicie darmową wersję startową (aktywuj ją tutaj), dzięki której możesz je przetestować i sprawdzić, czy jest dla ciebie odpowiednie. W darmowej wersji możesz wykonać do 1000 interakcji z kontaktami, po czym będziesz musiał przejść do planu premium.

Customers.ai oferuje wszystkie klasyczne funkcje bota na Messengera, działającego ze stroną na Facebooku. Oto przykładowe czynności, które możesz wykonać:

 • Facebook page welcomer: za każdym razem, gdy klient kliknie przycisk „wyślij wiadomość” na twojej stronie na Facebooku, chatbot rozpocznie rozmowę wysyłając komunikat powitalny, aby efektywnie zarządzać kontaktem.
 • FB comment guards: dzięki tej funkcji możesz wysłać automatyczną wiadomość przez Messengera do wszystkich, którzy komentują twoje posty na Facebooku.
 • Reklamy Click-to-Messenger: pozwala na tworzenie kampanii reklamowych na Facebooku, by dotrzeć do nowych użytkowników, wejść z nimi w interakcję, zachęcić ich do podjęcia pożądanych działań i skontaktować się z nimi ponownie później, zgodnie z twoim życzeniem.
 • Sponsored Messages: funkcja umożliwiająca wysyłanie wiadomości promocyjnych, zniżek, ofert i wiadomości do wszystkich lub części listy kontaktów, które posiadasz.

Customers.ai nie jest jednak tylko botem na Facebooku, ponieważ oferuje również całą gamę funkcji dedykowanych dla stron internetowych.

Umożliwia osadzenie chatbota na stronie internetowej lub sprzedażowej w celu zapewnienia wsparcia dla klientów, rozwiązywania problemów z ostatniej chwili, pozyskiwania leadów i nie tylko.

Ten chatbot jest dość kosztowny, ale możesz skorzystać z 7-dniowej darmowej wersji próbnej. Aktywuj ją tutaj.

3. Chatfuel

Zakończmy nasze poszukiwania najlepszych chatbotów Messengera, mówiąc o Chatfuel (oficjalna strona tutaj), jednym z najłatwiejszych do skonfigurowania botów na Messenger, który jest obecnie używany również przez duże firmy, takie jak Levi’s, Adidas, Just Eat i ABC News.

chatfuel bot na messengera

Dzięki Chatfuel możesz stworzyć swój chatbot na Facebooku w bardzo intuicyjny sposób, poprzez wygodny system drag and drop, który pozwoli ci zbudować nawet bardzo złożone automatyzacje w rekordowo krótkim czasie.

Darmowa wersja oferuje podstawowe funkcje do zarządzania wiadomościami otrzymywanymi na Messengerze, natomiast plan płatny, który kosztuje od 10,79 dolarów miesięcznie, daje nieograniczony dostęp do pełnego potencjału platformy. Możesz go użyć na przykład do:

 • przeprowadzania testów A/B na różnych wersjach bota;
 • wysyłania wiadomości retargetingowych do osób, które nie dokonały zakupu;
 • wysyłania spersonalizowanych ofert do wszystkich swoich kontaktów na Messengerze;
 • pozyskiwania nowych kontaktów poprzez reklamy na Facebooku.

Jak widać, funkcji jest wiele, jest też sekcja poświęcona statystykom, dzięki którym można dokonywać kolejnych optymalizacji bota. Krótko mówiąc, jest to narzędzie o doskonałej jakości i warte wypróbowania.

Częste pytania i odpowiedzi

Dotarliśmy do końca tego artykułu, w którym omówiliśmy najlepsze Chatboty na Facebooka. Ale zanim się pożegnamy, spróbujmy odpowiedzieć na główne pytania, które użytkownicy zadają na temat narzędzi do automatyzacji konwersacji na Messengerze.

1. Czym jest Chatbot Messenger?

Bot na Messengera to oprogramowanie, które może zautomatyzować rozmowy z twoimi klientami na Messengerze, oszczędzając twój cenny czas i pieniądze, ale przede wszystkim generując nowe leady i dodatkową sprzedaż dla twojej firmy.

2. Do czego służy chatbot Facebook?

Chatbot Facebook może być wykorzystywany do różnych celów: sprzedaży produktów, wysyłania kuponów rabatowych, remarketingu i wsparcia klienta, przyjmowania rezerwacji i wysyłania różnego rodzaju informacji.

3. Jakie są najlepsze boty na Messenger?

Najlepszymi botami Messenger są bez wątpienia ManyChat i Mobile Monkey. Oba oferują również bezpłatną wersję próbną, którą można wykorzystać do zapoznania się z funkcjami oprogramowania, a później zdecydować się na przejście do planu premium.

4. Jak stworzyć chatbot na Facebooku?

Aby stworzyć bot na Messenger bez konieczności pisania nawet jednej linijki kodu, warto zdać się na narzędzie online, takie jak ManyChat, które pozwala zaprogramować każdy szczegół automatycznych odpowiedzi i sekwencji wiadomości do wysłania do twoich kontaktów. Zintegrowanie ManyChat z twoją stroną na Facebooku to kwestia chwili.

5/5 - (2 votes)

Czytaj również: