Szukasz informacji na temat kreatora stron WordPress Elementor? Trafiłeś we właściwe miejsce!
Jak już wiesz, kreator stron to narzędzie, które pozwala łatwo i wygodnie budować strony dla witryny WordPress, bez konieczności używania skomplikowanych języków programowania (HTML, CSS, PHP), ale też bez konieczności rezygnowania z przyjemnych graficznie efektów.
Elementor to coś znacznie więcej niż tylko kreator stron WordPress. Od momentu wejścia na rynek całkowicie go zrewolucjonizował, znacznie podnosząc poprzeczkę i oferując fantastyczne funkcje, jakich jeszcze nie było.
W tej recenzji dowiesz się, jak działa Elementor, na co pozwala, jakie są jego zalety w porównaniu z innymi kreatorami stron oraz jakie są różnice między wersją darmową (Elementor free) a płatną (Elementor pro). Na koniec przyjrzymy się cenom i opiniom użytkowników, którzy już z niego korzystają. Odpowiemy teżna najważniejsze pytania, jakie można mieć na temat Elementora.
Czym jest Elementor?
Jak już wspomnieliśmy, Elementor (oficjalna strona tutaj) to kreator stron dla WordPressa. Jako taki pozwala budować strony łatwo, szybko i bez znajomości skomplikowanego kodu html, dzięki trybowi „przeciągnij i upuść„.

Podmiot odpowiedzialny za Elementor (Elementor Ltd.) to izraelska firma programistyczna założona w 2016 roku. Na początku uruchomiła ona tylko darmową wersję page buildera, a następnie po 6 miesiącach wypuściła również wersję płatną (Elementor Pro).
Wzrost popularności Elementora był niesamowity i bezprecedensowy. Kreator stron szybko osiągnął milion instalacji, a w 2020 roku miał już ponad 5 milionów aktywnych użytkowników. Prześcignął wszystkich swoich głównych konkurentów, stając się narzędziem numer jeden do tworzenia stron w WordPressie.
Elementor początkowo miał być prostym edytorem i narzędziem do tworzenia stron docelowych.
Od tego czasu stał się jednak pełnoprawnym narzędziem do tworzenia stron internetowych, umożliwiającym tworzenie i edytowanie wszystkich ważnych elementów witryny WordPress: nagłówka, stopki, paska nawigacyjnego, widżetów, szablonów artykułów i archiwów, wyskakujących okienek i innych elementów.
Darmowa wersja Elementora jest naprawdę dobra i bardzo funkcjonalna. Można ją pobrać bezpośrednio z katalogu WordPress lub z oficjalnej strony internetowej. Naszym zdaniem jest to najlepszy darmowy kreator stron dla WordPressa w 2023 roku.
Jednak pełny potencjał Elementora – taki jak kreator stron, gotowe szablony graficzne, popupy i setki widżetów do budowania strony internetowej – można uzyskać, kupując wersję Pro.
Jak zainstalować Elementor?
Jeśli chodzi o instalację Elementora, należy rozróżnić wersję darmową i płatną. Uwaga: aby Elementor Pro działał, należy najpierw zainstalować podstawową wersję, którą można znaleźć na tej stronie lub w samym WordPressie. Zobaczmy, jak go zainstalować.
Zaloguj się do WordPressa i z pulpitu nawigacyjnego przejdź do zakładki Wtyczki, a następnie wybierz opcję „Dodaj nową”. Następnie należy wyszukać Elementor i po znalezieniu go, kliknąć przycisk „Zainstaluj teraz”.

Z kolei wersję pro programu Elementor należy zakupić na oficjalnej stronie serwisu, a następnie wgrać do WordPressa, klikając opcję „Wyślij wtyczkę na serwer” na pulpicie nawigacyjnym, jak widać na poniższym obrazku:

Wraz z zakupem Elementor Pro otrzymasz także numer licencji, który należy wprowadzić po pomyślnym załadowaniu wtyczki. W ten sposób odblokujesz wszystkie funkcje kreatora stron oraz uzyskasz dostęp do pomocy technicznej, szablonów i aktualizacji.
Elementor: tutorial
Aby rozpocząć korzystanie z kreatora stron, wystarczy dodać nową stronę (lub nowy artykuł) i kliknąć przycisk „Edytuj za pomocą Elementora”. Od tej pory będzie się on pojawiał przy każdej nowo tworzonej treści.

Teraz możesz rozpocząć pracę nad front-endem, przeciągając i upuszczając elementy, które chcesz wstawić na stronę.

Jeśli chcesz podzielić stronę na jedną lub więcej kolumn, kliknij przycisk „+” i wybierz żądaną liczbę kolumn. Następnie można kontynuować pracę w trybie „przeciągnij i upuść”, przeciągając potrzebne elementy do różnych sekcji.

Nie ma żadnych ograniczeń co do kreatywności i rozwiązań, jakie można wprowadzić za pomocą tego narzędzia. Elastyczność, jaka cechuje ten serwis, jest zaletą, którą trudno znaleźć w innych kreatorach stron dostępnych na rynku.
Elementor: najważniejsze funkcje
Darmowa wersja programu Elementor daje dostęp do następujących funkcji:
- Elementy podstawowe: narzędzia, które są zwykle używane na stronie internetowej (tytuły, obrazy, tekst, przyciski, filmy, ikony itp.)
- Elementy ogólne: narzędzia wykorzystywane na stronach docelowych lub sprzedażowych (galerie zdjęć, karuzele, referencje, listy ikon, itp.)
- Predefiniowane szablony: predefiniowane szablony stworzone przez zespół Elementor, które wystarczy tylko dostosować.
Szczególnie wyjątkowa wydaje się sekcja dotycząca predefiniowanych szablonów. To nie kilka prostych przykładów, na podstawie których trzeba samodzielnie zbudować całą stronę. To szablony gotowe do natychmiastowego użycia (oczywiście po dostosowaniu obrazów i słów).
W wersji bezpłatnej jest już kilka dobrej jakości, ale w wersji Pro znajdziesz dziesiątki profesjonalnych szablonów, podzielonych według rodzaju.

Gdzie można znaleźć predefiniowane szablony w Elementorze? Aby utworzyć nową stronę, wystarczy kliknąć ikonę folderu, a następnie zakładkę „Strony”.
Elementor Free a Elementor Pro
Jak już wspomniano, płatna wersja Elementora jest znacznie bardziej kompletna i wydajna niż wersja darmowa. Zapewnia twojej witrynie WordPress wszystko, czego potrzebuje z graficznego, funkcjonalnego i marketingowego punktu widzenia.
Jedną z najbardziej irytujących kwestii związanych z WordPressem jest to, że aby wdrożyć nową funkcję na swojej stronie lub blogu, zazwyczaj trzeba za każdym razem zainstalować nową wtyczkę, skonfigurować ją i upewnić się, że nie powoduje ona problemów z innymi, już obecnymi wtyczkami.
Ponadto każda nowa wtyczka, która jest instalowana i używana, powoduje niefortunne spowolnienie szybkości ładowania witryny. Z tego powodu rozsądnie jest nie używać więcej niż 10, a najwyżej 15 wtyczek w swojej witrynie WordPress.
Elementor Pro to absolutnie najlepsze rozwiązanie dla każdego marketera, copywritera, blogera i projektanta stron internetowych, który używa WordPressa i chce budować swoje strony internetowe oraz zarządzać nimi bez konieczności instalowania dziesiątek różnych wtyczek.
Płatna wersja programu Elementor daje dostęp do niesamowitych zaawansowanych funkcji. Normalnie wymagałyby one osobnej wtyczki lub szczególnie zaawansowanego motywu WordPress klasy premium:
- Konstruktory nagłówków i stopek. Za pomocą Elementora Pro można tworzyć i dostosowywać nagłówki i stopki każdej strony witryny. Ponadto istnieje możliwość wybrania funkcji przyklejonego nagłówka, dzięki czemu górny pasek (nagłówek) będzie widoczny podczas przewijania strony.
- Ponad 300 bloków i szablonów stron. Elementor Pro daje ci dostęp do ogromnej biblioteki szablonów i elementów, które będą bardzo przydatne przy tworzeniu i dostosowywaniu twoich stron, artykułów i strony głównej. Bardzo często można stworzyć kompletną i profesjonalną stronę za pomocą jednego kliknięcia, importując gotowy szablon, a następnie wprowadzając kilka zmian, aby dostosować go do swoich potrzeb!
- Szablony artykułów i archiwów. Zazwyczaj, aby dostosować szablony dla artykułów, archiwów, stron autorów, a nawet strony 404 (strony, która pojawia się automatycznie, gdy odwiedzający witrynę trafiają na stronę, która nie istnieje), trzeba kupić świetny motyw WordPressa lub zatrudnić dobrego programistę. Dzięki Elementor Pro nie jest to już konieczne, ponieważ teraz można bez wysiłku tworzyć piękne, niestandardowe szablony, które można wykorzystać w dowolnym miejscu na swojej stronie internetowej.
- Funkcje marketingowe. Aby strona sprzedaży była bardziej atrakcyjna, warto umieścić na niej takie elementy, jak recenzje, referencje czy liczniki czasu, które zachęcają do jak najszybszego dokonania zakupu. Elementor Pro pomyślał o wszystkim i pozwala w prosty i atrakcyjny sposób zintegrować strony sprzedaży z wszelkimi niezbędnymi funkcjami marketingowymi.

- Funkcje dla witryn handlu elektronicznego. Elementor Pro ułatwia tworzenie i zarządzanie witryną e-commerce. Wtyczka jest w pełni kompatybilna z WooCommerce i udostępnia wiele dodatkowych widżetów, takich jak cennik czy tabela cen.
- Niestandardowe okna wyskakujące. Dzięki Elementor Pro możesz tworzyć fantastyczne popupy, które będą widoczne dla twoich gości. Można szczegółowo wybrać wszystkie warunki wyświetlania oraz strony, na których dane okno wyskakujące ma być widoczne.
- Formularze kontaktowe i subskrypcji newslettera. Dzięki Elementorowi Pro można utworzyć i wstawić formularz kontaktowy lub formularz subskrypcji newslettera na każdej stronie witryny oraz bezproblemowo zintegrować go z Active Campaign, MailChimp lub innym oprogramowaniem do e-mail marketingu. Jest to niezwykłe udogodnienie!
- Wsparcie premium. Płatna wersja programu Elementor oferuje również priorytetową pomoc techniczną dla swoich klientów. W przypadku jakichkolwiek problemów z wyglądem witryny można liczyć na szybką interwencję zespołu pomocy technicznej Elementor, nawet w dni wolne od pracy.
- Hosting. Niedawno firma Elementor zaczęła oferować swoim klientom usługi hostingowe. Oznacza to, że wykupując plan hostingowy, można zbudować stronę internetową w całości na serwerach Elementora. To rozwiązanie jeszcze bardziej upraszcza tworzenie i zarządzanie witryną.
Elementor: ceny i dostępne pakiety
Zobaczmy, jakie pakiety są dostępne i ile kosztuje Elementor Pro (pamiętaj, że wersja podstawowa jest darmowa).
Elementor niedawno zaktualizował swoje plany abonamentowe, wprowadzając ważną innowację, jaką jest możliwość korzystania z hostingu w bardzo przystępnej cenie. Koszt planu podstawowego bez hostingu pozostał jednak bez zmian (49 USD rocznie).
Jeśli więc użytkownik jest zainteresowany wykorzystaniem Elementora Pro w pojedynczej witrynie, musi najpierw wybrać jedną z opcji:
- WERSJA BAZOWA: wszystkie funkcje Elementora Pro dla pojedynczej strony internetowej. Należy osobno wykupić usługę hostingową, a następnie zainstalować WordPress i wtyczkę Elementor Pro. Cena za rok wynosi 49 USD. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.
- WERSJA Z HOSTINGIEM: Wszystkie funkcje Elementor Pro dla pojedynczej strony internetowej oraz dodatkowo hosting oferowany przez sam Elementor z: 20GB przestrzeni dyskowej, automatycznym tworzeniem kopii zapasowych, priorytetowym wsparciem technicznym i domeną do wyboru. To rozwiązanie jest jeszcze wygodniejsze i szybsze, ponieważ WordPress, Elementor Pro oraz motyw oferowany przez Elementor zostaną zainstalowane automatycznie zaraz po zakupie. Koszt to 89 USD za rok. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

Osoby, które nie są zainteresowane rozwiązaniem z dołączonym hostingiem, ale chcą używać Elementora Pro na więcej niż jednej witrynie, mają do wyboru 5 wersji cenowych:
- ESSENTIAL: dla pojedynczej witryny internetowej, 49 USD rocznie.
- ADVANCED: dla 3 witryn, 99 USD rocznie.
- EKSPERT: dla 25 witryn, 199 USD rocznie.
- STUDIO: dla 100 witryn, 499 USD rocznie.
- AGENCY: dla 1000 witryn, 999 USD rocznie.

Plan Expert, obejmujący 25 witryn, jest wystarczający dla większości przedsiębiorców cyfrowych i firm. Jednak niektóre agencje internetowe, które tworzą witryny dla swoich klientów, mogą uznać za przydatne skorzystanie z planu Studio lub Agency.
W każdym przypadku można w dowolnym momencie przejść z jednego planu na drugi, dopłacając różnicę. Aby uzyskać więcej informacji na temat planów cenowych, kliknij tutaj.
Elementor: opinie
Elementor odniósł i nadal odnosi międzynarodowy sukces. Poniżej znajdziesz kilka opinii użytkowników z całego świata, którzy zdecydowali się podzielić swoim zdaniem na temat tego fenomenalnego kreatora stron na różnych portalach społecznościowych.

Podsumowując, Elementor to potężny kreator stron dla WordPressa, który pomaga tworzyć wspaniałe witryny w ciągu kilku minut. Bardzo lubimy go używać, ponieważ za każdym razem zapewnia nam swobodę i funkcjonalność, których potrzebujemy, aby graficznie zrealizować pomysły, które mamy w głowie.
Gdybyśmy dziś mieli zacząć budować stronę internetową lub bloga od podstaw, Elementor byłby zdecydowanie naszym pierwszym wyborem. Jest to „must have” dla WordPressa, a korzystanie z niego to czysta przyjemność.