Jak zarabiać na Instagramie: 5 pomysłów na zarabianie pieniędzy

Jak zarabiać na instagramie

Szukasz technik, pomysłów, strategii i aplikacji, aby zarabiać na Instagramie? Chcesz wiedzieć, jak zarabiać na Instagramie, mając nawet niewielu obserwujących? Jesteś we właściwym miejscu!

Coraz więcej influencerów, freelancerów i firm zaczyna czerpać zyski, korzystając z tej genialnej platformy, a możliwości zarabiania na Instagramie jest coraz więcej. W 2020 roku portale społecznościowe publikujące zdjęcia faktycznie zyskały ogromną popularność.

W tym artykule wyjaśnię ci, jak zarobić na Instagramie konkretne sumy oraz przedstawię ci wszystkie alternatywy dostępne dla użytkowników. Jestem przekonany, że i ty będziesz w stanie zastosować przynajmniej jedną z tych strategii w korzystny dla siebie sposób 🙂

Jak zarabiać na Insta jako influencer

Zostanie influencerem na Instagramie to prawdziwe marzenie wielu młodych ludzi, ale jest to również konkretna możliwość, coraz bardziej dostępna dla każdego dzięki najnowszym osiągnięciom w świecie influencer marketingu.

Poza Chiarą Ferragni i siostrami Kardashian jest tak naprawdę cała masa tak zwanych mikro-influencerów, którym mimo znacznie mniejszej liczby obserwujących, udaje się regularnie zarabiać na Instagramie dzięki współpracy z różnymi markami.

A zatem jak zarabiać na Instagramie, stając się influencerem? Proces jest dość prosty, chociaż na początku wymagać to będzie od ciebie trochę cierpliwości i dużo ciężkiej pracy. Jednak po pewnym czasie wszystkie twoje wysiłki odpłacą się osiągniętymi efektami!

Najpierw musisz wybrać niszę rynkową, czyli konkretny sektor, który cię interesuje, a następnie zacząć publikować wartościowe treści i przyciągać do siebie uwagę. Oto kilka przykładów nisz rynkowych, które pozwalają łatwo zarabiać na Insta: moda, podróże, finanse, marketing internetowy, uroda, makijaż, jedzenie, fitness, joga, technologia i styl życia.

Kiedy twój wizerunek jako mikro-influencera zostanie już utrwalony, będzie ci łatwo przyciągnąć firmy zainteresowane sponsorowaniem ich produktów lub usług na twoim profilu na Instagramie, oczywiście za odpowiednie wynagrodzenie.

Oprócz liczby obserwujących, kluczowym czynnikiem, który pozwoli markom lub agencjom influencer marketingu skontaktować się z tobą, jest zaangażowanie w twoje treści i zaufanie, jakie mają do ciebie twoi obserwatorzy.

Wiele firm woli nawet współpracować z influencerami, którzy mają niewielu obserwujących, ale którzy są wysoce wyspecjalizowani w konkretnej niszy rynkowej. A więc, aby zarabiać na Insta, wystarczy nawet 1000 lub 2000 docelowych obserwujących!

Niezwykle istotnym elementem odnoszącego sukces profilu na Instagramie są dobrze dobrane, profesjonalne zdjęcia. Nie wystarczy jednak użyć dobrego aparatu – trzeba jeszcze umieć tak je skomponować, żeby całość prezentowała się bardzo dobrze estetycznie i tym samym przykuć wzrok użytkowników.

Dobry influencer będzie wiedział, jak całościowo zaprojektować swój profil, by zachwycić obserwujących i przyciągnąć uwagę potencjalnych współpracowników. Jeśli masz wrażenie, że twój profil można jeszcze dopracować, a brakuje ci zmysłu estetycznego, polecam ci kurs Oli Foryś „Insta Metamorfoza„.

Jak zarobić na Instagramie: marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to sprzedaż cudzych produktów lub usług i otrzymywanie w zamian procentu od ceny zapłaconej przez klienta.

Przypomina to trochę pracę agenta, który zarabia dzięki prowizjom: jeśli sprzedaje to zarabia… jeśli nie sprzedaje, traci swój czas. Korzyść pracy z marketingiem afiliacyjnym na Instagramie polega jednak na tym, że masz możliwość:

  • wybrania produktu, który chcesz sprzedawać,
  • korzystania z metod promowania produktów, które najbardziej ci odpowiadają,
  • automatyzacji procesu.

Jeśli znajdziesz produkty lub usługi odpowiednie do promowania, być może zgodne z zainteresowaniami i potrzebami twoich odbiorców, możesz naprawdę zarobić dużo więcej niż na prostych postach sponsorowanych ze stałą prowizją.

Jednym z popularnych programów partnerskich jest choćby ten oferowany przez Ceneo.pl. Przystępując do niego, masz możliwość promowania wszystkich interesujących cię produktów dostępnych na platformie. Prowizję otrzymujesz od sprzedaży, ale też od przejścia klienta z Ceneo.pl na stronę konkretnego sklepu. Ponadto dodatkowe pieniądze może ci przynieść zaproszenie innych użytkowników do program afiliacyjnego.

Jak zarabiać na Instagramie

Inne platformy marketingu afiliacyjnego, które zawierają kilkaset produktów, usług i sklepów internetowych, z którymi można współpracować poprzez afiliację, to: TradeTracker, ClickBank, TradeDoubler, Awin, Rakuten Marketing, Commission Junction, Viglink i WebePartners.

Wystarczy, że zarejestrujesz się za darmo na tych stronach, wyszukasz produkt, który chcesz promować i skopiujesz spersonalizowany link, który zasygnalizuje platformie afiliacyjnej, że masz prawo do otrzymania procentu od sprzedaży.

Gdzie umieścić te linki?

Najlepiej na Instastories dzięki funkcji „Swipe Up”. Twoi obserwatorzy muszą po prostu przejść do strony, którą polecasz za pomocą linku i zakupić promowany produkt. Ewentualnie możesz wstawić link afiliacyjny w opisie swojego profilu (klasyczny „link w bio”).

Niektóre marki, aby ułatwić współpracę z mikro-influencerami, oferują im również spersonalizowane kody rabatowe, które mogą zaproponować swoim obserwującym. Tego typu kody rabatowe pełnią podwójną funkcję: z jednej strony zachęcają obserwujących do zakupu danego produktu, z drugiej strony śledzą sprzedaż i jednoznacznie przypisują ją influencerowi, któremu zapewniana jest prowizja afiliacyjna.

Jak zarabiać na Instagramie: sprzedaż własnych produktów

Instagram, używany w skuteczny sposób, może stanowić ważny nośnik reklamy i rozpoznawalności dla firm, marek i freelancerów zainteresowanych nawiązywaniem kontaktów lub sprzedażą produktów i usług online.

Piszę „używany w skuteczny sposób”, ponieważ niestety wielu przedsiębiorców nie jest jeszcze świadomych pełnego potencjału tego wspaniałego narzędzia marketingowego i wielu nie wie, jak korzystać z reklam na Instagramie.

W 2020 r. reklama na Instagramie, podobnie jak na Facebooku, jest najtańszym i najbardziej wydajnym kanałem sprzedaży online. Instagram posiada wystarczającą ilość informacji, aby umożliwić ci kierowanie reklam do bardzo konkretnych i docelowych odbiorców przy zainwestowaniu nawet kilkudziesięciu euro!

Setki tysięcy firm na całym świecie korzysta z reklam na Instagramie… Pytanie brzmi: jak zyskownie z nich skorzystać?

Choć prawdą jest to, że każdy może łatwo stworzyć reklamę i umieścić ją w Internecie w ciągu kilku minut, należy jednak podkreślić, że zarabianie pieniędzy na Instagramie za pomocą reklam jest nieco bardziej skomplikowane. Istnieją określone techniki, które pozwolą ci:

  • zminimalizować koszty twoich kampanii reklamowych;
  • zmaksymalizować liczbę pozyskanych klientów;
  • ocenić, które produkty warto sprzedawać za pomocą reklam na Instagramie;
  • znacząco zwiększyć twoją sprzedaż.

Nie jest to zupełnie wiedza tajemna, ale biorąc pod uwagę koszty związane z samym korzystaniem z reklamy na Instagramie, trudno polegać na metodzie prób i błędów. Lepiej natomiast skorzystać z kursu, który odpowiednio nas przygotuje i uchroni przed błędami obciążającymi nas finansowo.

W szczególności polecam ci kurs Joanny Ceplin „Skuteczna reklama na Facebooku, Instagramie i Messengerze„. Autorka dzieli się w nim swoim wieloletnim doświadczeniem w branży marketingowej. Kurs składa się z 34 lekcji wideo, materiałów PDF oraz dodatkowych, niezwykle użytecznych bonusów.

Jak się zarabia na Instagramie: sprzedaż zdjęć

Instagram może być doskonałym miejscem, w którym możesz zaoferować swoje produkty i usługi. Ale nie tylko: sieć społecznościowa może być doskonałą okazją, aby pokazać światu swoje umiejętności fotograficzne i pozwolić ci sprzedawać swoje zdjęcia za pomocą tej aplikacji.

Aby osiągnąć ten cel, będziesz musiał zarządzać swoim kanałem na Instagramie tak, jakby była to prawdziwa galeria sztuki fotograficznej, w której możesz wyeksponować swoje zdjęcia (choć może w niskiej rozdzielczości lub ze „znaczkiem”, który uczyni je bezużytecznymi). Następnie poinformuj twoich obserwujących, że mogą je kupić, uzyskując prawo do ich użytkowania.

Możesz zarządzać sprzedażą swoich zdjęć samodzielnie (za pomocą e-handlu lub zawierając prywatne umowy ze swoimi obserwującymi), ale zwykle znacznie wygodniejsze i szybsze jest poleganie na zewnętrznych platformach, takich jak Twenty20, Shutterstock i iStock.

jak się zarabia na instagramie

Niektóre z tych stron oferują twoim obserwatorom także możliwość zamówienia wydruku lub plakatu w wysokiej jakości wykonanego ze zdjęć na twoim Instagramie. Jak widzisz, opcji jest naprawdę wiele.

Możliwość sprzedawania za pomocą tego typu strategii zależy jednak od twoich umiejętności fotograficznych, więc podstawowym warunkiem, aby móc zarabiać na Insta za pomocą twoich zdjęć, jest umiejętność dobrego posługiwania się smartfonem lub aparatem, a następnie utworzenie wokół siebie grona odbiorców potencjalnie zainteresowanych kupnem twoich zdjęć.

Zarabianie na Instagramie: aplikacje

Innym sposobem zarabiania pieniędzy na Instagramie, szczególnie gdy dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki i nie jesteś jeszcze prawdziwym influencerem, jest korzystanie z aplikacji, które kontaktują firmy i twórców treści, odgrywając rolę pośrednika.

Rejestrując się na tych aplikacjach, można śledzić aktywne kampanie, składać aplikacje i, jeśli zostały one zaakceptowane, zacząć promować na swoim profilu określone produkty w zamian za odpowiednie wynagrodzenie (lub czasem w zamian za bony Amazon).

jak zarobić na instagramie indahash

Jedną z bardziej popularnych aplikacji tego typu jest InstaHash. To jedna z najczęściej używanych i najważniejszych platform w świecie influencer marketingu. Za jej pośrednictwem możesz korzystać wyłącznie z kampanii dedykowanych krajowi podanemu przy rejestracji. Na szczęście na liście jest też Polska, dzięki czemu możesz od razu zacząć zarabiać na Instagramie za pomocą tej aplikacji. Inne tego typu platformy to:

  • Shoutcart: pozwalająca sprzedawać markom tzw. shout out (promowanie na twoim profilu, mające na celu uwidocznienie danej marki dzięki twoim followersom). Oczywiście zarobki zależne są od liczby twoich obserwujących.
  • Fohr Card: platforma tzw. “ambassador marketingu”, która kontaktuje influencera z firmami, które szukają współpracowników. Po dokonaniu rejestracji otrzymasz dostęp do listy firm wraz z ich wymaganiami, by móc skontaktować się z nimi osobiście i być może stać ambasadorem marki.

Ile trzeba mieć obserwujących, żeby zarabiać na Instagramie?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, ilu obserwujących potrzeba, aby zacząć zarabiać na Instagramie, krótka odpowiedź brzmi: potrzebujesz ich mniej, niż sobie wyobrażasz.

Oczywiście wszystko zależy od twojej niszy rynkowej, od poziomu zaangażowania, jakie otrzymują twoje treści, od twojej rozpoznawalności i wpływu, jaki wywierasz na swoich obserwujących. Te czynniki są tak samo ważne, jak liczba osób, które obserwują cię na Instagramie.

Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy stwierdzić, że nawet mając zaledwie 1000 obserwujących, o ile są oni docelowymi odbiorcami i pozostają aktywni, będziesz miał możliwość zacząć zarabiać na Instagramie.

Ile można zarobić na Instagramie?

Sponsorowany post na Instagramie Kylie Jenner (przyrodniej siostry Kim Kardashian) jest wart 1 milion dolarów, Seleny Gomez 800 tysięcy, a Cristiano Ronaldo 750 tysięcy dolarów. Chiara Ferragni wydaje się natomiast zadowolona z „jedynie” 12 tysięcy dolarów za wpis na swoim profilu.

To zarobki tzw. super influencerów, ale nie tylko oni zarabiają na Instagramie, bo nawet jeśli śledzi cię znacznie mniej obserwujących można zarobić taką kwotę, której pozazdrości ci nawet pracownik na pełnym etacie!

Na przykład, według Forbesa, mikroinfluencerzy, których śledzi od 2000 do 100 000 obserwujących, zwykle zarabiają 150-300 USD za post. To informacja, która ma jedynie zobrazować ci, ile firmy są skłonne zapłacić ci za zrobienie reklamy.

Istnieje bardzo ciekawe narzędzie, aby obliczyć, ile każdy użytkownik Instagrama mógłby potencjalnie zarobić dzięki pojedynczemu sponsorowanemu postowi. To Instagram Money Calculator. Przetestuj swój profil, na pewno jesteś ciekawy wyniku 🙂

5/5 - (1 vote)

Czytaj również: