Jak zostać influencerem na Instagramie, zaczynając od zera

Jak zostać influencerem na Instagramie

Chcesz dowiedzieć się, jak zostać influencerem na Instagramie?

W dzisiejszych czasach bycie influencerem to nowy sposób który, podobnie jak kilkadziesiąt lat temu kariera w telewizji, może przynieść ci bogactwo i sławę.

Dobrymi przykładami są Karol Friz Wiśniewski czy Agnieszka Grzelak. Pokonali oni konkurencję w tej dziedzinie, zarabiając miliony dzięki swoim followersom, a następnie wprowadzając na rynek własne marki i startupy.

Jak sama nazwa wskazuje, influencerzy są w stanie, poprzez szum, jaki tworzą wokół siebie, wpływać na swoich obserwujących. Robią to, tworząc nowe potrzeby i trendy.

Według niektórych badań przeprowadzonych w tej branży, co najmniej co drugi użytkownik jest bardziej skłonny do zakupu danego produktu, jeśli widział, że był on noszony lub używany przez influencera.

Z tego powodu duże firmy zmieniły ostatnio swój sposób reklamy. Szukają one ludzi sukcesu, którzy mogą promować ich markę. Wszystko oczywiście poprzez kanały najczęściej wykorzystywane przez młodych ludzi.

Jeśli i ty chcesz zostać influencerem na Instagramie, poniżej wyjaśnimy jak to zrobić krok po kroku.

Jak zostać influencerem na Instagramie: 10 kroków

Do roboty! Poniżej opowiemy o tym, jak zostać influencerem na Instagramie, wykonując 10 sprawdzonych kroków.

1. Określ swoją niszę

Zanim nawet zaczniesz zastanawiać się nad swoim kontem na Instagramie, musisz przemyśleć, jakiego typu influencerem chcesz być, czyli w jakiej niszy chcesz działać.

To zasadniczo zależy od twoich pasji. Na pewno nie będziesz w stanie stać się influencerem modowym, jeśli ta branża cię nie interesuje.

Nie traktuj więc tego punktu lekceważąco, bo od tego wszystko zależy. Poniżej przedstawiamy główne nisze, w których specjalizują się influencerzy:

  • Moda
  • Podróże
  • Jedzenie
  • Technologie
  • Fitness & uroda
  • Gry video

Istnieją także inne, jeszcze bardziej zawężone kategorie. Pamiętaj jednak, że im węższa twoja nisza, tym bardziej ograniczone jest grono odbiorców, których możesz zyskać.

2. Znajdź swój indywidualny styl

Przejdźmy teraz do drugiego kroku, który polega na określeniu twojego osobistego stylu.

Żyjemy w epoce, w której rozpraszanie uwagi jest na porządku dziennym, zwłaszcza w mediach społecznościowych. A zdolność do przyciągania uwagi jest umiejętnością tak poszukiwaną jak nigdy przedtem. Dobry influencer jest w stanie zatrzymać kompulsywne scrollowanie swoich obserwujących, przyciągając wzrok do swojej osoby i promowanych produktów.

A podstawowym wymogiem, aby to osiągnąć, jest posiadanie własnego stylu, który wyróżnia cię z tłumu. Nie chodzi tylko o ubiór, ale również o rodzaj treści, jakie zamierzasz umieścić (szczegóły zobaczymy później).

3. Zmień profil na firmowy

Niezbędnym zasobem dla influencera jest to, co powszechnie określa się mianem profilu biznesowego (czy też firmowego).

Instagram pozwala każdemu na przejście z konta osobistego na zawodowe, które z kolei może być kontem firmowym lub twórczym. Taka zmiana daje możliwość korzystania z wielu nowych funkcji.

W tym miejscu skupimy się na korzyściach płynących ze zmiany profilu. Przede wszystkim ci, którzy chcą wiedzieć, jak stać się influencerem, powinni wybrać konto twórcy. Do tego można wybrać też swoją kategorię, zgodnie z tym, co powiedzieliśmy w punkcie 1.

Ponadto, dla wszystkich kont tego typu, Instagram udostępnia platformę Creator Studio, która pozwoli ci w bardzo efektywny sposób zarządzać tworzeniem i organizacją treści.

Ma to kluczowe znaczenie w świecie, w którym jakość treści jest bardzo ważna. Przekonamy się o tym w jednym z kolejnych punktów.

4. Stwórz własny kalendarz redakcyjny

Po przejściu na profil twórcy dla dobrej organizacji warto stworzyć swój kalendarz redakcyjny, decydując z wyprzedzeniem o dacie i godzinie publikacji wszystkich swoich treści.

Z czasem zdasz sobie sprawę, że istnieją odpowiednie momenty publikacji. Wtedy twoje posty zyskują więcej lajków, komentarzy i nowych obserwujących.

Ponieważ nie zawsze będziesz miał czas na pisanie postów w tym czasie, możesz użyć jednego z wielu programów do planowania postów na Instagramie. Jak one działają?

W skrócie, są to narzędzia ułatwiające tworzenie nowych treści, które następnie zostaną umieszczone w kalendarzu. Potem oprogramowanie zajmie się ich automatyczną publikacją.

5. Publikuj wartościowe treści

Innym kluczowym wymogiem, aby zostać influencerem na Instagramie, jest publikowanie wartościowych treści, które wyróżniają się od przeciętnych.

Jeśli spojrzysz na profile odnoszące sukces, które mają dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy zwolenników, zdasz sobie sprawę, że mają one jedną wspólną cechę. Wszystkie prezentują doskonałą jakość publikowanych postów.

Wysokiej jakości zdjęcia, dbałość o opis i użyte hashtagi, a także użycie shoutouts naprawdę robią różnicę. Wielu influencerów ma własnego fotografa, który towarzyszy im na co dzień.

6. Publikuj często i regularnie

W przewodniku o tym, jak zostać influencerem na Instagramie, nie może zabraknąć tematu częstotliwości publikowania treści.

Każdy profil na Instagramie ożywa w momencie, gdy jest wypełniany treścią. Nie chodzi tylko o klasyczne posty, ale także o relacje, live feeds i Instagram Reels. Te ostatnie bardzo przypominają filmy publikowane na TikToku.

Podobnie jak jakość, ważna jest więc również ilość. Jeśli naprawdę chcesz się rozwijać, zalecamy publikowanie co najmniej jednego wpisu dziennie.

Jeśli chodzi o relacje, niektóre badania wykazały, że aby nie stracić interakcji i zachęcić algorytm Instagrama do dawania ci maksymalnej widoczności, minimalna liczba publikacji to 5 dziennie.

Instagramowy live to doskonały sposób, aby zabawiać swoich followersów. Ma on jednak sens tylko, gdy twój profil jest już odpowiednio znany i ma sporą liczbę obserwujących.

7. Zdobądź wielu followersów

Innym niezbędnym krokiem, jeśli naprawdę chcesz zostać influencerem na Instagramie, jest rozwijanie swojego profilu poprzez uzyskanie dziesiątek tysięcy followersów.

Im więcej masz zwolenników, tym bardziej będziesz podobał się firmom, które będą chciały z tobą współpracować.

Jeśli masz nowy profil z niewielką ilością obserwujących, droga do popularności może być długa. Właśnie z tego powodu polecamy ci przyjęcie technik, o których mowa w tym artykule, poświęconym tematowi, jak szybko zwiększyć liczbę followersów na Instagramie.

Istnieją konkretne narzędzia internetowe, które oferują usługi dedykowane rozwojowi na Instagramie, z których te najbardziej efektywne można znaleźć poniżej:

NAJLEPSZE BOTY NA INSTAGRAM

Ocena: 9/10

Ocena: 8.5/10

Ocena: 8/10

8. Analizuj swoje wyniki

Instagram zapewnia każdemu, kto ma profesjonalny profil, całą serię statystyk zwanych Insights, z których można uzyskać wiele przydatnych danych.

Pomogą ci one przede wszystkim poznać publiczność, która najczęściej cię obserwuje. Czy jest to publiczność męska czy żeńska? Jaki jest przedział wiekowy? A jakie jest pochodzenie geograficzne?

Znajomość odbiorców pozwoli ci na dostosowanie treści do ich potrzeb i preferencji, a to da ci jeszcze więcej interakcji.

Ponadto, będziesz mógł sprawdzić dni tygodnia i pory dnia, w których twoje dotychczasowe posty były najskuteczniejsze. Następnie można dostosować datę i godzinę publikacji, aby treść była jeszcze bardziej popularna.

9. Wchodź w interakcję z twoją społecznością

Jeśli chcesz zostać influencerem na Instagramie, ważne jest, żebyś wchodził w interakcje ze swoją społecznością. Przekłada się to na następujące działania, które będziesz musiał wykonywać regularnie:

  • Odpowiadać na komentarze do postów, relacji i DM;
  • Udostępniać relacje, w których ktoś cię otagował;
  • Współpracować z innymi influencerami z twojej niszy;
  • Organizować konkursy i giveaway z nagrodami dla fanów.

Kiedy zaczniesz już być sławny na Instagramie, to twoje interakcje ze społecznością będą tym elementem, który wyniesie cię na następny poziom popularności.

10. Współpracuj z firmami i markami

Kiedy masz już dobrze osadzony w danej niszy profil z dziesiątkami tysięcy obserwujących i z lojalną publicznością, możesz skontaktować się z markami i promować produkty w zamian za różnego rodzaju zapłatę.

W niektórych przypadkach, współpraca jest zorganizowana w taki sposób, że będziesz zarabiać pewien procent od każdej sprzedaży danego produktu dokonanej za pomocą kodu rabatowego. W innych przypadkach otrzymasz zapłatę za wyprodukowanie konkretnej ilości treści, w której będziesz sponsorował określoną markę.

Jak zostać influencerem: użyteczny serwis

To już koniec naszego artykułu o tym, jak stać się influencerem na Instagramie. Jak widać, droga do sukcesu może być długa i pełna przeszkód.

Warto jednak wiedzieć, że nie musisz iść tą drogą całkowicie sam, zwłaszcza jeśli jesteś w tym temacie nowy. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na samodzielne rozwijanie konta, polecamy skorzystać z usług serwisów zajmujących się tym profesjonalnie. Jednym z nim jest InstaGrow (link do oficjalnej strony).

InstaGrow oferuje usługi wykonywane przez profesjonalistów. Zrobią oni za ciebie operacje typu follow/unfollow, zajmą się komentarzami i lajkami, a to wszystko za niewielką opłatą. Sam z resztą możesz wybrać odpowiedni dla ciebie pakiet.

Plusem takiego rozwiązania jest nie tylko więcej wolnego czasu. W pracę nad twoim profilem zaangażowani są profesjonaliści. I nie chodzi tu o boty – to ludzie z krwi i kości, którzy dostosują się do twoich potrzeb.

3.5/5 - (2 votes)

Czytaj również: