Kreator postów na FB: 6 najlepszych narzędzi i programów

kreator postów na facebooku

Jeśli zajmujesz się profesjonalnie mediami społecznościowymi, na pewno słyszałeś o czymś takim jak kreator postów na FB.

Pod tą nazwą kryją się bardzo przydatne narzędzia, które pozwalają stworzyć atrakcyjny, czytelny i spójny graficznie post oraz wprowadzić go do kalendarza redakcyjnego i automatycznie opublikować w wybranym czasie.

W dzisiejszym wpisie zrobimy przegląd takich narzędzi na Facebooka. Najpierw zaprezentuję ci 3 programy graficzne, w których możesz przygotować dobre pod względem wizualnym treści na FB. Następnie przedstawię ci jeszcze 3 inne programy, które są bardziej kompleksowe i pozwalają m.in. na zarządzanie publikacją.

Na końcu wpisu znajdziesz podsumowanie w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli jesteś gotowy na to, by wybrać swój ulubiony kreator postów na Facebooku, to nie ma co dłużej zwlekać!

Kreator postów na FB: 3 programy graficzne

Na początku przyjrzymy się programom o charakterze stricte graficznym. Jedną z funkcji, jakie oferują, jest projektowanie postów na Facebook. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mają zwykle całkiem rozbudowaną wersję darmową, a także bezpłatne okresy próbne dla wersji pro. My wybraliśmy Canvę, Snappę i Vista Create.

1. Canva

Canva (tutaj oficjalna strona) jest jedną z najpopularniejszych na rynku platform graficznych i oferuje szereg funkcji, które czynią ją bardzo łatwą w użyciu. Do nich należy niezwykle intuicyjny i darmowy kreator postów na FB.

kreator postów na fb canva pro

Ta powstała w Australii w 2012 roku platforma jest używana przez ponad 30 milionów użytkowników na całym świecie do tworzenia wszelkiego rodzaju profesjonalnych grafik za pomocą kilku kliknięć i do współpracy z zespołem w jednym miejscu.

Aby stworzyć post na Facebook, musisz kliknąć w menu na fioletowym tle „Media”, a następnie „Wpis na Facebooku„. Otworzy ci się pusty projekt dostosowany już do wymagań publikacji na tej platformie społecznościowej.

Po lewej stronie znajdziesz bibliotekę szablonów, które podzielone są na różne kategorie. Znajdziesz tu typowe posty marketingowe, np. informacje o wyprzedażach, informacje związane z pandemią, urodziny firmy, posty świąteczne, a także dostosowane do konkretnej branży (np. jedzenie).

Canva posiada bogatą bibliotekę zdjęć, elementów i czcionek. Możesz też przesłać swoje pliki. Masz pełną kontrolę nad każdym elementem tworzonej grafiki, masz wiele możliwości edycji zdjęć (dodawanie filtrów, zmiana jasności i nasycenia) i możesz eksportować treści w różnych formatach (.pdf, .jpg, .png).

Oprócz darmowej wersji nieograniczonej czasowo, możesz wykupić dostęp do wszystkich funkcji w wersji Pro, która kosztuje od 37,49 zł miesięcznie i jest najpotężniejszym narzędziem do tworzenia grafiki online. Możesz wypróbować wersję Canva Pro za darmo przez 14 dni, rejestrując się tutaj.

2. Snappa

Snappa (oficjalna strona tutaj) to świetna platforma do tworzenia treści graficznych, specjalizująca się w tworzeniu bannerów i postów dla mediów społecznościowych, ale również przydatna do tworzenia reklam i treści na bloga.

snappa homepage

To, co dla nas jest ważne, to, że Snappa wyróżnia się przede wszystkim wysoką integracją z mediami społecznościowymi oraz dużą liczbą narzędzi i funkcji, które można wykorzystać do tworzenia bardzo atrakcyjnych postów.

Snappa oferuje swoim użytkownikom duży zasób zdjęć i grafik w wysokiej rozdzielczości (ponad 5 mln) oraz gotowych szablonów (ponad 6 tys.), dzięki którym niezwykle łatwo będzie można tworzyć treści na Facebooka, ale i na inne social media. W Snappa możesz bezpośrednio z aplikacji zaplanować publikację dzięki integracji z Bufferem.

Snappa oferuje szeroki wachlarz funkcji, które możesz wykorzystać do modyfikacji swoich grafik, takich jak zmiana rozmiaru obrazu, usuwanie tła czy importowanie niestandardowych czcionek.

Aby zacząć pracę z programem, wystarczy uruchomić darmowe konto Starter i wybrać szablon dedykowany Facebookowi. W celu np. integracji z Bufferem oraz nielimitowanego pobierania stworzonych projektów, trzeba opłacić wersję Pro, która kosztuje od 10 $ miesięcznie.

3. Vista Create

Trzecim narzędziem, które przedstawimy jest Vista Create (oficjalna strona tutaj), niegdyś Crello. To darmowe narzędzie projektowe do tworzenia niesamowitych treści w kilka minut, które posiada jedną z największych galerii profesjonalnych szablonów, gotowych do edycji i użycia.

vista create

Na pozór podobny do innych stron do projektowania graficznego, które już opisaliśmy, Vista Create wyróżnia się tym, że ma bardzo dużą bibliotekę grafik.

W darmowej wersji aplikacji będziesz miał dostęp do ponad 25 000 statycznych i 9 000 animowanych szablonów gotowych do użycia oraz dostęp do biblioteki obrazów zawierającej 70 milionów plików i innych wyjątkowych treści.

Różne szablony dostępne na tej platformie graficznej są zróżnicowane i można je podzielić na 7 głównych kategorii, z czego jedną z nich jest oczywiście kreator postów na FB. Po kliknięciu w górnym menu „Create” wybieramy „Facebook post” i tworzymy projekt.

Ten darmowy program do tworzenia postów na FB jest bardzo intuicyjny i w zasadzie pod wieloma względami przypomina Canvę. Po lewej stronie mamy menu z opcjami i bibliotekami szablonów i elementów graficznych, a nawet dźwiękowych. Szablony są podzielone na kategorie.

Vista Create oferuje wiele opcji, które czynią go jednym z najlepszych rozwiązań do tworzenia grafiki online. Możesz na przykład usuwać tło, wstawiać ramki, ustawiać przezroczystość warstw, ale także dodawać animacje, a nawet elementy audio lub wideo do swoich treści.

Wiele z bardziej zaawansowanych funkcji jest dostępnych tylko w wersji pro aplikacji, która kosztuje $10 miesięcznie. Wersja darmowa jest nieograniczona czasowo, ale ogranicza niektóre zasoby i funkcje. Kliknij tutaj i wypróbuj Vista Create za darmo.

Program do tworzenia postów na FB: 3 serwisy

Z drugiej strony, obok aplikacji czysto graficznych, można wykorzystać program do tworzenia postów na FB połączony z funkcjami menagera social media. Poniżej prezentujemy 3 programy do tworzenia postów na FB, które jednocześnie służą do planowania publikacji, monitorowania wyników i wielu, wielu innych.

1. NapoleonCat

NapoleonCat (tutaj oficjalna strona) to polski serwis oferujący różnego rodzaju narzędzia i rozwiązania związane z prowadzeniem profilu w mediach społecznościowych, takie jak obsługa klientów w social media, analityka oraz raportowanie, automatyzacja i planery.

napoleoncat jak wybić się na ig

Nas w tym momencie najbardziej interesuje planer i powiązany z nim kreator postów na FB. Po utworzeniu konta w serwisie łączymy je z naszym profilem np. na Facebooku. Do dyspozycji dostajemy kalendarz redakcyjny, w którym planujemy publikację zaprojektowanych w programie postów.

Kreator jest bardzo intuicyjny. Dodajemy materiały graficzne, opis, hashtagi itd., a w okienku obok będzie wyświetlał nam się podgląd naszego „dzieła”. Grafiki można edytować tak, by proporcjami były dostosowane do Facebooka.

Jeśli chcemy umieścić ten sam post nie tylko na Facebooku, ale i na innych platformach, to nie ma żadnego problemu. Robimy to jednym kliknięciem, bez konieczności powielania postu i każdorazowego dostosowywania go. Ponadto możemy zapisywać nasze szablony, by na przyszłość zaoszczędzić sobie jeszcze więcej czasu.

NapoleonCat możesz wypróbować zupełnie za darmo przez 14 dni. Nie ma konieczności podawania danych karty kredytowej, więc nie ponosisz żadnego ryzyka.

2. Sprout Social

Sprout Social (oficjalna strona) to program do tworzenia postów na FB, oferujący kompleksowy zestaw narzędzi do zarządzania mediami społecznościowymi. Jego oferta jest kierowana głównie do klientów biznesowych i zawodowych specjalistów social media.

sprout social social listening

Planer i kreator postów na Facebooka i inne platformy oferowany przez Sprout Social posiada wiele bardzo użytecznych funkcji. Do standardu rzecz jasna należy kalendarz, w którym można zaplanować automatyczną publikację zaprojektowanej uprzednio treści. Tę samą treść możemy opublikować jednocześnie w wielu sieciach społecznościowych.

Czas pracy dodatkowo skróci korzystanie z biblioteki elementów, w tym graficznych, którą tworzymy sobie bezpośrednio w serwisie. Możemy również inspirować się gotowymi sugestiami przygotowanymi przez Sprout Social.

Projektowanie i publikowanie treści będzie jeszcze skuteczniejszy dzięki inteligentnym sugestiom contentu oraz proponowanemu czasowi publikacji. Oczywiście wszystko możemy zedytować tak, żeby pasowało nam jak najlepiej. Projektując post, zobaczymy jego podgląd jednocześnie na kilku platformach społecznościowych.

Sprout Social możesz wypróbować za darmo, bez żadnego ryzyka, aż przez 30 dni! Po tym czasie musisz wykupić plan płatny, który nie należy do najtańszych, ale pozwala na pełną obsługę 5 profili. Będzie więc dobrą inwestycją w przypadku firmy lub profesjonalnego specjalisty od social media.

3. Onlypult

Onlypult (tutaj oficjalna strona) to doskonałe narzędzie do zarządzania profilami społecznościowymi, wybierane również przez duże firmy, takie jak Samsung czy Coca-Cola. Posiada wiele niezwykle użytecznych funkcji, a przy tym należy do bardzo przystępnych cenowo.

social media management tool onlypult

Onlypult pomoże ci przygotować idealne treści na twojego Facebooka. Zawiera narzędzia do edycji zdjęć i filmów wideo, a także zasugeruje najbardziej optymalny czas publikacji. Inspiracji możesz szukać też na wybranych profilach konkurencji, przeglądając ich posty.

Gotowy, przygotowany w programie post możesz z łatwością umieścić w kalendarzu redakcyjnym. Zaplanuj czas, kiedy ma zostać opublikowany i… rozsiądź się wygodnie. Onlypult zrobi resztę za ciebie, zgodnie z tym, co ustawiłeś.

Jeśli obsługujesz profil nie tylko na Facebooku, ale też na innych platformach, program dopasuje jeden post odpowiednio do innych sieci społecznościowych. W ten sposób zaoszczędzasz mnóstwo czasu!

Przez 7 dni możesz wypróbować Onlypult za darmo, a następnie masz do dyspozycji 4 plany taryfowe. Najtańszy z nich kosztuje 17,50$ miesięcznie w rocznym abonamencie.

Kreator postów na FB: pytania i odpowiedzi

Czym jest kreator postów na Facebooku?

Kreator postów to narzędzie pozwalające na przygotowanie treści na FB. Obejmuje zarówno projektowanie grafik, jak i uzupełnianie ich o tekst postów. W zależności od programu różne funkcje mogą wychodzić na pierwszy plan.

Jak przygotować dobry post pod względem graficznym?

Jeśli zależy ci na przyjemnych dla oka, spójnych grafikach do postów na Facebooku, skorzystaj z aplikacji graficznych. Do najbardziej znanych należą Canva, Snappa i Crello. Wszystkie posiadają darmowe warianty i płatne wersje Pro.

Czy można przygotować jeden post na kilka mediów społecznościowych?

Tak, jeśli korzystasz z narzędzia do zarządzania social media jak NapoleonCat, Sprout Social czy Onlypult. Wszystkie one pozwolą ci stworzyć jeden projekt i dopasować go automatycznie do wszystkich platform społecznościowych.

Czy programy graficzne są połączone z planerem postów?

Z programów graficznych tylko Snappa (w wersji Pro) połączona jest z narzędziem do planowania postów – Bufferem. Jeśli zależy ci na tej funkcji, powinieneś rozważyć serwisy, które ją oferują – znajdziesz je tutaj.

5/5 - (3 votes)

Czytaj również: