Książki o Facebooku: 10 najlepszych pozycji FB

książki o facebooku
Szukasz książki o Facebooku, która opowiada o historii tej platformy społecznościowej, ciekawostkach, ale też jej ciemnych stronach? Dobrze trafiłeś!
 
Facebook to platforma społecznościowa, z której codziennie korzysta 2,8 miliarda użytkowników na całym świecie. To nie tylko miejsce spotkań, ale także narzędzie do znajdowania pracy, mieszkania i sprzedaży.
 
Portal ten ma wiele zalet, ale w ostatnich latach na jaw zaczęło wychodzić coraz więcej wad systemu. Wycieki danych, śledzenie i szerzenie fake newsów to tylko niektóre z problemów, jakie niesie ze sobą korzystanie z Facebooka.
 
W tym artykule przedstawimy najlepsze książki o Facebooku. Będzie to 10 pozycji autorów polskich i zagranicznych, biorące na warsztat najciekawsze zagadnienia związane z FB.
 

Książki o Facebooku: 10 najlepszych

1. Miliarderzy z przypadku - Ben Mezrich

Historia powstania Facebooka jest całkiem fascynująca. Teraz i ty masz możliwość poznania jej z najmniejszymi szczegółami dzięki książce Bena Mezricha pod tytułem „Miliarderzy z przypadku„. Przeczytasz tu, jak to dwóch dobrych kumpli studiujących na Harvardzie włamało się do uniwersyteckiej bazy danych i stworzyło pierwszy portal społecznościowy.

Dowiesz się, jak potoczyły się ich losy, kiedy i dlaczego ich drogi się rozeszły oraz co ich szczeniacki wygłup oznacza dzisiaj. Krótko mówiąc, jest to fascynująca opowieść o sukcesie, w której nie brakuje ludzkich błędów i porażek.

2. Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google - Scott Galloway

Czas na bestseller New York Timesa. „Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google” to książka Scotta Gallowaya opisująca czterech gigantów rządzących internetem i nie tylko. Autor opowie, jak powstały te firmy i jak udało im się osiągnąć taki sukces. To wcale nie takie oczywiste, jak wielu z nas się wydaje.

Dowiemy się, jak Amazon, Facebook, Apple i Google kontrolują rynek i dlaczego, mimo wielu wpadek i zagrożeń, jakie powodują, ludzie puszczają im to płazem i nadal korzystają z ich usług. W końcu będzie też nieco o tym, jak znaleźć sobie własne miejsce w tym świecie opanowanym przez kilka gigantycznych firm.

3. Antisocial Media. Jak Facebook oddala nas od siebie i zagraża demokracji - Siva Vaidhyanathan

Jeśli nie nasłuchałeś się jeszcze o zagrożeniu, jakie Facebook stanowi dla demokracji zachodnich krajów i dla każdego użytkownika z osobna, polecamy książkę pod tytułem „Antisocial Media. Jak Facebook oddala nas od siebie i zagraża demokracji„. Przeczytasz tutaj, jak twórcy Facebooka manipulują użytkownikami, aby uzależnić ich od tej platformy społecznościowej, jak kradną i rozpowszechniają dane i jakie może mieć to skutki.

Będzie też trochę o fake newsach, zamkniętych bańkach informacyjnych, w które łatwo wpaść, a trudno się z nich wydostać. Nie zabraknie także tematu polityki, Trumpa i hakerów.

4. Strefy cyberwojny - Agata Kaźmierska, Wojciech Brzeziński

Facebook to nie tylko przyjaciele i zabawa. To platforma, na której codziennie toczy się cyberwojna. To samo dotyczy innych platform społecznościowych, a właściwie to i całego Internetu. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco o zagrożeniach czyhających w sieci, polecamy książkę Agaty Kaźmierskiej i Wojciecha Brzezińskiego pod tytułem „Strefy cyberwojny„.

Dzięki niej, dowiesz się, jak działają cyberprzestępcy, jak hakerzy manipulują giełdą, wyborami czy społeczną świadomością. W tak nierównej walce jedyne, co pozostało nam do obrony, to wiedza. Warto być świadomym, aby edukować innych i skutecznie odpierać ataki fake newsami.

5. Facebook. Daj się poznać - Łukasz Suma

Facebook. Daj się poznać” to kolejna pozycja dla każdego laika w temacie mediów społecznościowych. Jeśli nie masz konta na Facebooku, albo kiedyś miałeś, ale nie załapałeś, o co chodzi, Łukasz Suma da ci drugą szansę. Z jego pomocą bezboleśnie przejdziesz przez rytuał zakładania konta i uzupełniania danych na profilu.

Poznasz ciekawe funkcje oferowane na tej platformie społecznościowej, znajdziesz dawnych znajomych i dowiesz się, jak rozwijać tutaj swoje pasje. Od tej pory z przyjemnością będziesz wchodzić na Fejsa szukając codziennie nowych przygód.

Książka ta może okazać się świetnym prezentem dla babci lub dziadka, którzy wyrażają nieco chęci wejścia do wirtualnego świata.

6. Ty, ja i fejs - Jay Asher, Carolyn Mackler

Czas na wciągającą powieść dla nastolatków i miłośników romansideł, ale takich z sensem. „Ty, ja i fejs” to kolejna powieść autorów bestsellera pod tytułem „13 powodów”. Tym razem historia toczy się w 1996 roku.

Emma dostaje od Josha tajemniczy link. Wkleja go w przeglądarkę, a ta przenosi ją na stronę Facebooka. Tam, w niewyjaśniony sposób, Emma ma dostęp do swojego konta z przyszłości. Oczywiście pełno tam postów, zdjęć i informacji, z kim aktualnie się spotyka. Nie brakuje dramatów. Emma wciąga się w oglądanie własnej przyszłości i zaczyna eksperymentować. Próbując zmieniać teraźniejszość, obserwuje zmiany zachodzące 15 lat później.

7. Facebook. Włącz się do gry - Bartosz Danowski

Jeśli nie masz konta na Facebooku, a czujesz, że powinieneś, bo za dużo cię omija, mamy tu coś dla ciebie. „Facebook. Włącz się do gry” autorstwa Bartosza Danowskiego będzie ci przewodnikiem w świecie stworzonym przez Zuckerberga. Dowiesz się tutaj, jakie możliwości ma ta platforma społecznościowa.

Szybko zarejestrujesz się, założysz własny profil, znajdziesz swoich znajomych i dodasz zdjęcia. Stosując się do instrukcji, nauczysz się korzystać z aplikacji mobilnej, znajdować interesujące cię fanpejdże, grupy i wydarzenia. Dowiesz się również, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci, blokując odpowiednie treści na swoim profilu.

8. Facebook w szkolnej ławce. Media społecznościowe a edukacja polonistyczna - Agnieszka Kulig-Kozłowska

Dla zainteresowanych poznaniem potencjału mediów społecznościowych w edukacji proponujemy książkę Agnieszki Kulig-Kozłowskiej pod tytułem „Facebook w szkolnej ławce. Media społecznościowe a edukacja polonistyczna„. W książce znajdziemy opinie wielu polskich i zagranicznych badaczy, studentów, nauczycieli, jak i samych uczniów, na temat wykorzystania platform społecznościowych w edukacji polonistycznej.

Jak się okazuje, Facebook może kryć spory potencjał i oferować urozmaicone lekcje języka czy literatury. Szczególnie, że obecna literatura dziecięca i młodzieżowa pełna jest nowych technologii i social mediów. Tego tematu nie da się już uniknąć.

9. Nabici w Facebooka. Przestroga przed katastrofą - Roger McNamee

Nabici w Facebooka. Przestroga przed katastrofą” to książka napisana przez samego doradzcę Marka Zuckerberga Rogera McNamee. Przez wiele lat swojej pracy McNamee nie rozumiał, jak groźna może być platforma społecznościowa. Dopiero analizując fakty i zdając sobie sprawę z błędów, pojął w czym problem. I tak powstała ta oto książka.

To bardzo osobista opowieść o twórcach Facebooka, powstawaniu platformy oraz jej rozwoju. Roger analizuje wady i zalety tego portalu społecznościowego, zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, jakie ze sobą niesie, oraz mówi o tym, co poszło nie tak i na co założycielom Facebooka zabrakło odwagi.

10. Facebook. A miało być tak pięknie - Steven Levy

Facebook z roku na rok budzi coraz większe kontrowersje. Uważana najpierw za genialną platforma, po latach zaczyna stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa danych jej użytkowników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o powstaniu Facebooka, jego zaletach i wadach, książka Stevena Levy’ego „Facebook. A miało być tak pięknie” na pewno przypadnie ci do gustu.

Jest to dokładnie spisana historia Facebooka, od samego początku, kiedy to Mark Zuckerberg, jeszcze jako student, stworzył prostą platformę społecznościową dla swojego kampusu. Dziś strona ta dobija do 3 miliardów użytkowników. Książka ta oparta jest na licznych wywiadach, także z ludźmi, którzy obecnie tworzą Facebooka.

To już koniec listy, na której zostały zaprezentowane najciekawsze książki o Facebooku. Jeśli interesujesz się działaniem mediów społecznościowych, na pewno znalazłeś tu coś dla siebie. Książki na ten temat to także świetny prezent dla każdego, kto interesuje się nie tylko nowymi technologiami, ale zagadnieniami z dziedziny socjologii, psychologii i politologii.

5/5 - (1 vote)

Czytaj również: