Kursy montażu filmowego: najlepsze szkolenia online

Kursy montażu filmowego

Zastanawiasz się, jak działa i na czym polega montaż filmowy? Chcesz zacząć używać programów do edycji swoich filmów? Kursy montażu filmowego to w takim razie coś dla ciebie!

Montaż filmów to dziś dziedzina, w której może odnaleźć się każdy. Wystarczy laptop, komputer stacjonarny, a czasem i telefon komórkowy. Istnieje wiele programów, które są bardzo intuicyjne i pozwalają osiągnąć świetne rezultaty małym kosztem. Aby z nich skorzystać, należy jednak posiadać wiedzę praktyczną.

Aby zdobyć tę wiedzę, wystarczy wziąć udział w jednym z kursów montażu filmowego online. Szkolenia tego typu nie są drogie, a wszystkie wykłady i zadania można odbyć bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca na Ziemi. Czytaj dalej i znajdź kurs montażu filmów, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom!

Kursy montażu filmowego: 8 najlepszych

1. Adobe Premiere Pro CC - kurs montażu od podstaw - Adrian Wzorek

Adobe Premiere Pro CC – kurs montażu od podstaw” to szkolenie stworzone przez Adriana Wzorka, profesjonalnego operatora kamery i fotografa. Jeśli nie masz pojęcia o montażu filmów, a chcesz zająć się tym profesjonalnie (lub chociażby hobbistycznie), ten kurs montażu wideo będzie dla ciebie odpowiedni.

Podczas kursu poznasz najważniejsze funkcje i możliwości programu Adobe Premiere. Dowiesz się, jak ciąć i łączyć kadry, jak dostosować dźwięk, poprawić kolorystykę i dodać efekty specjalne.

Szkolenie składa się z 58 wykładów podczas których poznasz teorię, którą następnie możesz wykorzystać w zadaniach praktycznych i projekcie końcowym. Po ukończeniu kursu możesz również ubiegać się o certyfikat, który wzbogaci twoje CV.

2. Kurs Final Cut Pro X - Honorata Gruszecka

Jeśli zamiast Adobe Premiere wolisz używać programu Final Cut Pro X, polecamy szkolenie Honoraty Gruszeckiej „Kurs Final Cut Pro X – montaż filmów od podstaw„. Dzięki niemu poznasz profesjonalne techniki edycji i montażu wideo.

Podczas szkolenia poznasz metody edycji materiałów na osi czasu i pracy na warstwach, tworzenia efektownych przejść między ujęciami i pracy z projektami wielokamerowymi multicam. Dowiesz się, jak poprawić jakość wideo i jak korygować kolorystykę.

Kurs ten trwa zaledwie 4 godziny i prezentuje wszystkie funkcje i możliwości programu istotne dla początkującego użytkownika. Szkolenie składa się z 31 wykładów w formie wideo, do których uzyskasz dożywotni dostęp.

3. Kurs Vegas Pro - Błażej Witkowski

Teraz czas na coś dla użytkowników programu Vegas Pro. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym programem, polecamy „Kurs Vegas Pro – montaż filmów od podstaw” autorstwa Błażeja Witkowskiego.

Prowadzący w bardzo przystępny sposób przedstawia podstawowe funkcje i możliwości programu. Nauczysz się sprawnie poruszać po interfejsie Vegas, montować materiały audio-wideo, dodawać, synchronizować i i poprawiać ścieżkę dźwiękową. Dowiesz się również, jak kreatywnie wykorzystać filtry oraz jak zwiększyć atrakcyjność wideo dzięki korekcji kolorów.

Kurs składa się 36 wykładów i trwa 4,5 godziny. Całość jest w języku polskim, a informacje zostały przedstawione w w bardzo przystępny sposób, więc nie musisz znać żadnego skomplikowanego słownictwa.

4. Kurs DaVinci Resolve - Błażej Witkowski

Jeśli żaden z do tej pory omówionych kursów i programów nie spełnia twoich oczekiwań, może warto skorzystać ze szkolenia Błażeja Witkowskiego pod tytułem „Kurs DaVinci Resolve – montaż filmów od podstaw„.

Plusem programu DaVinci Resolve jest fakt, iż jest on bezpłatny. Zyskujesz więc narzędzie, na które nie wydasz nawet grosza. Z kolei za niewielką opłatą w wysokości 119 zł nauczyć się możesz profesjonalnych technik montażu filmowego.

Podczas tego kursu poznasz najważniejsze funkcje i narzędzia programu, dowiesz się, jak sprawnie pracować na osi czasu, jak dodawać filtry, jak tworzyć efekty specjalne i jak modyfikować kolory i poprawiać jakość wideo.

5. Montażysta Wideo - Ścieżka Kariery

Kurs „Montażysta Wideo” oferowany na stronie Strefa Kursów, to szkolenie zupełnie inne niż wszystkie poprzednio omówione kursy. Wiedza w nim zawarta nie skupia się na jednym konkretnym programie do montażu filmów, a na całokształcie obsługi kamery i profesjonalnego montażu.

Podczas szkolenia nauczysz się obsługi profesjonalnej kamery telewizyjnej, technik montażu i postprodukcji. Do tego, poznasz całą gamę przydatnych do tego programów, dowiesz się, jak znajdować i pozyskiwać klientów oraz jak zacząć zarabiać na filmowaniu.

Krótko mówiąc, jest to bardziej kurs rozwoju osobistego niż samego montażu filmowego. Trwa on 18 godzin i składa się z aż 142 wykładów. Na koniec możesz otrzymać certyfikat ukończenia szkolenia.

6. Professional Audiovisual Editing with Adobe Premiere Pro - Giacomo Prestinari

Przejdźmy teraz do kursów oferowanych na stronie Domestika. Szkolenie „Professional Audiovisual Editing with Adobe Premiere Pro” to kurs autorstwa Giacoma Prestinariego. Cały kurs jest w języku hiszpańskim, ale dostępne są także napisy w języku angielskim.

Wszystkiego nauczymy się od profesjonalisty, który pracował między innymi nad edycją reklam Coca-Coli, Ikea czy Volkswagena. Prestinari przedstawi techniki i tricki związane z montażem filmów w jego ulubionym programie.

Pod koniec kursu wykonasz projekt końcowy, który pozwoli ci wykorzystać w praktyce wszystkie zdobyte informacje. Po ukończeniu projektu otrzymasz certyfikat, który wzbogaci twoje CV.

7. Audiovisual Editing and Narrative for Short Films - Juanmi Cristobal

Kolejnym kursem oferowanym na stronie Domestika i godnym naszej uwagi jest „Audiovisual Editing and Narrative for Short Films” autorstwa zawodowego edytora wideo i kinematografa Juanmi Cristobala.

Także ten kurs dostępny jest w języku hiszpańskim, jednak do naszej dyspozycji są także napisy w kilku językach, w tym po polsku. Podczas szkolenia poznasz podstawowe koncepcje narracji w kinematografii i jak różne rodzaje ujęć zmieniają percepcję filmu. Nauczysz się edytować film i dodawać efekty specjalne.

Kurs jest bardzo krótki, ale treściwy. Trwa 2,5 godziny i zawiera 17 lekcji. Do wykonania będziesz miał również projekt końcowy, który pomoże ci wdrożyć poznane techniki w życie.

8. Adobe Premiere Pro CC: Łatwy Montaż Wideo w Premiere Pro - Phil Ebiner

To już ostatni kurs montażu filmu, jaki zaprezentujemy w tym artykule. „Adobe Premiere Pro CC: Łatwy Montaż Wideo w Premiere Pro” to szkolenie autorstwa Phila Ebinera. Dostępne jest ono na platformie Udemy w cenie 99,99 PLN.

Podczas kursu, dowiesz się, jak zmontować film od początku do końca korzystając z profesjonalnych technik. Nauczysz się dobierać odpowiednie ustawienia, poprawisz kolorystykę wideo, dodasz efekty wizualne i poznasz techniki użycia green screen.

Kurs trwa 7 godzin i zawiera 83 wykłady w formie wideo online. Oznacza to, że wszystkie lekcje są zawsze do twojej dyspozycji, obojętne gdzie się znajdujesz, wystarczy dostęp do internetu i laptop lub telefon.

Montaż filmowy: na czym polega?

Montaż filmowy to istotny element tworzenia dzieła filmowego. Polega on na łączeniu poszczególnych kadrów, usuwaniu i dodawaniu fragmentów nagranego wcześniej materiału.

Umiejętność montowania filmów przydaje się nie tylko przy wielkich produkcjach. Jeśli tworzysz wideo na potrzeby swojej firmy lub prywatnie dla rozrywki, nagrywasz film z wakacji albo regularnie publikujesz wlogi, montaż filmowy to podstawa.

Dlatego też, jeśli nie wiesz na ten temat za wiele, kursy montażu filmowego pomogą ci zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. A wszystko to bez wychodzenia z domu i w dogodnym dla ciebie czasie.

Wiele z kursów uczy obsługi konkretnego programu do montażu filmów. Bez tego, bowiem, się nie obejdzie. Oferta tego typu narzędzi na rynku jest ogromna. Oto niektóre z najlepszych i najpopularniejszych programów do montażu filmu:

  • Adobe Premiere
  • Vegas Pro
  • DaVinci resolve
  • Lightworks
  • Nuke
  • Shotcut
  • Final cut
  • HitFilm Express

Warto przestudiować ich funkcje i wybrać najbardziej odpowiadający twoim potrzebom program. Następnie można skupić się na wybraniu pasującego kursu. A tutaj także wybór jest niemały.

5/5 - (1 vote)

Czytaj również: