Marketing szeptany: co to, przykłady, zastosowanie i oferty

marketing szeptany

Co to jest marketing szeptany? Jakie są jego przykłady? Jakie ma zastosowanie i jak prawidłowo go wykorzystać? Kto się zajmuje marketingiem szeptanym i jakie są ceny takich usług? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, dobrze trafiłeś!

Istnieje wiele strategii marketingowych. Są takie, które skoncentrowane są na mediach społecznościowych, na budowaniu contentu, na programach afiliacyjnych, na budowaniu relacji i wzbudzaniu emocji czy pozyskiwaniu kontaktów mailowych. Poruszaliśmy te zagadnienia w różnych wpisach, np. przedstawiając szkolenia ze storytellingu czy narzędzia do e-mail marketingu.

Dziś natomiast powiemy sobie o działaniu zwanym marketingiem szeptanym. Dowiesz się, czym dokładnie jest i na czym polega. Przekonasz się, że ma wiele wspólnego z różnymi strategiami marketingowymi. Wymienimy przykłady marketingu szeptanego oraz przedstawimy jego zastosowanie.

Co więcej, dowiesz się, komu (i za ile) można zlecić marketing szeptany oraz jak wygląda praca specjalisty z tej dziedziny. Być może sam jesteś zainteresowany przeprowadzeniem takich działań osobiście albo szukasz odpowiedniej usługi.

Pod koniec wpisu podsumujemy wszystko w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Tymczasem już teraz możesz zerknąć na stronę serwisu ARSmedia, żeby zobaczyć, jak wygląda oferta marketingu szeptanego. Zrecenzujemy ją kilka akapitów niżej.

Marketing szeptany: co to?

Zacznijmy od podania samej definicji tego pojęcia. Marketing szeptany to z angielskiego whisper marketing bądź word of mouth marketing. W skrócie jest to takie działanie marketingowe, które robi wrażenie spontanicznego przekazu ustnego. Czyli coś w stylu opinii zasłyszanej od sąsiadki czy kumpla.

Ponieważ kluczowe jest tu słowo „spontaniczny„, ważnym elementem marketingu szeptanego jest żywa dyskusja lub też opowieść o czymś. W ten sposób pocztą pantoflową potencjalni klienci dowiadują się np. o zaletach jakiegoś produktu.

szeptany marketing

Pojęcie marketingu szeptanego łączone jest lub utożsamiane z buzz marketingiem (buzz – „bzyczenie”, „szum”). Jest to specyficzna część tego pierwszego, oparta na wywołaniu dyskusji na jakiś temat. Szum, który towarzyszy kampanii marketingowej, ma pozytywny wydźwięk. Potencjalni klienci sami zaczynają dyskutować na temat produktu i tym bardziej chcą go wypróbować czy po niego sięgnąć.

Drugim pojęciem, które często się pojawia przy marketingu szeptanym, to marketing wirusowy (viral marketing). Tym „wirusem” jest informacja o naszym produkcie w jakiejś formie. Celem jest, by odbiorcy – potencjalni klienci – sami udostępniali sobie reklamę, która roznosi się w ten sposób jak wirus. Często są to np. filmiki.

Marketing szeptany jest zatem szerokim pojęciem, w którym mieści się wiele różnych działań. Najlepiej więc będzie je zilustrować konkretnymi przykładami.

Marketing szeptany: przykłady

Przykłady marketingu szeptanego możemy znaleźć wszędzie. Z sukcesem stosowały go największe korporacje, polecenia spotykamy na każdym kroku, a niekiedy sami stajemy się polecającymi, nawet o tym nie myśląc.

W buzz marketingu bardzo dobrze robi personalizacja i pozytywnie nacechowany przekaz. Przykładem są np. zabawne hasła na kapslach Tymbarka, kampanie Coca-Coli, gdzie na puszkach pojawiły się imiona lub pseudonimy, strategia Starbucksa z zapisywaniem imion klientów na kubkach, promocja banku ING na hulajnogi elektryczne w ramach namawiania do dbania o środowisko.

Marketing szeptany jest najsilniej obecny w social mediach i na forach internetowych. To właśnie tam dyskutuje się o tym, co, kto poleca, zadaje się pytanie o opinie o danym produkcie czy usłudze. To typowa poczta pantoflowa, gdzie użytkownicy przekazują sobie informacje.

marketing szeptany przykłady

Marketing szeptany może też nie mieć żadnego związku ze światem online, a być interakcją na żywo. Na przykład podczas wizyty u kosmetyczki ta opowiada ci o produktach, jakie ostatnio stosuje, zachwalając ich właściwości.

Za chwilę przedstawimy jeszcze więcej zastosowań marketingu szeptanego i przedstawimy jego korzyści. Warto wcześniej zwrócić jeszcze uwagę na jego dwie ważne cechy.

Po pierwsze, marketing szeptany powinien mieć pozytywny przekaz. Tu nie chodzi o to, że mogą mówić źle, byle by mówili. Nawet jeśli kampanie polegają na przepychankach i dogryzaniu konkurentom, ważne, by robić to z dowcipem. Wówczas odbiorcy mówią o tym, udostępniają sobie reklamy, a towarzyszące wszystkiemu emocje są pozytywne.

Po drugie, nie chodzi też o to, by mówić zawsze w samych superlatywach. Kiedy zanadto się słodzi, opinia nie wygląda wiarygodnie, a odbiorca czuje się „atakowany” przez markę, która na siłę próbuje go przekonać do zakupu.

Zastosowanie marketingu szeptanego

Kontynuując wymienianie przykładów marketingu szeptanego, zobaczmy, jak i gdzie można go stosować. Przy okazji wymienimy różne jego rodzaje. Mówiliśmy już o wirusowym marketingu, ale jakie są inne typy?

Działania na forach internetowych to tzw. community marketing. To najczęściej odpowiedzi na pytania o polecenie produktu lub pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu. W poście na forum znajduje się odpowiedni link.

Kolejny duży dział aktywności w szeptanym marketingu to brand blogging i trendsetting. Pierwszy dotyczy sfery blogowej i może przejawiać się np. w postaci postów pod wpisami na blogach, w których polecane były jakiegoś produkty. Użytkownik w poście może potwierdzić jego skuteczność. Takie działania mogą być też połączone z trendsettingiem, czyli promowaniem produktów przez znane osoby (celebrytów, blogerów, influencerów).

marketing szeptany oferty

Znaną wielu strategią jest tzw. product seeding, czyli udostępnianie przez firmę produktów influencerom i blogerom do testowania i zrecenzowania. Specyficzną odmianą są akcje portalu Wizaz.pl, który co jakiś czas przeprowadza we współpracy z firmami akcje testowania produktów przez użytkowniczki portalu.

Wspomnieliśmy również o angażowaniu się w kampanie społeczne o pozytywnym wydźwięku, np. promujące ekologię czy zdrowy styl życia. Takie działanie nazywamy cause marketingiem.

Do tego dochodzi jeszcze evangelist marketing. Pod tym terminem kryje się pozyskiwanie wśród konsumentów wiernych fanów, utożsamiających się z marką i chętnie ją promujących. To często jest cała społeczność o silnej tożsamości, typu harleyowcy promujący markę Harley-Davidson.

Poza tym w ramach casual marketingu można angażować odbiorców do całej serii aktywności, głównie w mediach społecznościowych. Do takich działań należą np. konkursy, gdzie trzeba polubić stronę, oznaczyć kilka osób, udostępnić post, wstawić zdjęcie i oznaczyć markę itp.

Korzyści z marketingu szeptanego

Jakie korzyści płyną z dobrze zastosowanego marketingu szeptanego? Przede wszystkim jest to działanie wielokierunkowe, które pozwala twojej firmie zaistnieć na różnych polach i w różnych przestrzeniach społecznych.

Działania te powodują przede wszystkim wyraźną poprawę wizerunku twojej firmy lub w ogóle zaistnienie jej w gronie odbiorców. Co więcej, dobrze przeprowadzony marketing szeptany może się okazać, choćby na pewien czas, samograjem – użytkownicy sami będą ochoczo rozpowszechniać informacje o twoim produkcie lub twojej marce.

Kampanie marketingu szeptanego mają też tę cechę, że ich efekty utrzymują się stosunkowo długo. Są przekazywane, przywoływane i cytowane, do czego przyczynia się wywołanie pozytywnych emocji (zabawny filmik, kampania społeczna, pomoc w rozwiązaniu problemu, zaangażowanie ulubionych influencerów i blogerów).

marketing szeptany praca

Nie można też zapominać o tym, że jednocześnie zauważysz wzrost wizyt na swojej stronie czy fanpage’u, a przy tym zwiększoną aktywność twoich już kiedyś zdobytych fanów. Linki prowadzące do twojej strony będą wpływały również na SEO, poprawiając twoją pozycję w wynikach wyszukiwania.

Podsumowując, marketing szeptany jest ważnym elementem strategii marketingowej każdej większej firmy, która chce, by jej produkty były polecane przez samych użytkowników i komentowane przez nich w sieci i poza nią.

Marketing szeptany: oferty

Oferty marketingu szeptanego znajdziemy na stronach agencji marketingowych, w ogłoszeniach, na platformach dla freelancerów, a nawet w formie produktów wystawianych na Allegro. Na pewno warto zapoznać się z opiniami, żeby mieć pewność, czy usługodawca wywiązuje się w pełni ze swoich obietnic.

Co wchodzi w skład takiej usługi? Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o wywołanie szumu. Zwykle zatem osoba, która zajmuje się szeptanym marketingiem, zaoferuje ci stworzenie różnego rodzaju treści, w których umieści link do twojej strony lub produktu. Linkowanie może być w mediach społecznościowych, na forach czy na blogach.

Oprócz tego niektóre agencje rozszerzają swoją ofertę na monitorowanie, co mówi się o twojej marce, oraz reagowanie na bieżąco na różne sytuacje, w tym te bardziej kryzysowe jak wysyp niepochlebnych komentarzy. Innymi słowy, agencja jest takim ukrytym rzecznikiem twojej marki w sieci i dba o jej wizerunek.

Przyjrzyjmy się bliżej wspomnianej już ofercie ARSmedia. Serwis oferuje różne usługi związane z prowadzeniem social media, zakładaniem stron i ich pozycjonowaniem oraz tworzeniem contentu.

szeptany marketing

W ramach usługi możesz wykupić 100 lub 200 działań związanych z marketingiem szeptanym. Pokazane na obrazu ceny to ceny netto, natomiast brutto taka usługa kosztuje odpowiednio 367,77 zł i 552,27 zł. Działania podejmowane są w czasie około 3 tygodni i oparte są na wytycznych podanych przez klienta.

Zasadniczo chodzi o 100 lub 200 wpisów, postów, komentarzy itp., w mediach społecznościowych, na forach internetowych czy blogach (w 10-20 grupach społecznościowych). Firma obiecuje umieszczenie linków oraz dbanie o kreowanie pozytywnego wizerunku marki, wywoływanie dyskusji i udział w nich oraz przedstawienie wszystkich działań w raporcie.

ARSmedia przygotuje też dla twojej firmy listę miejsc w sieci, które są najlepszymi źródłami pozyskiwania grupy odbiorców zainteresowanych twoją marką i twoim produktem.

Większość agencji wycenia marketing szeptany dopiero po indywidualnym kontakcie. W przypadku ARSmedia wystarczy dodać usługę do koszyka, opłacić ją i pozostawać w kontakcie z obsługą serwisu. Ceny są raczej konkurencyjne – analogiczna usługa w innej agencji jest nawet 2-3 razy droższa.

Odpowiedzi na częste pytania

Co to jest marketing szeptany?

Marketing szeptany to takie działania marketingowe, które przypominają spontaniczny przekaz ustny czy też informacje pozyskane „pocztą pantoflową”. Ma wiele odmian, ale bazuje na ogół na wzbudzeniu w odbiorcy pozytywnych emocji na temat produktu oraz zachęcenie go do rozpowszechniania dalej informacji o produkcie.

Jak stosować marketing szeptany?

Marketing szeptany można stosować na wiele sposobów. To może być współpraca z usługą, która jest powiązana z naszym produktem (np. fryzjer + kosmetyki do włosów), współpraca z blogerami i influencerami, forma marketingu afiliacyjnego, viralowe filmiki, reklamowanie się na forach internetowych, organizowanie konkursów czy angażowanie się w kampanie społeczne o pozytywnym wydźwięku.

Ile kosztuje marketing szeptany w agencji?

Cena usług związanych z marketingiem szeptanym uzależniona jest od ich zakresu. Przykładowo agencja ARSmedia proponuje od 100 różnego rodzaju działań (postów, wpisów, komentarzy) za 367,77 zł brutto, a czas akcji trwa około 3 tygodni (kliknij tutaj). Jest to stosunkowo niewiele. Za podobną usługę wiele agencji liczy sobie nawet trzykrotnie wyższą kwotę.

Marketing szeptany a marketing wirusowy – czym się różnią?

Marketing szeptany jest pojęciem szerszym od marketingu wirusowego. Viral marketing to jeden z wariantów marketingu szeptanego i polega na stworzeniu takiej treści, którą odbiorcy chętnie będą sobie udostępniać. Może być np. w formie filmiku. Marketing wirusowy jest silnie powiązany z mediami społecznościowymi i rozpowszechnianiem informacji za ich pośrednictwem.

5/5 - (1 vote)

Czytaj również: