Od czego zależy kolejność osób na Instastory: algorytm Instagrama

od czego zależy kolejność osób na instastory

Od czego zależy kolejność osób na Instastory? Czy istnieją algorytmy odpowiedzialne za kolejność relacji na Instagramie? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, czytaj dalej!

Kiedy pojawiła się opcja dodawania relacji na Instagramie, na początku wiele osób twierdziło, że to bezsensowna funkcja. Podczas gdy już w 2019 roku, czyli zaledwie trzy lata po wprowadzeniu InstaStories, dziennie publikowano ponad 500 mln relacji1!

Aktualnie ciężko by było sobie wyobrazić korzystanie z aplikacji bez tej funkcji. Dotyczy to zarówno użytkowników prywatnych, jak i kont biznesowych. Aby w pełni wykorzystać potencjał IG, musisz zapoznać się z jego algorytmem.

W tym artykule dokładnie przyjrzeliśmy się czynnikom wpływającym na kolejność wyświetlania relacji na Instagramie.

Od czego zależy kolejność osób na Instastory: analiza 2 przypadków

Chcąc zrozumieć, co oznacza kolejność osób oglądających Instagram stories, należy najpierw rozróżnić dwa kluczowe przypadki:

od czego zależy kolejność wyświetleń na instastory

1. Stories opublikowane przez innych użytkowników

Pierwszy przykład dotyczy wyświetlania relacji na Instagramie, które zostały dodane przez inne konta.

A dokładniej, mamy na myśli te, które pojawiają się poziomo u góry kanału, obok twojego zdjęcia profilowego – czyli w miejscu, gdzie wyświetlają się wszystkie stories.

Od razu zaznaczymy, że kolejność ta nie jest przypadkowa. Instagram używa konkretnych algorytmów do porządkowania hierarchii pokazywanych kont, ale tą kwestię rozwinę w późniejszej części artykułu.

2. Stories opublikowane przez ciebie

Kolejnym, równie interesującym przypadkiem do rozważenia jest to, od czego zależy kolejność osób na Instastory, które przesyła się samemu.

Pewnie wiesz, że klikając w swoje zdjęcie profilowe, możesz zobaczyć własne stories, które opublikowałeś w ciągu ostatnich 24 godzin. I pod każdą z nich będą użytkownicy, którzy ją obejrzeli.

Również w tym wypadku kolejność wyświetleń Instastory to nie kwestia przypadku. Ale na podstawie jakich kryteriów sortowane są osoby, które obejrzały twoje relacje? Spokojnie, wszystko to wytłumaczymy ci poniżej.

Kolejność relacji na Instagramie: co na nią wpływa?

Jak już zaznaczyliśmy wcześniej, kolejność wyświetleń relacji na Instagramie to nie czysty zbieg okoliczności. Nie są one umieszczane losowo, ale są ściśle porządkowane przez algorytm Instagrama, według określonych kryteriów.

Oto, od czego zależy kolejność osób na Instastory w przypadku relacji opublikowanych przez inne osoby:

1. Wcześniejsze interakcje z danymi osobami

Algorytm Instagrama bierze pod uwagę przede wszystkim twoje wcześniejsze interakcje z obserwowanymi kontami. Jeśli regularnie komunikujesz się z daną osobą, wysyłasz wiadomości, lajkujesz i komentujesz posty czy chociażby oglądasz jej stories: istnieje duża szansa, że będzie ona wyświetlana na liście w pierwszej kolejności.

Zazwyczaj są więc to znajomi, partner lub ulubiony Influencer, czyli osoby, z którym najczęściej wchodzisz w interakcje.

2. Aktualne interakcje z danymi osobami

Oprócz wcześniejszych interakcji, IG bierze również pod uwagę obecne interakcje. To oznacza, że algorytm daje pierwszeństwo Insta Stories opublikowanym przez konta, z którymi użytkownik miał wiele interakcji w ciągu ostatnich kilku dni.

W tym przypadku są to osoby, które niedawno dodałeś i z którymi ostatnio często się komunikowałeś.

3. Preferencje użytkownika

Słynny algorytm Instagrama nigdy nie śpi, tylko stale monitoruje, czyje relacje najczęściej oglądasz.

Czyli analogicznie: konta, które najczęściej oglądasz, mają wpływ na to, w jakiej kolejności wyświetlają się osoby na Instastory. Zwyczajnie ci użytkownicy będą mieli pierwszeństwo przed innymi relacjami przesłanymi przez osoby, do których nie zaglądasz tak często.

4. Trafność

Oprócz częstotliwości, z jaką oglądasz stories danego konta, Instagram bierze również pod uwagę rodzaj treści, którą ci one przekazują.

W ten sposób nadaje priorytet tym, które algorytm uważa za najbardziej odpowiednie dla ciebie, w oparciu o twoje zainteresowania, interakcje i osobiste preferencje związane z daną tematyką.

5. Lokalizacja

Tak, twoje położenie geograficzne również ma istotny wpływ na kolejność wyświetleń Instastory. W rzeczywistości, jeśli udostępniasz swoją aktualną lokalizację lub obserwujesz lokalne konta, szanse na to, że relacje użytkowników z twojej okolicy znajdą się na szczycie listy, są bez wątpienia wyższe.

6. Zweryfikowane i popularne konta

Twórcy, którzy mają zweryfikowane konto, albo dużą liczbę obserwujących, są zdecydowanie faworyzowani przez algorytm Instagrama.

A co za tym idzie: ich Instastory mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi.

W związku z tym, jeśli obserwujesz znane konta, takie jak Seleny Gomez, Roberta Lewandowskiego czy Julii Wieniawy, to właśnie te najprawdopodobniej znajdą się na szczycie twojej listy.

7. Promocja

Oczywiście, nie możemy pominąć tego elementu. Promocja konta i reklamy płatne na IG mają duże znaczenie w kwestii od czego zależy kolejność osób na Instastory.

Chcąc nie chcąc, algorytm Instagrama często decyduje o pokazaniu ci w pierwszej kolejności relacji z kont, które zapłaciły za reklamę w tym serwisie.

8. Połączenie z Facebookiem

Od jakiegoś czasu Instagram i Facebook działają jako składowe jednego serwisu społecznościowego Meta. Dlatego też twoje konto na IG jest połączone z tym na FB.

Co z tego wynika, skoro to teoretycznie dwie różne platformy? Cóż, ich nowy, wspólny algorytm daje pierwszeństwo stories opublikowanym przez konta, z którymi użytkownik jest w kontakcie na obudwu platformach – obserwuje daną osobę na Instagramie i ma ją w znajomych na Facebooku.

Co oznacza kolejność oglądających na Instagram stories?

Przejdźmy teraz do drugiego przypadku: w jakiej kolejności wyświetlają się osoby na Instastory, odnośnie postów opublikowanych przez ciebie?

Gdy publikujesz coś na Instastory, przewijając ekran do góry możesz uzyskać dostęp do osób, które obejrzały twoją relację. W tym wypadku bardzo istotna jest liczba osób, które wyświetliły daną relację. Są dwie możliwości:

Relacje z wyświetleniami poniżej 50 osób

Dopóki twoja relacja nie osiągnie 50 wyświetleń, lista kont, które ją obejrzały, jest zestawiana w porządku chronologicznym. Jeśli więc chcesz podejrzeć, jak szybko ktoś ogląda twoje stories, musisz kontrolować pierwsze 50 osób.

Relacje z wyświetleniami powyżej 50 osób

Po osiągnięciu 50 wyświetleń algorytm się zmienia: nie uwzględnia już porządku chronologicznego, ale konta według liczby i rodzaju interakcji między wami.

Oto od czego zależy kolejność wyświetleń na Instastory w tym wypadku:

  • w pierwszej kolejności będą wyświetlani użytkownicy, z którymi wchodzisz w największą interakcję, głównie pod względem wymiany komentarzy i polubień;
  • po drugie, zostaną wyświetleni użytkownicy, którzy najczęściej wchodzą w interakcje z twoimi treściami, postami czy stories;
  • następnie zostaną wyświetlone profile, z którymi wzajemnie się obserwujecie;
  • kolejno znajdziesz obserwujących, których ty nie obserwujesz;
  • na końcu są ci, którzy cię nie obserwują.

Co to oznacza w praktyce? Cóż, można spokojnie stwierdzić, że osoby na szczycie listy oglądających twoje Instastories są twoimi wiernymi obserwatorami.

Jednak pamiętaj, że dokładnie to samo mogą powiedzieć o tobie – dlatego w delikatnych kwestiach lepiej unikać częstego wchodzenia na czyjś profil. A jeśli chcesz pozostać niezauważony, są sposoby na obejrzenie relacji na Instagramie anonimowo.

Kolejność oglądających Instagram Stories: podsumowanie

Wymienione przez nas elementy są najważniejszymi kryteriami, które określają kolejność wyświetlania relacji na Instagramie w 2024 roku.

w jakiej kolejności wyświetlają się osoby na instastory

Dlatego można śmiało powiedzieć, że kolejność wyświetlania story na Instagramie nie jest stała. Wręcz przeciwnie, może się ona zmieniać nie tylko ze względu na kryteria stosowane przez algorytm, ale także w zależności od zachowania i preferencji użytkownika.

Choć Instagram nie ujawnia wszystkich szczegółów dotyczących algorytmu ustalającego kolejność wyświetleń Instastory. Jak opisaliśmy powyżej, istnieje kilka czynników, które mogą na nią wpływać, jak interakcje użytkownika z danymi osobami, częstotliwość publikowania historii, interakcje z treściami na Instagramie, algorytmy platformy oraz preferencje użytkownika czy liczba osób, które wyświetliły relację.

Warto pamiętać, że Instagram stale wprowadza zmiany i aktualizacje, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki ustalana jest ta kolejność. Aby za nimi nadążyć, polecamy sprawdzone serwisy do prowadzenia konta na Instagramie, które zajmą się twoim profilem w sposób profesjonalny.

Źródła

  1. https://www.statista.com/statistics/730315/instagram-stories-dau/ ↩︎
Vote

Czytaj również: