Pisanie tekstów za pieniądze: na czym polega i gdzie znaleźć zlecenia?

pisanie tekstów za pieniądze

Pisanie tekstów za pieniądze to zajęcie, którego wiele osób chce się podjąć dorywczo lub całkiem na poważnie. Lekkie pióro, pomysłowość i znajomość mechanizmów pozycjonowania mogą uczynić z ciebie skutecznego copywritera. Ale jak się za to zabrać i gdzie szukać zleceń?

W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, na czym polega pisanie artykułów na zamówienie. Poznasz rodzaje copywritingu, dowiesz się, gdzie można znaleźć zlecenia i jak wygląda ich realizacja. Odpowiemy sobie też na wszelkie najbardziej nurtujące pytania, w tym te związane z potencjalnymi zarobkami.

Po lekturze tego artykułu będziesz świetnie zorientowany w kwestii pisania tekstów za pieniądze i kto wie – może od razu weźmiesz sprawy w swoje ręce? 🙂

Pisanie tekstów za pieniądze: na czym polega?

Pisanie artykułów i innych tekstów na zlecenie to doskonałe zajęcie dla osób, które naturalnie dobrze się czują w tworzeniu treści tekstowych. To coś dla tych, którzy na języku polskim nigdy nie rodzili wypracowań w bólach, potrafili sprawnie sformułować myśli na papierze, a przy tym odznaczali się kreatywnością i przywiązaniem do zasad poprawnej polszczyzny. Taka osoba to idealny kandydat na copywritera.

A czym się zajmuje copywriter? Ogólnie rzecz biorąc, tworzeniem różnego rodzaju treści, najczęściej na użytek marketingu, ale nie tylko. Tekst na ulotce, post na Facebooku, opis produktu w sklepie internetowym, slogan reklamowy, wpis na blogu poradnikowym, artykuł o tematyce medycznej – za tym wszystkim mogą stać bardziej lub mniej profesjonalni autorzy.

Pisanie tekstów za pieniądze polega więc, ni mniej, ni więcej, na tworzeniu tekstów na zamówienie. W zależności od zleceniodawcy to zamówienie może być bardziej lub mniej sprecyzowany. Czasami autor dostaje bardzo dokładne wytyczne, a niekiedy musi sam np. zaproponować tematy czy sprawdzić słowa kluczowe.

Najczęściej osoba, która tworzy teksty (o ile nie jest zatrudniona jako copywriter w firmie), ma swoją działalność gospodarczą. Wyszukuje zlecenia odpowiadające jej kompetencjom i reklamuje się w sieci, a następnie wystawia faktury poszczególnym zleceniodawcom.

Alternatywnie może podpisywać umowy o dzieło bądź korzystać z platform dla freelancerów, które pośrednicząc, ułatwiają rozliczenie się z klientem i Urzędem Skarbowym.

Najważniejsze są tu następujące kwestie: w jakich treściach się specjalizujesz, na jakie tematy możesz pisać, jak chcesz się rozliczać i czy to ma być twoje główne czy dodatkowe zajęcie. Zajmiemy się teraz nimi wszystkimi po kolei.

Przeczytaj też: Zlecenia dla copywritera

Teksty na zamówienie: rodzaje

Jak już zostało wspomniane, jest wiele typów treści, które powstają dla marketingu i portali internetowych. Różnią się one stopniem trudności i umiejętnościami, jakich wymagają. Do tworzenia niektórych tekstów wcale nie musisz być mistrzem gier słownych czy storytellingu. Do innych natomiast przydałaby się znajomość SEO.

Oto główne kategorie tekstów pisanych na zamówienie:

  • Treści pod SEO (SEO copywriting) – mają na celu pozycjonowanie w wynikach wyszukiwarki. Wymagają znajomości zasad SEO i nierzadko umiejętności wyszukiwania i porządkowania fraz kluczowych. Tekstem SEO może być zarówno opis kategorii w sklepie internetowym, jak i artykuł na blogu.
  • Content writing – często odróżniany od „zwykłego” copywritingu. To przede wszystkim pisanie artykułów dla portali czy na bloga, np. o charakterze poradnikowym, bardziej dziennikarskim czy specjalistycznym. Może uwzględniać SEO.
  • Copywriting na social media – tworzenie postów i innych treści na media społecznościowe. W praktyce często może być równoznaczne np. z prowadzeniem fanpage’a.
  • E-mail copywriting – tworzenie e-maili i newsletterów, będących zwykle elementem kampanii marketingowej.
  • Teksty sprzedażowe – raczej krótkie teksty mające na celu zaprezentowanie produktu lub usługi i naturalnie sprzedanie go.
  • Kreatywny copywriting – praca typowa dla agencji reklamowej. Wymyślanie sloganów, haseł, storytelling itp. Dla osób z wyobraźnią i doskonałym wyczuciem języka.
  • Treści techniczne – bardzo specjalistyczny copywriting, dotyczący konkretnej dziedziny. Wymaga wnikliwego researchu, a najlepiej wykształcenia i wiedzy w danej kategorii.

Jeśli zatem stawiasz pierwszy kroki w copywritingu, zastanów się, jaki jego rodzaj cię interesuje. Rozważ, czy masz jakieś portfolio, które pasuje do danej kategorii. Rozpisz sobie również tematy, w których pewnie się czujesz oraz takie, w których będziesz w stanie szybko się zorientować.

Pisanie artykułów: gdzie szukać zleceń?

Skoro już wiesz, co chcesz pisać, przejdźmy do praktycznego poradnika poszukiwania zleceń pisania tekstów za pieniądze. Zaprezentuję ci 4 możliwości, z których dwie pierwsze są idealne dla osób początkujących. Dwie kolejne to kroki, które warto podjąć, gdy na poważnie chcesz zajmować się tworzeniem tekstów na zamówienie.

1. Good Content

GoodContent (oficjalna strona) to polski serwis koncentrujący się wyłącznie na pośredniczeniu w zleceniach copywritingu. Oznacza to, że mogą założyć w nim konto zarówno autorzy, jak i potencjalni zleceniodawcy.

zlecenie dla copywritera goodcontent

Aby utworzyć konto na GoodContent jako copywriter, musimy wykonać proste zadanie polegające na napisaniu krótkiego (co najmniej 500 znaków) tekstu na zadany temat (np. z użyciem podanej frazy kluczowej). Zadanie służy do wstępnej weryfikacji.

Gdy już zakończymy procedurę zakładania konta, możemy przeglądać dostępne zlecenia i rezerwować je. Gdy zleceniodawca potrzebuje więcej tekstów, nie musimy rezerwować na raz wszystkich.

Po zarezerwowaniu tekstu mamy 6 godzin na jego napisanie (bezpośrednio na platformie). Zlecenia zwykle nie są długie ani bardzo wymagające. Do tekstów dłuższych niż 4000 znaków ze spacjami (zzs) doliczany jest czas. Po zakończeniu zadania składamy je i czekamy na zatwierdzenie, po którym następuję zapłata na nasze konto w GoodContent.

Zarobione pieniądze można wypłacić od kwoty 100 zł. Stawki za teksty są ustalane przez zleceniodawcę, ale na początku mamy dostęp tylko do tych poniżej 9 zł brutto za 1000 zzs. Wraz z doświadczeniem uzyskujemy dostęp do „poważniejszych” ofert. Serwis pobiera prowizję, która nieco obniża stawki.

Na platformie można się rozliczać na podstawie faktury lub umowy o dzieło, a serwis wystawia nam PIT. GoodContent jest bezpieczną opcją, ponieważ nie ryzykujemy, że po przyjęciu tekstu, klient nam nie zapłaci.

Podsumowując, jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy zobaczyć, na czym polega pisanie tekstów za pieniądze, a nie mamy jeszcze za bardzo doświadczenia.

2. Fiverr

Fiverr (oficjalna strona) to jeden z bardziej popularnych serwisów dla freelancerów. Umożliwia znalezienie zlecenia w różnych kategoriach, w tym w copywritingu czy tłumaczeniach.

zlecenia dla copywriterów fiverr

Fiverr to platforma międzynarodowa, dostępna w języku angielskim. Znajdziemy tu zatem dużo zleceń, ale i konkurencja będzie niemała. Z drugiej strony, kiedy wejdziesz w zakładkę Writing & Translation, znajdziesz tam całe mnóstwo kategorii tekstów do pisania i tłumaczenia. Niewykluczone więc, że uda ci się zaistnieć w jakiejś niszy.

Zlecenia, jak widzisz na powyższym obrazku, mają wartość co najmniej $5,00. Tworząc konto na Fiverr, przygotowujesz swoją ofertę i starasz się tak zaprezentować, żeby pozyskać jak najwięcej zleceń. Zwykle oznacza to podanie początkowo niskich stawek. Kiedy już wykonasz parę dobrze ocenionych zleceń, będziesz mógł zwiększyć stawki.

Zaletą Fiverr jest to, że jeśli poza copywritingiem posiadasz inne umiejętności, możesz je tutaj połączyć i w ten sposób mieć szansę na pozyskanie więcej klientów. Umiejętność tworzenia stron, znajomość języków obcych czy zdolności graficzne będą zawsze atutem.

Póki twoje zarobki nie będą przekraczały limitu nierejestrowanej działalności gospodarczej, nie musisz się niczym przejmować. Jeśli Fiverr ma ci dostarczyć wyższych dochodów, konieczne będzie rozliczenie się. Platforma co roku przesyła stosowne podsumowanie. Wypłaty środków dokonujesz przez PayPal. Fiverr pobiera 20% prowizji od zlecenia.

3. Media społecznościowe

Przejdźmy teraz do opcji dla osób, które bardzo poważnie podchodzą do pisania artykułów i tekstów na zamówienie. Szukając zleceń, powinny one przejrzeć ogłoszenia publikowane w grupach na Facebooku. Tu na własne oczy możesz zobaczyć, jak bardzo dynamiczny jest rynek związany z usługami copywritingu.

zlecenia dla copywritera facebook

Powyższy obrazek przedstawia tylko jedną z wielu grup, w których co chwila ktoś wrzuca ofertę zleceń dla autorów tekstów: ze wszystkich możliwych sektorów, zarówno propozycje stałej współpracy, jak i jednorazowe zlecenia „na już”.

Niektórzy narzekają, że konkurencja jest tu tak duża, że nie da się przebić ze swoją ofertą. Nie jest to do końca prawda. Wystarczy uważnie śledzić i odpowiadać na oferty, a w końcu ktoś się może okazać zainteresowany – szczególnie, jeśli jesteśmy obeznani w jego branży.

Nawet jeśli w ten sposób nie pozyskasz zleceń, to dobry sposób na poznanie lepiej społeczności copywriterów i charakteru ich pracy. Znajdziesz tam porady, informacje na temat nieuczciwych zleceniodawców, a także zorientujesz się, na jakie teksty jest popyt i jakie są aktualne stawki. To pomoże ci też odpowiednio zbudować swoje portfolio.

4. Autopromocja

Jesteś przekonany, że zawód copywritera to właśnie to, co chciałbyś w życiu robić? Świetnie! W takim razie nie pozostaje ci nic innego jak odpowiednio się wypromować. Podstawą twojego profesjonalnego wizerunku jest strona internetowa z portfolio i ofertą.

pisanie artykułów praca

Twoja witryna nie musi być bardzo skomplikowana. Wystarczy, że znajdą się na niej najbardziej potrzebne informacje. Obowiązkowo muszą znaleźć się zakładki: o mnie, oferta, portfolio i kontakt. Masz szansę dobrze się zaprezentować, zebrać w jednym miejscu swoje dotychczasowe dokonania i przedstawić umiejętności, kompetencje oraz cennik.

Stworzenie profesjonalnego wizerunku nie tylko pozwoli ci zrobić dobre wrażenie, ale też znacznie ułatwi odpowiadanie np. na oferty zamieszczone na Facebooku – po prostu podasz link do strony. Zaoszczędzisz czas i szybciej pozyskasz nowych klientów.

Nie zapomnij podać namiarów na stronę w swoim CV, na profilu LinkedIn i w innych mediach społecznościowych. Nie musisz oczywiście przejmować się stroną, jeśli nie masz działalności i dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki. Ale bogate portfolio z pewnością zasługuje na dobrą prezentację.

Zarabianie na pisaniu tekstów: dorabianie czy pełny etat?

W tych rozważaniach pomijam oczywiście pracę copywritera na etacie, np. w agencji reklamowej czy innej firmie. Chodzi raczej o to, czy pisanie tekstów za pieniądze może stać się pracą na pełny etat.

Jeśli nie masz doświadczenia ani swojej działalności, na początku tworzenie tekstów będzie dla ciebie raczej formą dorabiania. Korzystając z takich platform jak Good Content i Fiverr można zarobić całkiem dobrze, ale trzeba poświęcić temu więcej czasu. To dobre rozwiązanie na rozruch, ale jeśli pisanie tekstów na zamówienie ma się stać twoim podstawowym zarobkiem, musisz podejść do sprawy inaczej.

Kiedy już zbierzesz portfolio dzięki zleceniom złapanym na platformie, możesz zacząć szukać ogłoszeń na własną rękę, a z czasem założyć stronę. Wówczas, to ty dyktujesz stawki. Najniższe zaczynają się od ok. 10 zł za 1000 zzs (to podstawowa „jednostka” u copywriterów, czyli 1000 znaków ze spacjami), ale to cena dla naprawdę niewymagającego tekstu. Zbliżając się do 20 zł, możemy zacząć myśleć o pełnym etacie.

Wszystko zależy też od tego, czy uda ci się podjąć stałe współprace. Szukanie nowych zleceń co miesiąc ma rację bytu właściwie tylko wtedy, kiedy dorabiasz, ewentualnie kiedy jesteś tak popularny, że możesz w nich przebierać. Konkurencja jest jednak spora, więc lepiej znaleźć coś stabilnego. Polecam też znaleźć kilku stałych zleceniodawców, żeby nie polegać wyłącznie na jednej współpracy.

Pisanie tekstów za pieniądze: pytania i odpowiedzi

Na czym polega pisanie tekstów za pieniądze?

Jest to po prostu copywriting. Tworzysz różne treści, zgodnie z zamówieniem, często dla celów marketingowych. Stawki liczone są na ogół jako cena za 1000 zzs. Warto mieć do tego działalność gospodarczą, by wystawiać faktury, ale są też alternatywne rozwiązania.

Czy tworząc teksty, jestem anonimowy?

To zależy od rodzaju zlecenia. Jeśli jesteś autorem tekstu na ulotkę czy newslettera, twoje nazwisko nigdzie się nie pojawi, ale w przypadku artykułu na portal – bardzo możliwe, że tak. Wszystko, co robisz, masz prawo zaprezentować w swoim portfolio.

Ile można zarobić na pisaniu tekstów na zamówienie?

To zależy, jak bardzo się temu poświęcisz. Możesz traktować tę pracę jako dorabianie i brać sporadyczne zlecenia, ale też założyć działalność i podjąć stałe, konkretne współprace, dzięki którym stanie się to pracą na pełny etat. Średnie zarobki w branży (przy całym etacie) to jakieś 4-5 tys. zł (zależy od rodzaju umowy).

Gdzie szukać zleceń?

Na początek możesz utworzyć konto na platformie pośredniczącej. Na przykład polski serwis Good Content przeznaczony jest tylko dla branży copywriterów i ich zleceniodawców (załóż konto tutaj). Natomiast zagraniczny serwis Fiverr to portal dla freelancerów różnych specjalizacji (załóż konto tutaj). Potem możesz szukać ogłoszeń, np. ma grupach na Facebooku.

Czy pisanie tekstów na zlecenie może być pracą na pełny etat?

Jak najbardziej, pod warunkiem, że poświęcisz temu wystarczająco dużo czasu i pracy. Zbierz portfolio, zaprezentuj je, zbuduj swoją ofertę i poszerzaj kompetencje.

5/5 - (2 votes)

Czytaj również: