Szukaj
Close this search box.

Pomysły na posty na Instagramie: 20 inspiracji na publikacje

pomysły na posty na instragramie

Inspirujące pomysły na posty na Instagramie, czyli jakie? Co najlepiej publikować, aby zwiększyć zaangażowanie?

Prowadzenie konta na Instagramie, zwłaszcza w kontekście marki lub przedsiębiorstwa, jest obecnie kluczowym elementem strategii marketingowej. Zarządzanie profilem nie jest wbrew pozorom takie łatwe!

To ciągłe dostosowywanie się do odpowiedniego czasu publikacji, praca nad zaangażowaniem followersów oraz wymyślanie nowych pomysłów… I wszystko to, aby pokonać algorytm aplikacji!

A jak wiadomo, jednym z największych wyzwań jest utrzymanie wysokiej jakości w treściach, zarówno pod względem estetyki, jak i przekazu. Ponieważ Instagram to jedna z najczęściej odwiedzanych aplikacji przez osoby w różnym wieku, warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie publikacji.

Poniżej przedstawimy ciekawe i angażujące pomysły na posty na Instagramie. Obejmują one różne rodzaje treści: posty na feed, stories czy reels. Dzięki wprowadzeniu naszych propozycji nowych rodzajów treści na twoje konto sprawisz, że obserwujący będą bardziej zaangażowani w to, co publikujesz.

Pomysły na posty na IG: 20 postów, które musisz opublikować

Przejdźmy od razu do sedna artykułu: oto inspirujące pomysły na posty na Instagramie. Zapoznaj się z 20 najlepszymi propozycjami na to, co publikować na IG, zarówno na koncie osobistym, jak i firmowym.

1. Konkursy i rozdania

Pierwszą inspiracją jest zorganizowanie konkursu lub rozdania na Instagramie. Jeśli szukasz postu, który znacznie zwiększy wskaźnik zaangażowania wśród followersów – ten pomysł może się przydać.

pomysły na posty na instagramie konkurs rozdanie

Musisz tylko zaoferować twoim docelowym odbiorcom nagrodę, którą byliby zainteresowani. Następnie, jako warunki uczestnictwa, możesz poprosić ich o: polubienie postu, skomentowanie go, zaobserwowanie cię, a nawet udostępnienie postu w swoich Stories. Tak, to takie proste, a efekty zobaczysz od razu!

2. Infografika

Stworzenie infografiki to doskonałe narzędzie do przekazywania informacji w sposób łatwy i przystępny dla odbiorców.

pomysły na posty na ig infografika

Dobrze wykonane, wyróżnią twój profil na tle konkurencji. Mają ogromny potencjał nie tylko edukacyjny, ale również przyciągania uwagi!

Pro tip: Bądź konsekwentny w kolorystyce i motywie infografiki. Wtedy twój profil będzie wyglądał schudnie. Do zrobienia infografiki możesz wykorzystać program Canva Pro. Postaw na kolorowe i atrakcyjne wzory, które przyciągną uwagę w wyszukiwaniach.

3. Przedstaw się

Kolejne pomysły na posty na Instagramie? Jeśli jeszcze nie przedstawiłeś się na swoim profilu, koniecznie to nadrób! Metody realizacji są różne: wrzuć post na feed lub dodaj stories. Przedstaw się, opowiedz, czym się zajmujesz ty lub twoja firma.

pomysł na post na instagramie

Post przypnij u góry profilu, a stories koniecznie zapisz w dedykowanym Highlights, aby twoi nowi obserwatorzy mogli cię bliżej poznać w każdej chwili.

Przeczytaj też: Prowadzenie konta na Instagramie

4. Inspirujące cytaty

Fajne pomysły na posty na Instagramie to też… cytaty! Ludzie uwielbiają inspirujące treści, szczególnie umieszczone w przyjemnej i eleganckiej grafice.

pomysły na instagram

Co najlepsze, to bardzo szybka i prosta forma publikacji, a możliwości masz tak wiele:

 • motywacja na dobry początek dnia;
 • cytaty o miłości czy przyjaźni;
 • motywujące do osiągnięcia sukcesu czy do nauki;
 • dotyczące rozwoju osobistego;
 • cytaty o samoakceptacji;
 • cytaty z kultowych filmów i seriali;
 • cytaty sławnych ludzi związanych z daną branżą.

Pro tip: Dostosuj cytaty do tematyki profilu. Jeśli prowadzisz profil o gotowaniu, wstaw cytaty słynnych kucharzy; jeśli o nauce języków, wykorzystaj popularne powiedzenia w danym języku; jeśli o modzie – cytaty założycieli słynnych domów mody…

5. Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Systematyczne odpowiadanie na pytania twoich obserwatorów sprawia, że tworzysz z nimi więź, a tym samym budujesz zaangażowanie swojej społeczności. To niezwykle istotne przy prowadzeniu konta osobistego, jak i biznesowego.

pomysły na posty na instagramie

Pewnie odpowiadasz już na pytania na priv czy w komentarzach – bardzo dobrze, to też istotne. Jednak jest to też dobry pomysł na post na Instagramie. Wybierz najczęściej powtarzające się pytania, a odpowiedzi umieść w specjalnym poście na profilu.

Pro tip: Do zdobycia pytań wykorzystaj też stories. Dodaj zdjęcie z naklejką „Zadaj mi pytanie”. Na część z nich odpowiedz tam, a by poznać resztę odpowiedzi odeślij obserwatorów do posta.

6. Publikowanie UGC

Pewnie znasz pojęcie User Generated Content (UGC), czyli treści generowanych przez użytkowników. To niedoceniany trik na pomysły na posty na IG, który tak naprawdę nie wymaga od ciebie żadnej pracy, a przynosi duże efekty.

inspirujące pomysły na posty na ig

Udostępniając zdjęcie twojego obserwatora, na przykład na którym zostałeś otagowany, sprawisz, że poczuje się wyróżniony i doceniony: końcu zależy ci na budowaniu wiernej społeczności na Instagramie. A przy okazji dostaniesz gotowy post do publikacji w dniu, gdy pochłaniają cię inne sprawy związane z prowadzeniem biznesu.

Pro tip: Zachęcaj followersów do tagowania cię w postach zawierających twój produkt lub usługę. Co jakiś czas odwiedź profile i udostępnij czyjeś zdjęcie na stories lub skomentuj, a najlepsze i najbardziej pomysłowe publikuj u siebie.

7. Za kulisami

Z natury wszyscy jesteśmy ciekawi, a użytkownicy produktu chcą poznać też „prawdziwą” osobę, która stoi za marką. I gwarantuję ci, że twoi obserwatorzy na pewno chętnie obejrzą kulisy twojej działaności.

posty na instagram za kulisami

W tym wypadku pomysły na posty na Instagramie mogą być różne: materiał backstage z sesji zdjęciowej, kilka zdjęć z fazy projektowania lub produkcji czy rutyna z dnia w biurze.

Pro tip: Podczas gdy twój produkt powinien być dopracowany do ostatniego szczegółu, materiał z zza kulis wcale nie musi taki być. A nawet lepiej, jeśli wyjdzie spontanicznie i naturalnie: wtedy zbuduje zaufanie klientów. Zachowaj backstage dla stories, aby nie rujnowały ci feedu. Możesz skorzystać z aplikacji do tworzenia Instastories.

8. Opinie

To bardzo ważny element dla twojego biznesu. Opinie innych użytkowników dodają wiarygodności marce, a potencjalni klienci często bardziej ufają opiniom innych konsumentów niż reklamom pochodzącym od samej marki.

pomysły na posty na ig opinie

Udostępniając opinię użytkowników potwierdzisz, że twój produkt lub usługa spełnia obietnice. A oprócz tego klienci, których opinię udostępnisz poczują się wyróżnieni.

Pro tip: Jeśli dopiero rozkręcasz swój biznes, utrzymuj kontakt z niektórymi klientami po realizacji zamówienia. Możesz zapytać, czy byli zadowoleni z usługi i czy chcieliby podzielić się opinią z innymi, anonimowo lub z podpisem.

9. Posty sezonowe

Angażujące pomysły na posty na Instagramie to przede wszystkim posty sezonowe. W tym celu możesz wykorzystać ważne (i mniej ważne) święta, wydarzenia sportowe czy kulturalne.

ciekawe pomysły na posty na instagramie

Posty sezonowe, odnoszące się do aktualnych wydarzeń, przyciągają uwagę. Są one bardziej angażujące i emocjonalnie związane z konkretnym czasem, a promowanie okresowych, tematycznych ofert może przyczynić się do wzrostu sprzedaży.

Pro tip: Standardowe propozycje postów będą obejmowały Boże Narodzenie, Wielkanoc, Walentynki… Postaraj się przełamać schematy i poszukać czegoś oryginalnego, na przykład: Blue Monday, Dzień Doceniania Pracownika, Dzień Pizzy czy Dzień Singla. Albo zwyczajnie, wykorzystaj koncert popularnego artysty w kraju, premierę filmu czy mecz.

10. Sneak peek produktu

Istnieje wiele kreatywnych sposobów prezentowania produktów na Instagramie, które mogą zainteresować potencjalnych klientów.

co publikować na instagramie

Jak najefektywniej przyciągnąć uwagę obserwujących wprowadzając na rynek nowy produkt lub oferowaną usługę? Poprzez taktykę sneak peek, czyli konsekwentnego publikowania podglądu produktu przed jego premierą.

Pro tip: Zacznij od ujawniania obserwatorom małych elementów produktu, angażuj do zgadywania co to będzie – w ten sposób będą bardziej zainteresowani premierą.

11. Odliczanie

Ponownie nawiązując do nowego produktu, usługi czy wydarzenia w mediach społecznościowych, świetną taktyką promocyjną będzie post z odliczaniem do premiery.

przykładowe pomysły na posty na instagramie

To niezwykle skuteczny sposób na budowanie napięcia i zainteresowania wśród obserwujących.

Pro tip: Zrób prostą grafikę z datą i naklejką odliczenia. W opisie zachęć obserwujących do włączenia powiadomień na twoim profilu, tak aby mogli być na bieżąco z nowościami.

12. Post współtworzony

Oznaczanie znajomych czy współpracowników stopniowo ustępuje miejsca tej nowej formie. Jakie są fajne pomysły na zdjęcia na Instagrama? Właśnie te za pomocą postów współtworzonych!

inspirujące pomysły na instagram

Tego typu posty są opublikowanie na obydwu kontach jednocześnie: mają wspólną sekcję lajków, komentarzy i wyświetleń. Umożliwia to dotarcie do znacznie większej publiczności. Tu akurat współpraca warszawskiej galerii handlowej ze stylistką.

Pro tip: Nawiąż współpracę z influencerem lub specjalistą w dziedzinie związanej z twoją marką. Poprzez post współtworzony przyciągniesz do siebie nowych obserwatorów i podniesiesz zasięgi na Instagramie.

13. Tutorial

Nic tak nie absorbuje followersów, jak dobry tutorial. Tutoriale są angażujące, ponieważ uczą obserwujących nowych umiejętności lub pokazują, jak wykonać określone zadanie.

pomysły na posty reel instagram

Dodatkowo, kiedy pokazujesz, że masz wiedzę na temat swojego produktu lub usługi i jesteś gotowy dzielić się nią z innymi, tworzysz pozytywny wizerunek i budujesz lojalność wobec marki. Aby profesjonalnie przygotować takie treści, skorzystaj z profesjonalnych kursów Instagramowych.

Pro tip: Może być formą filmiku instruktażowego odnośnie użytkowania czy montażu twojego produktu. Na przykład, jeśli działasz w branży beauty możesz udostępnić tutorial makijażowi lub pielęgnacyjny. A jeśli jesteś zajmujesz się fotografią, podziel się poradami na temat pozowania. Znajdź pomysł jak podzielić się wiedzą związaną z twoją marką.

14. Photo Dump

Przeglądając pomysły na posty na Instagramie, jeden z najprostszych to właśnie Photo Dump. To trend, który widoczny jest na platformie już od jakiegoś czasu i wciąż mocno trzyma się w czołówce.

fajne pomysły na zdjęcia na instagrama

Jaki zrobić Photo dump? Wystarczy wybrać kilka „przypadkowych” zdjęć z galerii. Mogą być nieperfekcyjne, zazwyczaj uwzględniają selfie, jedzenie, widoki czy zakupy.

Pro tip: Utrzymaj pozornie ukrytą myśl przewodnią w poście Photo Dump. Niech będzie tematyczny, wywiera cichy wpływ na twoich obserwatorów. Zrób przykładowo podsumowanie miesiąca w formie Photo Dump, uwzględniając swoje usługi lub produkty na zdjęciach.

15. Wyzwania

Kolejną propozycją od nas są wyzwania. To świetny sposób na zaangażowanie społeczności na Instagramie i zachęcenie obserwujących do interakcji.

posty na instagram wyzwanie

Zaproponuj wyzwanie związane z tematyką profilu. Zależnie od branży, w której działasz, może to być na przykład: wyzwanie fotograficzne, wyzwanie fitness, wyzwanie rozwojowe lub wyzwanie żywieniowe.

Pro tip: Ważne, żeby wyzwanie było przystępne do wykonania: nieskomplikowane i nie zawierające dużo czasu i energii. Pamiętaj, aby zachęcić followersów do tagowania cię w postach i Stories związanych z wyzwaniem.

16. Posty typu „Dokończ zdanie…”

To metoda, która pozwala na natychmiastową interakcję z publicznością. Obserwatorzy chętnie angażują się w tego typu publikacje, dlatego warto skorzystać z tego, aby zwiększyć ich zaangażowanie.

pomysły na posty na instagramie jak zwiększyć zaangażowanie

Przykładowe pomysły na posty na Instagramie typu „Dokończ zdanie…”:

 • Najważniejsze dla mnie jest…
 • Dzień zaczynam od…
 • Gdy mam chwilę wolnego czasu, lubię…
 • Dobry (twój produkt) musi mieć…
 • Moje motto życiowe to…

Pro tip: Pamiętaj, aby tego typu zadania były proste i przyjemne, przez co weźmie w nich udział większa liczba osób. To też świetny pomysł na odkrycie zainteresowań twoich obserwatorów. Jeśli zależy czy na szybkim i efektownym rozwinięciu konta w krótkim czasie, możesz zawsze rozważyć zakup obserwatorów na Instagramie.

17. Promocje i oferty

Promocje i oferty są doskonałym sposobem na przyciągnięcie uwagi obserwujących i zwiększenie sprzedaży.

fajne pomysły na posty na instagramie

Oto pomysły na posty na Instagramie z ofertami:

 • zdjęcie produktu ze zniżką;
 • grafika z terminowym kodem rabatowym;
 • krótki Reel z ofertą promocyjną;
 • grafika porównawcza cen przed i po obniżce.

Pro tip: Dodaj w opisie lub na grafice, że oferta jest ograniczona czasowo lub ilościowo. To zmotywuje klientów do szybszego podjęcia decyzji. Możesz uwzględnić też odliczanie do końca promocji.

18. Memy

Na pierwszy rzut oka może ci się wydawać, że nie pasują do stylu twojego profilu. Nic bardziej mylnego! Wiele światowych marek korzysta z tej metody komunikacji w social mediach, na przykład linie lotnicze Ryanair.

pomysły na post instagram

Ponadto, jeśli mem będzie trafiony, jest duża szansa, że zostanie rozesłany do innych osób lub zapisany, w to też działa na twoją korzyść.

19. Zaprezentuj pracowników

Publikowanie postów na Instagramie, które przedstawiają poszczególnych pracowników, opisują ich historie lub karierę to doskonały sposób na umożliwienie obserwatorom lepszego poznania zespołu.

inspiracje na posty na ig

Takie działanie pokaże bardziej ludzką i wiarygodną stronę twojej firmy.

Pro tip: Udostępnij zdjęcie lub krótki filmik, na którym pracownik wykonuje swoje codzienne obowiązki. Pod postem dodaj krótki opis, w którym przedstawisz jego doświadczenie zawodowe, pasje czy zainteresowania.

20. Posty cykliczne

Nasz ranking, zawierający najciekawsze pomysły na posty na IG, kończymy propozycją postów cyklicznych. Zaplanuj serię kilku lub kilkunastu postów, które będą regularnie pojawiać się na twoim profilu. Wszystkie te treści powinny być związane tematycznie, zgodnie z twoją branżą.

pomysły na posty na instagrama canva

Aby zaplanować spójne posty cykliczne, wykorzystaj sprawdzone aplikacje do planowania feedu na Instagramie.

Pro tip: W tego typu postach warto zadbać o spójność graficzną, tworząc grafiki w jednolitym stylu i kolorystyce. W treści możesz przekazać triki i porady, polecenia zakupowe czy kwestie edukacyjne.

Pomysły na posty na Instagramie: podsumowanie

Nie da się nie zauważyć, że posty na Instagramie są kluczowym narzędziem w budowaniu społeczności online, promowaniu marki i angażowaniu obserwujących.

Dlatego, warto dbać o różnorodność treści, stosować kreatywne podejścia oraz regularnie monitorować wyniki, aby dostosować strategię do potrzeb i oczekiwań twojej społeczności.

Powyżej przedstawiliśmy podstawowe elementy skutecznych postów na Instagramie: atrakcyjne grafiki i zdjęcia, ciekawe opisy, interaktywne elementy (np. quizy, pytania, konkursy).

Wykorzystałeś wszystkie nasze pomysły na posty na Instagramie, a wciąż nie jesteś zadowolony z wyników pod zdjęciami? Być może źródła problemu należy szukać w innym miejscu. Dlatego odsyłamy cię do naszego artykułu: Dlaczego mam mało lajków na Instagramie.

Pamiętaj, nie można się poddawać! Poprzez regularną publikację wartościowych treści, nawiązywanie relacji z followersami i dostosowanie się do zmieniających się trendów, twoja marka może skutecznie wzmacniać swoją obecność na Instagramie i osiągać zamierzone cele marketingowe.

5/5 - (1 vote)

Czytaj również: