Szukaj
Close this search box.

Programy do napisów: przewodnik po najlepszych serwisach

programy do napisów

Jakie są najlepsze programy do napisów do filmów? Jak działa program do napisów i ile kosztuje? Czy na rynku jest darmowy program do robienia napisów?

Jeśli zadajesz sobie powyższe pytania, to dobrze trafiłeś! W dzisiejszym wpisie porównamy programy do tworzenia napisów do filmów, które pozwolą ci szybko przetworzyć nagranie audio/wideo na tekst, dodać go do filmu, zsynchronizować, a nawet przetłumaczyć na inny język.

Wyjaśnimy również, jak dokładnie działają tego typu programy i komu się one w szczególności przydadzą. Jeśli działasz aktywnie na YouTube, koniecznie czytaj dalej!

Na końcu wpisu znajdziesz podsumowanie w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zaczynajmy!

Programy do napisów w filmach: top 6

Poniżej prezentujemy 6 najlepszych programów do napisów do filmów. Pozwalają one na zrobienie transkrypcji, załadowanie napisów do filmów, edytowanie ich, a niekiedy także tłumaczenie na inny język.

1. HappyScribe

HappyScribe (oficjalna strona tutaj) to platforma oferująca transkrypcje oraz napisy do wideo w różnych językach. Serwis, mający polską wersję językową, działa w oparciu o dwa filary: sztuczną inteligencję i pracę specjalistów.

happy scribe

Serwis dysponuje systemem A.I., który umożliwia automatyczne zrobienie transkrypcji, dopasowanie napisów do filmu i przetłumaczenie ich na inny język. Te same usługi można zlecić także freelancerom współpracującym z HappyScribe.

Platforma posiada swój własny program do tworzenia napisów i ich edycji. Wystarczy wgrać wideo i zamówić napisy. Następnie możemy wygodnie je edytować, rozmieszczając w różnych momentach czy przedłużając czas ich wyświetlania się. Narzędzie to można wypróbować za darmo – kliknij tutaj.

Ponadto, HappyScribe oferuje kilka bezpłatnych użytecznych programów do robienia napisów, m.in. narzędzie do konwertowania napisów na różne formaty, program do tworzenia napisów samodzielnie i wgrywania ich do filmu oraz do synchronizacji napisów z wideo.

Ceny zaczynają się od 0,20 euro za minutę filmu w przypadku wykorzystania programu bazującego na sztucznej inteligencji. Zlecenie tego samego freelancerowi kosztuje 10 razy więcej. Np. transkrypcja godzinnego filmu to koszt od 12 euro.

2. GoTranscript

GoTranscript (tutaj oficjalna strona) to międzynarodowy serwis umożliwiający zamówienie transkrypcji, napisów do filmów, również w obcych językach, oraz tłumaczenia.

program do napisów gotranscript

Cechą charakterystyczną, co widać na powyższych obrazku, jest to, że GoTranscript bazuje wyłącznie na pracy ludzkiej. Ma to zagwarantować wysoką jakość usługi bez znacznego wydłużania czasu oczekiwania.

Ceny widoczne na zdjęciu dotyczą usługi, dla której językiem wyjściowym jest język angielski. GoTranscipt ma jednak ofertę wielojęzykową, w tym przygotowaną specjalnie dla języka polskiego.

I tak transkrypcja z wideo w języku polskim kosztuje od 2,85 euro za minutę, natomiast tłumaczenie – 0,06 euro za słowo. Stworzenie napisów do wideo kosztuje 1,15 euro za minutę, natomiast przygotowanie napisów w obcym języku to koszt 8,81 euro za minutę.

Aby złożyć zamówienie, wystarczy założyć konto i zalogować się, załadować plik, określić swoje zamówienie i opłacić je za pomocą karty lub PayPal. Czas oczekiwania zaczyna się już od 6 godzin.

3. Sonix

Sonix (oficjalna strona tutaj) to kolejny międzynarodowy serwis oferujący usługi transkrypcji i tworzenia napisów do filmów. Obsługuje ponad 35 języków, w tym język polski.

prosty program do tworzenia napisów

W tym wypadku program operuje wyłącznie z użyciem sztucznej inteligencji. Zautomatyzowane transkrypcje, tłumaczenia i napisy do filmów są jednak przygotowane tak, by zagwarantować 99% zgodności.

Po załadowaniu pliku program dokonuje transkrypcji, którą następnie można edytować z poziomu przeglądarki. Każde słowo jest automatycznie przypisane do konkretnego momentu w filmie. Istnieje również możliwość oznaczenia, który mówca wygłasza określony fragment tekstu.

Gotowy plik możesz pobrać jako dokument tekstowy, ale także w formacie odpowiednim dla napisów do filmów (SRT lub VTT). Cena jest bardzo przystępna. Przy jednorazowym zamówieniu płacisz 10 $ za godzinę, natomiast przy subskrypcji – 5 $ za godzinę. Program możesz wypróbować za darmo dla filmu o długości do 30 minut!

4. eTranskryptor

Kolejny serwis w naszym rankingu to eTranskryptor. Jest to polski serwis, którego oferta pokrywa się w dużym stopniu z poprzednikami. Bazuje na automatycznej realizacji napisów i transkrypcji.

program do robienia napisów etranskryptor

Po wgraniu pliku wideo możemy zamówić transkrypcję we wszystkich urzędowych językach obowiązujących w UE, ale największa skuteczność jest dla języka polskiego. Następnie plik możemy pobrać w formacie odpowiednim dla napisów, takim jak .srt, .sub, .sbv, .vtt.

Obowiązuje cennik standard (dokładność 90%) i premium (dokładność 100%). Ceny zaczynają się od 270 zł za miesiąc dla 3 godzin materiału w maksymalnie 5 plikach. W cenie zawarte jest wsparcie osobistego doradcy czy możliwość generowania audiodeskrypcji. Dostępne są także oferty personalizowane.

Program do tworzenia napisów eTranskryptor można wypróbować za darmo w wersji demo.

5. Stenograf

Stenograf to kolejny polski program do robienia napisów do filmów i do tworzenia transkrypcji. Jego funkcjonowanie jest bardzo podobne do otwierającego nasz ranking HappyScribe.

program do edycji napisów stenograf

Program służy do automatycznej zmiany mowy na tekst. Po załadowaniu pliku odbierasz zrealizowane zlecenie, następnie nanosisz poprawki, jeśli to konieczne, i pobierasz, również w formacie dla napisów do filmów. Napisy mogą być w formacie .SRT lub wtopione w film na stałe.

Dostępne są 3 plany cenowe, od 14 zł miesięcznie (do 30 minut). Plany przewidujące kilka godzin wideo miesięcznie kosztują 49 zł i 199 zł. Dodatkowo możesz doładowywać kredyt – 1 h filmu to 30 zł. Program możesz wypróbować za darmo dla nagrania o długości do 10 min.

6. Transkriptor

Ranking zamyka Transkriptor. To kolejny program, który za pomocą systemu sztucznej inteligencji pozwala na szybkie zrobienie transkrypcji i przygotowanie napisów do filmów.

program do dodawania napisów do filmu

Program ma szersze funkcje, ponieważ jest ściśle dedykowany osobom i firmom, które na bieżąco nagrywają filmy i chcą np. zrobić transkrypcję na żywo. Do filmu można dodawać napisy, edytować je i ustawić identyfikowanie mówcy.

Serwis można wypróbować za darmo. Oprócz tego są miesięczne i roczne plany cenowe dla osób fizycznych i przedsiębiorstw. Zaczynają się od 99,90 $ rocznie, co odpowiada 5 godzinom wideo miesięcznie. Wykupienie usługi na jeden miesiąc kosztuje 9,99 $.

Jak działa program do robienia napisów?

Czym tak naprawdę jest program do napisów i jak on działa? Zasadniczo, mówimy tu najczęściej o programach do transkrypcji, które dodatkowo pozwalają na pobranie pliku w formacie odpowiednim dla napisów do filmów albo bezpośrednie wklejenie napisów do wideo za pomocą narzędzi dostępnych na danej platformie.

Transkrypcja to nic innego jak zamiana mowy na tekst pisany. Chodzi jednak o to, by zapis odpowiadał konkretnym momentom w filmie, dzięki czemu transkrypcja może zostać przekształcona w napisy.

Programy do napisów bardzo często bazują na sztucznej inteligencji, co oznacza, że mowa jest zmieniana na tekst automatycznie. Gwarantuje to szybkość, ale powoduje ryzyko większej liczby błędów, zwłaszcza jeśli tekst jest skomplikowany czy pełen językowych niuansów.

program do tworzenia napisów

Niektóre platformy proponują tę samą usługę wykonaną przez człowieka, ale wówczas nie mówimy już stricte o programie.

Niemniej jednak automatyczne napisy są zgodne w ok. 90%, a więc zazwyczaj wystarczy nanieść tylko drobne poprawki. Oszczędność pieniędzy i czasu jest przy tym znaczna.

Większość programów działa na podobnej zasadzie. Wystarczy wgrać plik wideo, opłacić transkrypcję/napisy do filmu i gotowe. Napisy mogą być zamknięte (tzw. CC) albo otwarte (OC). Te pierwsze są oddzielnym plikiem, natomiast te drugie są wtopione na stałe w film.

Dodatkowo programy do tworzenia napisów często oferują własne narzędzie umożliwiające edycję napisów czy przetłumaczenie ich, co stanowi dodatkowe ułatwienie.

Program do tworzenia napisów: komu się przyda?

Programy do robienia napisów przydadzą się każdemu, kto na bieżąco tworzy materiały wideo i publikuje je szerszemu gronu odbiorców. Powinny z nich korzystać zarówno firmy, jak i youtuberzy. Dlaczego?

program do robienia napisów do filmów

Dodanie napisów przekłada się na bardzo konkretne korzyści. Z jednej strony możemy dotrzeć do odbiorców nie posługujących się językiem, w którym nagrany został film. Dlatego najczęściej tworzymy napisy po to, by przetłumaczyć je i udostępnić wiele wersji językowych. Dla tak rzadkich języków jak polski jest to szczególnie ważne.

Do grona odbiorców mogą dołączyć też osoby niesłyszące, które będą nam wdzięczne za udostępnienie tekstowej wersji niedostępnego dla nich audio.

Tak przygotowane wideo zachęca również do jego udostępniania, bo wiadomo, że każdy będzie w stanie zrozumieć jego treść.

Obecność napisów wpływa na pozycjonowanie filmu, na YouTube, ale też w Google. Łatwiej zrozumieć, o czym on jest, można przemycić do niego słowa kluczowe, a także zyskuje większą popularność z powodów podanych wyżej.

Ponadto, programy do tworzenia napisów przydadzą się osobom prowadzącym webinary, spotkania online, tworzących kursy wideo i materiały szkoleniowe. Dzięki temu mogą np. zapisać wykład w formie tekstowej, ale też ułatwić korzystanie ze swoich materiałów wideo.

Przeczytaj też: Najlepsze narzędzia YouTube

Jak zamówić napisy do filmu w HappyScribe?

Zobaczmy jeszcze, jak krok po kroku zamówić napisy na stronie HappyScribe. To bardzo proste i wystarczy wykonać tylko kilka czynności:

  • Załóż darmowe konto na HappyScribe.
  • Wybierz jedną z dwóch usług: tworzenie transkrypcji lub tworzenie napisów.
  • Wgraj plik wideo z komputera lub podaj do niego link.
  • Wykup kredyt – opłać tyle, ile potrzebujesz – lub zapłać po złożeniu zamówienia.
  • Zleć stworzenie napisów (automatyczne lub przez freelancera).
  • Odbierz zamówienie i nanieś w programie ewentualne poprawki.

Jak widzisz, nie ma w tym nic trudnego, a możesz szybko zyskać napisy np. do swoich opublikowanych już filmów na YouTube. Sprawdź, klikając poniżej:

Programy do napisów: pytania i odpowiedzi

Jakie są najlepsze programy do napisów?

Najlepsze programy do napisów to HappyScribe, GoTranscript i Sonix. Oferują zarówno napisy generowane automatycznie, jak i tworzone przez freelancerów.

Ile kosztuje program do napisów?

Rozliczenie za zrobienie napisów jest na podstawie długości filmu. Na przykład na HappyScribe cena zaczyna się od 0,20 euro za minutę. Można też wykupić subskrypcję i np. przy rocznej subskrypcji na Sonix zapłacisz tylko 5 $ za godzinę.

Czy transkrypcja filmu to to samo co napisy?

Transkrypcja to po prostu zamiana mowy na tekst. Jeśli dodatkowo tekst ten zostanie wklejony do filmu na stałe lub pobrany w odpowiednim dla napisów formacie, będzie to równe stworzeniu napisów do filmu.

Ile trwa zrobienie napisów do filmu?

W przypadku automatycznie tworzonych napisów realizacja zajmuje najczęściej połowę czasu trwania samego filmu. Praca ludzka wymaga oczekiwania od kilku godzin do kilku dni.

Jaki jest najlepszy program do edycji napisów do filmu?

Polecamy HappyScribe, który posiada wiele darmowych narzędzi do edycji napisów, konwertowania ich, łączenia z filmem i synchronizowania. Sprawdź, klikając tutaj.

5/5 - (1 vote)

Czytaj również: