Reklama na Tik Tok i jak z niej korzystać? Kompletny przewodnik 2024

reklama na tik tok

Jak reklamować się na TikToku? Czym jest i jak działa reklama na Tik Tok?

W tym artykule postaramy się w pełni odpowiedzieć na powyższe pytanie, wyjaśniając wszystkie najważniejsze aspekty reklamy na Tik Tok. Jeśli więc szukasz więcej informacji na ten temat, to jesteś we właściwym miejscu!

Najpierw przyjrzymy się, dlaczego powinieneś korzystać z reklamy na TikTok w 2024 roku. Innymi słowy, porozmawiamy o korzyściach płynących ze stosowania tego typu reklam, a także przyjrzymy się kosztom.

Wyjaśnimy, jakich jest 6 kroków, które należy podjąć, aby korzystać z kampanii reklamowych na TikTok. Wszystko to poprzemy odpowiednimi przykładami.

Pod koniec lektury tego artykułu będziesz miał komplet informacji, czym jest reklama na TikTok, dzięki czemu będziesz mógł z niej korzystać w sposób świadomy.

Reklama na TikTok: dlaczego warto z niej korzystać?

Jak wspomnieliśmy wyżej, jeszcze zanim zagłębimy się w szczegóły reklamy TikTok, powinniśmy przedstawić powody, dla których warto z niej korzystać w 2024 roku.

Korzystanie z kampanii reklamowych może być niezwykle opłacalne niezależnie od tego, czy reprezentujesz firmę, czy działasz jako freelancer, indywidualny przedsiębiorca lub influencer.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że TikTok jest serwisem społecznościowym, który w ostatnich latach odnotowuje najszybszy wzrost i ma szanse wyprzedzić Instagram pod względem liczby dziennych aktywnych użytkowników.

reklama na tiktoku

Tajemnica sukcesu tkwi w bezpośredniości treści, które składają się z 15-60 sekundowych filmów. Format używany przez ten portal społecznościowy jest znacznie bardziej przyciągający uwagę niż te oferowane przez Instagram czy Facebook.

Oznacza to, że reklama na Tik Tok jest bardziej skuteczna niż na innych portalach społecznościowych, pod warunkiem, że mądrze wybierzemy grupę docelową, a treść reklamy będzie atrakcyjna i zgodna z normalnymi filmami w aplikacji.

Należy również dodać, że ponieważ TikTok został stworzony dla bardzo młodej publiczności, większość użytkowników jest nadal poniżej 30 roku życia. Należy to wziąć pod uwagę, jeśli chcesz się reklamować na tej platformie.

Podsumowując, warto wziąć pod uwagę, że podobnie jak w przeszłości w przypadku innych sieci społecznościowych, średnia wieku na TikTok również wzrasta, co wskazuje na to, że w odpowiednim momencie może być on wykorzystywany do sponsoringu skierowanego do wszystkich grup wiekowych.

Ile kosztuje reklama na TikToku?

Zanim rozpoczniemy tutorial, przyjrzyjmy się również finansom. Poniżej razem sprawdzimy, ile kosztuje reklama na TikTok.

Ponieważ średnia skuteczność reklamy na TikToku jest wyższa niż w przypadku innych mediów społecznościowych, reklamy zazwyczaj kosztują więcej niż na innych platformach, takich jak Facebook czy Instagram.

W przeciwieństwie do tego ostatniego, gdzie można zacząć z budżetem zaledwie jednego euro dziennie za grupę reklam, minimalna wartość, którą można wydać na TikToku wynosi 20 dolarów (kiedyś było to nawet 50 dolarów).

Biorąc pod uwagę, że średni czas trwania kampanii to 10 dni, można oczekiwać całkowitego wydatku w wysokości około 200 dolarów, gdy myślisz o reklamie na Tik Tok.

Ta kwota może okazać się nieco wysoka dla małych firm, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub początkujących influencerów. Trzeba jednak przyznać, że korzystanie ze sponsoringu nie jest jedynym sposobem na promowanie się na tej platformie. Inne metody, które możesz rozważyć to:

 • Współpraca z influencerami
 • Udostępnianie twoich treści na innych kanałach społecznościowych
 • Tworzenie wyzwania TikTok
 • Korzystanie z bota TikTok (tutaj znajduje się lista najlepszych).

Reklama na Tik Tok: jak z niej korzystać w 6 krokach

Teraz porozmawiamy o tym, jak reklamować się na TikTok. Cały proces podzieliliśmy na 6 kroków, z których każdy dokładnie omówimy.

1. Stwórz konto TikTok for Business

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, aby zacząć korzystać z reklam, jest rejestracja na dedykowanej platformie, która nazywa się TikTok for Business. Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać tutaj, klikając na przycisk „Create Ad”.

W tym momencie możesz zostać zapytany o kraj pochodzenia oraz o to, czy jest to konto firmowe czy indywidualne. Zostaniesz przeniesiony do następującego ekranu:

tiktok reklama

Wprowadź swój adres e-mail i wybierz hasło dostępu do platformy. Kliknij na „Send Code”, aby otrzymać kod weryfikacyjny na podany wcześniej adres e-mail. Na koniec zaakceptuj warunki i zasady, aby zakończyć rejestrację.

2. Stwórz swoją pierwszą kampanię

Po wejściu na TikTok for Business, będziesz miał dostęp do pięciu różnych sekcji. Pierwsza to ogólny pulpit, który będzie wyświetlał się domyślnie.

Aby stworzyć swoją pierwszą kampanię na TikTok, po prostu kliknij na „Campaign”, a następnie na „Create”, jak widać na poniższym obrazku:

tiktok ads

Teraz zdecyduj, które z dostępnych celów chcesz osiągnąć:

 • Reach: celem jest dotarcie do jak największej liczby osób, co przyczynia się do wzrostu świadomości o istnieniu marki.
 • Traffic: celem jest skierowanie ruchu na twoją stronę internetową lub aplikację, którą chcesz promować, na przykład poprzez wyświetlenie oferty promocyjnej.
 • App Installs: celem jest pozyskanie jak największej liczby użytkowników, którzy pobiorą twoją aplikację, dzięki czemu twój produkt stanie się bardziej popularny.
 • Video Views: kampanie zoptymalizowane pod kątem maksymalizacji liczby wyświetleń treści wideo.
 • Conversion: Kampanie konwersji, na przykład mające na celu skłonienie użytkownika do zakupu określonego produktu i/lub usługi na twojej stronie internetowej.
tik tok reklamy

Po ustaleniu celu, możesz zdecydować o wysokości budżetu do wydania podczas kampanii. Możesz go oszacować na bazie dziennej lub jako koszt całej kampanii. Należy pamiętać, że suma nie może być mniejsza niż 50 dolarów.

3. Stwórz grupę reklam

Po ustawieniu ogólnych parametrów kampanii, czas na stworzenie grupy reklam. Konieczne będzie wprowadzenie kilku dodatkowych informacji. Zobaczmy, o jakie dokładnie chodzi.

Pierwszą rzeczą, którą należy ustalić jest pozycjonowanie grupy reklamowej, czyli pozycje, w których będą wyświetlane twoje reklamy. Masz tu dwie opcje:

 • Automatyczne pozycjonowanie, które jak sama nazwa wskazuje, sprawi, że twoje reklamy będą umieszczane automatycznie, zgodnie z wszystkimi obsługiwanymi trybami.
 • Pozycjonowanie ręczne, gdzie możesz ręcznie decydować i wybierać konkretne sposoby, w jakie twoje reklamy będą wyświetlane.
reklama na tiktoku

Teraz będziesz musiał ustalić szczegóły twoich reklam. Zobaczmy, co to dokładnie jest:

 • Promotion Type: w zależności od celu kampanii, możesz wybrać pomiędzy pobraniem aplikacji a wizytą na stronie (wskaż link).
 • Display Name: W tym polu wpisz nazwę swojej marki.
 • Profile Image: Prześlij swoje zdjęcie profilowe, które będzie wyświetlane użytkownikom.
 • Category: Wybierz kategorię, która najlepiej odnosi się do twojej niszy.
 • Ad Tags: dodaj do 20 tagów opisujących twoją stronę lub aplikację.
 • User Comment: włącz lub wyłącz możliwość komentowania ogłoszenia.
 • Video Download: zezwalaj lub nie zezwalaj na pobieranie twojego video.

Trzeci punkt do ustalenia dotyczy targetowania grupy reklamowej.

W sekcji targetowania możesz szczegółowo określić, komu mają być wyświetlane twoje reklamy. Możesz filtrować potencjalnych klientów według płci, geolokalizacji, języka, zainteresowań, systemu operacyjnego i połączenia.

Alternatywnie, możesz użyć niestandardowej publiczności, przesyłając plik z danymi klientów w formacie csv, txt lub zip.

4. Określ budżet, czas trwania i kryteria optymalizacji

Kolejnym krokiem jest ustalenie budżetu na poziomie grupy budżetowej, który może być ustalany codziennie lub lifetime, czyli na całkowity czas trwania kampanii.

Chociaż minimalny dzienny budżet wynosił kiedyś 50 dolarów, został on ostatnio obniżony do 20 dolarów, aby zaspokoić potrzeby wszystkich użytkowników. Zauważ, że jeśli zdecydujesz się ustawić budżet na poziomie kampanii limit pozostanie na poziomie 50$.

Kolejnym krokiem jest określenie czasu rozpoczęcia kampanii poprzez ustalenie harmonogramu. W tym przypadku możesz skonfigurować swoją grupę reklam na dwa sposoby.

Pierwszy z nich polega na tym, że reklama pozostaje aktywna nieprzerwanie przez czas trwania zadanego interwału. Druga opcja pozwoli ci sprawić, że będzie ona działała tylko w określonych przedziałach czasowych. Ta druga opcja jest wskazana, jeśli wiesz, że twoja publiczność jest bardziej responsywna w określonych porach dnia.

budżet reklama na tiktoku

Kolejnym parametrem do ustawienia jest szybkość wydawania budżetu i tu również mamy dwie opcje. W wersji standardowej budżet będzie wydawany równomiernie przez cały czas trwania kampanii. W wersji przyspieszonej budżet zostanie wydany tak szybko, jak to możliwe.

Na zakończenie tego rozdziału należy określić kryteria optymalizacji dla grupy reklam. Możesz zdecydować się na optymalizację pod kątem konwersji, kliknięć lub wyświetleń.

5. Stwórz swoje wideo reklamowe

Teraz nadszedł czas na stworzenie samej reklamy, która może składać się z filmu lub obrazu. Z tych dwóch opcji proponujemy wybrać tę pierwszą, ponieważ jest to format, który jest najbardziej popularny na TikTok.

Należy również powiedzieć, że obrazy nie są obsługiwane dla wszystkich typów pozycjonowania, co omówimy za chwilę, więc zalecamy ich wykluczenie.

Jeśli chodzi o filmy, masz możliwość załadowania jednego wideo w formacie mp4, mov, mpeg, avi lub gif, o maksymalnej wielkości 500 MB. Alternatywnie możesz przeglądać filmy dostępne w bibliotece lub stworzyć własny na miejscu, klikając na przycisk „create a video”.

reklama na tiktoku

Oprócz treści multimedialnych powinieneś dodać część tekstową oraz call to action, czyli przycisk odsyłający do twojej strony lub aplikacji.

Do wyboru jest pięć rodzajów pozycjonowania. Zalecamy, aby na początku wszystkie z nich były aktywne. Następnie, po zebraniu danych, można zdecydować się na wybór tylko tych, które dały najlepsze wyniki.

Ale zobaczmy, jakie pozycjonowania są do dyspozycji:

Brand Takeovers: to reklama, która pojawia się zaraz po otwarciu przez użytkownika aplikacji TikTok i ma formę wideo;
In-Feed Ads: ta reklama jest umieszczona wewnątrz kanału TikTok i użytkownik zobaczy ją przewijając różne filmy w sekcji „Dla Ciebie”;
TopView: te reklamy są bardzo podobne do tych typu Brand Takeover, ale w przeciwieństwie do nich pojawiają się tylko na 5 sekund po otwarciu aplikacji TikTok;
Branded Hashtag Challenge: są to sponsorowane wyzwania związane z hashtagami, które można zobaczyć w sekcji „explore” na TikToku;
Branded Effect: osoby sponsorujące treści mogą spersonalizować swoje reklamy, dodając efekty nawiązujące do swojej marki.

6. Śledź dane i optymalizuj swoją kampanię

Po uruchomieniu kampanii wszystko, co musisz zrobić, to monitorować jej wydajność. Możesz przeglądać wszystkie dane analityczne bezpośrednio z pulpitu nawigacyjnego TikTok for Business.

reklama na tik tok dane

Istnieje również możliwość tworzenia różnych kreacji w ramach tej samej grupy reklam, zmieniając dla każdej z nich wideo, tekst i call to action.

Dzięki zbieraniu danych można sprawdzić, które reklamy mają największą konwersję i zdecydować, że tylko one będą aktywne. W ten sposób możesz zoptymalizować swój budżet i osiągnąć wyższy ROI (Return On Investment).

Nasz artykuł o reklamach na TikToku dobiega już końca. Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy ci dokładnie, jak działa sponsoring na tej platformie mediów społecznościowych. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to zabrać się do pracy i obserwować wyniki!

4.5/5 - (4 votes)

Czytaj również: