VPN dla Instagrama: czym jest, jak działa i lista najlepszych

vpn na instagrama

Czym jest VPN dla Instagrama? Kiedy może okazać się przydatny? Gdzie go szukać i ile kosztuje? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Sieć VPN okazuje się przydatna w niektórych sytuacjach i wyjaśnimy za chwilę dokładnie, w jakich. Jeśli nie wiesz jeszcze, czym jest VPN, nie przejmuj się – znajdziesz tu odpowiedź.

Ponadto przedstawimy listę najlepszych dostawców VPN, wraz z cennikiem i wszystkimi niezbędnymi informacjami.

Na koniec lektury będziesz mieć zatem kompletną wiedzą na temat VPN dla Instagrama.

Czym jest i jak działa VPN?

VPN to skrót od Virtual Private Network, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Jest to swego rodzaju tunel, który działa w ramach sieci publicznej, umożliwiający przepływ w obrębie sieci prywatnej.

Mówimy o sieci wirtualnej, ponieważ istnieje ona jedynie jako pewna struktura w ramach sieci publicznej. Jest to serwer pośredni umieszczony między twoim komputerem a dostawcą Internetu.

Sieci VPN początkowo wprowadziły duże firmy w celu ochrony prywatności. Ponieważ niektórzy pracownicy mogli pracować zdalnie, konieczne było zastosowanie serwera pośredniego, który uniemożliwiłby hakerom atak i wyciek cennych informacji.

Za każdym razem, gdy przeglądasz stronę internetową, ujawniany jest twój adres IP i inne informacje, co umożliwia kradzież i wykorzystanie tych cennych danych w celu uzyskania dostępu do twojego komputera lub innych urządzeń i aplikacji.

Działanie VPN opiera się przede wszystkim na ukryciu prawdziwego adresu IP oraz szyfrowaniu danych. Większość sieci VPN korzysta z najtrudniejszego do złamania szyfrowania AES-256.

Powiedzmy, że jesteś w miejscu publicznym, podłączony do publicznej sieci wifi i chcesz sprawdzić swoje konto bankowe za pomocą telefonu komórkowego. Haker może wykraść twoje hasło bez większych trudności.

Jest to znacznie utrudnione (ale nie niemożliwe), jeśli korzystasz z VPN. Twoje dane są najpierw wysyłane na serwer pośredni i szyfrowane, dzięki czemu możesz surfować całkowicie anonimowo.

Aktywność w ramach sieci VPN jest niewykrywalna dla agend rządowych czy dostawców Internetu. Pozwala to na ominięcie np. cenzury w niektórych krajach czy regionach lub transmisję (danych, plików), którą chcielibyśmy utrzymać w sekrecie.

VPN pozwala także na zmianę twojej lokalizacji. Możesz np. korzystać z regionalnie działającej internetowej telewizji, przeglądać inną ofertę na Netflixie niż w twoim kraju, a nawet zaoszczędzić, gdyż niektóre zakupy są tańsze z konkretnych lokalizacji (np. rezerwacje hotelu).

Po co ci VPN dla Instagrama?

Skoro już wiesz, czym jest VPN, być może zastanawiasz się, po co ci VPN dla Instagrama. Zasadniczo, są dwie okoliczności, które powodują, że nie możesz inaczej korzystać z tego portalu społecznościowego.

Pierwsza z nich jest taka, że niektóre kraje po prostu blokują Instagrama. Rząd danego kraju wskazuje, jakie są zakazane strony i tylko sprytnie omijając te zakazy, możemy się na nie dostać.

sieć vpn

Oto lista najważniejszych krajów, w których nie skorzystasz oficjalnie z Instagrama:

  • Chiny
  • Rosja
  • Iran
  • Wietnam
  • Turcja

W rzeczywistości lista ta może być znacznie dłuższa. Niektóre z tych krajów blokują media społecznościowe na stałe, inne – sporadycznie. Często jest tak, że blokady nie obejmują podróżujących turystów, więc nie każdy je odczuje.

Istnieją również sytuacje, w których nie możesz skorzystać z Instagrama nawet w kraju, w którym nie jest on zablokowany. Mowa o miejscu pracy lub szkole.

W istocie, pracodawca lub dyrekcja szkoły mogą zadecydować, że takie strony jak Instagram będą zablokowane. Chodzi o to, by pracownicy i uczniowie nie rozpraszali się i byli bardziej efektywni.

Bywa też, że dostęp do Intagrama blokują niektóre sieci publiczne, np. na stacjach kolejowych czy lotniskach.

VPN dla Instagrama: lista najlepszych

Przejdźmy do listy najlepszych ofert sieci VPN dla Instagrama. Poniżej znajdziesz 6 propozycji wraz z niezbędnymi informacjami, w tym dotyczącymi cennika.

1. NordVPN

Listę otwiera NordVPN (oficjalna strona tutaj) – jeden z czołowych dostawców VPN, z dobrą ofertą cenową i elastycznymi planami.

nordvpn vpn dla instagrama

NordVPN działa na systemach operacyjnych Windows, macOS i Linux oraz w formie aplikacji mobilnych na Androida i iOS. Powstało również rozszerzenie proxy dla przeglądarek Chrome i Firefox.

Oferta cenowa jest dość kusząca ze względu na częste promocje, np. 3 miesiące gratis w planie 2-letnim, co pozwala na VPN od 15 zł miesięcznie. Do tego mamy 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, a strona jest w całości w języku polskim.

Oficjalna stronaNordVPN
System operacyjnyWindows, macOS, Linux, Android, iOS
CechyDostępny w formie aplikacji mobilnej, rozszerzenie proxy do Chrome i Firefox, NordPass, NordLocker
Serwery VPN5600+
CenaOd 18,29 zł miesięcznie przy planie rocznym
Gwarancja zwrotu pieniędzyTak, 30-dniowa
Język polskiTAK

2. ExpressVPN

ExpressVPN (tutaj oficjalna strona) to drugi najbardziej popularny dostawca VPN, który może pochwalić się lokalizacją serwerów w 94 krajach.

expressvpn instagram vpn

Express VPN jest dostępny na każde urządzenie, w tym te obsługujące aplikacje mobilne, jak i konsole do gier czy telewizory smart.

Jest to bardzo bezpieczny VPN, z całodobową obsługą klienta. Strona jest w języku polskim.

Najdłuższe zobowiązanie trwa rok i w tym planie możemy uzyskać 3 miesiące za darmo, płacąc 6,67 $ miesięcznie. Obowiązuje 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.

Oficjalna stronaExpressVPN
System operacyjnyWindows, macOS, Linux, Android, iOS
CechyDostępny w formie aplikacji mobilnej, lokalizacja serwerów w 94 krajach, dostępność na każde urządzenie
Serwery VPN3000+
CenaOd 6,67 $ miesięcznie przy planie rocznym
Gwarancja zwrotu pieniędzyTak, 30-dniowa
Język polskiTAK

3. CyberGhost VPN

CyberGhost VPN (oficjalna strona) to kolejny serwis należący do czołówki ofert VPN. Prezentuje bardzo konkurencyjny stosunek jakości do ceny.

cyberghost vpn instagram

CyberGhost dostępny jest w 91 krajach na ponad 9000 serwerach. Posiada rozszerzenie proxy do Google Chrome i Mozilla Firefox. Może być pobrany w formie aplikacji i na każde urządzenie.

W specjalnej ofercie przy zobowiązaniu 2-letnim zapłacimy tylko nieco ponad 2 $ miesięcznie, dzięki promocji 4 miesięcy za darmo. Wykupienie subskrypcji gwarantuje zabezpieczenie do 7 urządzeń.

Strona usługi jest w języku polskim.Obowiązuje 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.

Oficjalna stronaCyberGhost VPN
System operacyjnyWindows, macOS, Linux, Android, iOS
CechyDostępny w formie aplikacji mobilnej, lokalizacja serwerów w 91 krajach, rozszerzenie proxy do Chrome i Firefox
Serwery VPN9155
CenaOd 2,03 $ miesięcznie przy planie 2-letnim
Gwarancja zwrotu pieniędzyTak, 45-dniowa
Język polskiTAK

4. Surfshark

Surfshark (oficjalna strona) to kolejny znany dostawca VPN, który polecany jest dla Instagrama. Ma ponad 3000 serwerów w 100 krajach.

surfshark vpn na instagram

Zaletą Surfsharka jest nieograniczona liczba urządzeń. Usługa dostępna jest na wszystkie najczęściej używane urządzenia. Posiada funkcję Bypasser, która pozwala wybranym stronom i aplikacjom ominięcie VPN.

Centrum obsługi klienta dostępne jest całą dobę, a strona jest w języku polskim. Cena VPN zaczyna się od nieco ponad 9 zł miesięcznie przy planie 2-letnim. Obowiązuje gwarancja zwrotu pieniędzy przez 30 dni.

Oficjalna stronaSurfshark
System operacyjnyWindows, macOS, Linux, Android, iOS
CechyDostępny w formie aplikacji mobilnej, rozszerzenie proxy do Chrome i Firefox, nieograniczona liczba urządzeń, serwery w 100 krajach
Serwery VPN3200+
CenaOd 18,96 zł miesięcznie przy planie rocznym
Gwarancja zwrotu pieniędzyTak, 30-dniowa
Język polskiTAK

5. PureVPN

PureVPN (oficjalna strona tutaj)

purevpn vpn dla instagrama

PureVPN jest dostępny na ponad 20 różnego rodzaju urządzeń, również jako aplikacja mobilna. Posiada rozszerzenie do przeglądarek Chrome i Firefox. Ponad 6500 serwerów jest zlokalizowanych w ponad 78 krajach.

Przy planie 2-letnim oferta PureVPN jest bardzo korzystna – to tylko 1,99 euro miesięcznie. Można dokupić dodatkowe opcje jak dedykowany adres IP czy przekierowanie portów.

Strona jest w języku polskim, a obsługa klienta działa 24/7. Obowiązuje 31-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.

Oficjalna stronaPureVPN
System operacyjnyWindows, macOS, Linux, Android, iOS
CechyDostępny w formie aplikacji mobilnej, lokalizacje w ponad 78 krajach, 10 logowań naraz, rozszerzenie Chrome i Firefox
Serwery VPN6500+
CenaOd 3,24 euro miesięcznie przy planie rocznym
Gwarancja zwrotu pieniędzyTak, 31-dniowa
Język polskiTAK

6. Hotspot Shield

Listę zamyka Hotspot Shields (oficjalna strona), który należy do najszybszych sieci VPN. Strona jest wprawdzie po angielsku, ale warto rozważyć tę ofertę.

hotspot shield vpn instagram

Hotspot Shield to jedyny VPN na tej liście, który oferuje całkowicie darmowy pakiet Basic dla jednego urządzenia i jednej lokalizacji.

Aby rozszerzyć opcje, należy wykupić pakiet premium (7,99$ miesięcznie przy rocznej subskrypcji). Obowiązuje 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.

W wersji podstawowej usługa dostępna jest na Windows, Mac, iOS, Android i Chrome. W wariantach płatnych dochodzi Linux, a także telewizory smart i routery.

Oficjalna stronaHotspot Shield
System operacyjnyWindows, macOS, Linux, Android, iOS
CechyDostępny w formie aplikacji mobilnej, rozszerzenie do Chrome, lokalizacje w ponad 80 krajach, do 10 urządzeń
Serwery VPN3200
CenaDarmowy lub od 7,99 $ miesięcznie przy planie rocznym
Gwarancja zwrotu pieniędzyTak, 45-dniowa
Język polskiNIE

Jak używać VPN Instagram?

Zakończmy wpis krótkim wyjaśnieniem, jak właściwie używać VPN dla Instagrama. Choć do tej pory mogło ci się to wydawać skomplikowane, jest to tak naprawdę bardzo proste.

Zobaczmy, jak to wygląda krok po kroku:

  • Wykup dostęp do sieci VPN u jednego z dostawców
  • Pobierz oprogramowanie lub aplikację mobilną, które otrzymasz od dostawcy VPN
  • Wybierz serwer znajdujący się w kraju, w którym Instagram nie jest zablokowany
  • Otwórz Instagram tak, jak zwykle, na swoim urządzeniu

Jak widzisz, VPN to rozwiązanie nie tylko dbające o twoją prywatność i znoszące różne ograniczenia, ale i łatwe w obsłudze, dzięki czemu każdy może z niego skorzystać.

Instagram VPN: pytania i odpowiedzi

Czym jest VPN Instagram?

To po prostu sieć VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, gwarantująca anonimowość i zaawansowane szyfrowanie, umożliwiająca korzystanie z Instagrama tam, gdzie jest to zablokowane.

Po co mi VPN dla Instagrama?

W niektórych krajach, np. Rosji czy Chinach Instagram został zablokowany przez rząd i tylko VPN umożliwi ci tam korzystanie z niego. Instagram bywa też blokowany w miejscach pracy lub szkołach, a VPN pozwala ominąć te ograniczenia.

Czy sieci VPN są legalne?

Tak, sieci VPN są jak najbardziej legalne, choć w niektórych krajach nawet one mogą być blokowane. Nielegalne pozostają aktywności niezgodne z prawem, bez względu na to, czy korzystamy z sieci publicznej, czy prywatnej.

Czy istnieje darmowy VPN dla Instagrama?

Tak, np. Hotspot Shield oferuje pakiet Basic, który ma bardzo duże ograniczenia (tylko jedno urządzenie i jedna lokalizacja), ale za to jest całkowicie darmowy.

Ile kosztuje VPN Instragram?

Ceny zaczynają się od ok. 10 zł miesięcznie przy 2-letniej subskrypcji. Im krótszy okres zobowiązania, tym wyższa cena.

Gdzie kupić VPN z rozszerzeniem dla Chrome?

Wiele dostawców VPN deklaruje rozszerzenie dla przeglądarki Chrome. Wśród wymienionych wyżej są to np. NordVPN, CyberGhost VPN, Surfshark czy PureVPN.

Gdzie kupić VPN z rozszerzeniem dla Firefox?

Większość dostawców VPN oferuje rozszerzenie dla przeglądarki Firefox. Należą do nich m.in. NordVPN, CyberGhost VPN, Surfshark i PureVPN.

5/5 - (4 votes)

Czytaj również: