Zlecenia dla copywritera: gdzie ich szukać i jak przygotować ofertę

zlecenia dla copywritera

Interesuje cię praca copywritera, ale nie wiesz od czego zacząć? Chcesz wiedzieć, jak i gdzie znaleźć zlecenia dla copywritera, nawet takiego z bardzo skromnym doświadczeniem? Dobrze trafiłeś!

Dzisiejszy wpis zostanie w całości poświęcony zawodowi, który sprawił, że dobry humanista okazał się potrzebny w zasadzie w każdej branży. Mowa o zawodzie copywritera czyli osoby przygotowującej zawartość tekstową… czegokolwiek.

W istocie, copywriter może specjalizować się nie tylko w różnych dziedzinach, ale i w różnych typach tekstów. Najważniejsze, żeby potrafił dostosować swoje umiejętności do wymagań zlecenia. Najlepiej też, żeby miał możliwie bogate portfolio, by udowodnić, co i jak potrafi napisać.

Stworzenie dobrego portfolio wymaga trochę pracy i cierpliwości, ale kiedy wie się, skąd pozyskać zlecenia, można zdobyć porządne doświadczenie w stosunkowo krótkim czasie. A ty za chwilę będziesz to wiedział! Wystarczy, że zapoznasz się z poniższą listą 6 miejsc, w których warto szukać zleceń dla copywriterów.

Na końcu listy znajdziesz dodatkowo pakiet informacji na temat charakteru pracy copywritera – wymagań, perspektyw i zarobków – oraz porady dla copywriterów, którzy znajdują się dopiero na początku swojej drogi. Udanej lektury!

Gdzie znaleźć zlecenia dla copywritera?

Jak zostało zapowiedziane, poniżej znajdziesz 6 możliwych rozwiązań, które pomogą ci znaleźć zlecenia dla copywriterów, zarówno tych początkujących, jak i nieco bardziej doświadczonych. Niektóre z nich zakładają obecność pośredników, w tym przypadku platform takich jak GoodContent i Fiverr. Inne pozwolą ci wyszukiwać i walczyć o zlecenia na własną rękę.

Copywriting: zlecenia na GoodContent

GoodContent (oficjalna strona) to polski serwis koncentrujący się wyłącznie na pośredniczeniu w zleceniach copywritingu. Oznacza to, że mogą założyć w nim konto zarówno copywriterzy, jak i ich potencjalni zleceniodawcy.

zlecenie dla copywritera goodcontent

Aby utworzyć konto na GoodContent jako copywriter, musimy wykonać proste zadanie polegające na napisaniu krótkiego (co najmniej 500 znaków) tekstu na zadany temat (np. z użyciem podanej frazy kluczowej). Zadanie służy do wstępnej weryfikacji.

Gdy już zakończymy procedurę zakładania konta, możemy przeglądać dostępne zlecenia i rezerwować je. Zleceniodawca może np. potrzebować 5 tekstów na swojego bloga. Wówczas, rezerwując zlecenie, możemy wybrać tylko jeden z tych tekstów – pozostałe wezmą zapewne inni copywriterzy.

Po zarezerwowaniu tekstu mamy 6 godzin na jego napisanie (bezpośrednio na platformie). Zlecenia zwykle nie są długie ani bardzo wymagające. Do tekstów dłuższych niż 4000 znaków ze spacjami (zzs) doliczany jest czas. Po zakończeniu zadania składamy je i czekamy na zatwierdzenie, po którym następuję zapłata na nasze konto w GoodContent.

Zarobione pieniądze można wypłacić od kwoty 100 zł. Stawki za teksty są ustalane przez zleceniodawcę, ale jako początkujący użytkownicy mamy dostęp tylko do tych poniżej 9 zł brutto za 1000 zzs. Po udanej realizacji większej liczby zleceń uzyskujemy dostęp do „poważniejszych” ofert. Serwis pobiera prowizję, która siłą rzeczy nieco obniża stawki.

Na platformie można się rozliczać na podstawie faktury lub umowy o dzieło. Serwis wystawia nam PIT i znacznie ułatwia rozliczenia podatkowe. GoodContent jest dodatkowo bezpieczną opcją, ponieważ nie ryzykujemy, że po przyjęciu tekstu, klient nam nie zapłaci.

Podsumowując, jest to dobra opcja dla początkujących copywriterów, którzy nie mają założonej działalności gospodarczej, chcą trochę dorobić lub spróbować swoich sił w tym zawodzie.

Zlecenia dla copywriterów na Fiverr

Fiverr (oficjalna strona) to jeden z bardziej popularnych serwisów dla freelancerów. Umożliwia znalezienie zlecenia w różnych kategoriach, w tym w copywritingu czy tłumaczeniach.

zlecenia dla copywriterów fiverr

Fiverr to platforma międzynarodowa, dostępna w języku angielskim (i w innych językach, ale nie polskim). Domyślasz się zatem, że znajdziemy tu dużo zleceń, ale i konkurencja będzie niemała. Z drugiej strony, kiedy wejdziesz w zakładkę Writing & Translation, znajdziesz tam całe mnóstwo kategorii tekstów do pisania i tłumaczenia. Niewykluczone więc, że uda ci się zaistnieć w jakiejś niszy.

Zlecenia, jak widzisz na powyższych obrazku, mają wartość co najmniej $5,00. Tworząc konto na Fiverr (za darmo), przygotowujesz swoją ofertę i starasz się tak zaprezentować, żeby pozyskać jak najwięcej zleceń. Zwykle oznacza to podanie początkowo niskich stawek. Kiedy już wykonasz parę dobrze ocenionych zleceń, będziesz mógł zwiększyć stawki.

Zaletą Fiverr jest to, że jeśli poza copywritingiem posiadasz inne umiejętności, możesz je tutaj połączyć i w ten sposób mieć szansę na pozyskanie więcej klientów. Umiejętność tworzenia stron, znajomość języków obcych czy zdolności graficzne będą zawsze atutem.

Póki twoje zarobki nie będą przekraczały limitu nierejestrowanej działalności gospodarczej, nie musisz się niczym przejmować. Jeśli Fiverr ma ci dostarczyć wyższych dochodów, konieczne będzie rozliczenie się. Platforma co roku przesyła stosowne podsumowanie. Wypłaty środków dokonujesz przez PayPal. Fiverr pobiera 20% prowizji od zlecenia.

Zlecenia copywriting na Useme

Kolejną platformą w typie dwóch powyższych jest Useme – serwis często używany przez copywriterów i innych freelancerów. Jego zaletą jest polska wersja językowa i możliwość wystawiania faktur bez posiadania firmy.

zlecenia copywriter useme

Na Useme znajdziemy różne typy zleceń: od programowania po prace biurowe. W kategorii „Teksty, SEO, social media” znajdziemy zlecenia dla copywriterów. Plusem jest możliwość przejrzenia dostępnych aktualnie ofert bez zakładania konta.

Po założeniu konta uzupełniamy swój profil: możemy dodać zdjęcie, ale najważniejsze są nasze kwalifikacje (kategorie, w których się specjalizujemy), krótka autoprezentacja oraz portfolio. Jeśli już jakieś posiadasz, koniecznie je dodaj!

Przeszukując zlecenia, znajdziesz takie, które mają jasno określony budżet, ale też takie w których zleceniodawca chce negocjować cenę. Zainteresowani copywriterzy muszą złożyć ofertę i czekać na odzew.

Podobnie jak w przypadku Fiverr, na Useme będziesz miał sporą konkurencję, zwłaszcza, jeśli nie masz jeszcze na koncie realizacji wielu zleceń. Lecz kto wie? Może przekonasz zleceniodawcę nie tylko umiejętnościami, ale i niższą stawką? W każdym razie to kolejne dobre rozwiązanie dla osób bez działalności gospodarczej.

Praca dla copywritera na portalach z ofertami pracy

Gdzie jeszcze można szukać pracy dla copywriterów? Oczywiście tam, gdzie szuka się każdej innej pracy, czyli na stronach z ofertami pracodawców. Poniżej znajduje się przykład z portalu Pracuj.pl.

copywriting zlecenia pracuj

W tym wypadku masz szansę nie tyle na zdobycie pojedynczych zleceń, ile na nawiązanie stałej współpracy w oparciu o umowę. Niekoniecznie musisz mieć do tego działalność gospodarczą.

Zwykle znajdziesz tu oferty firm, które potrzebują kogoś na stanowisko copywritera. Może to być specjalista od tekstów SEO czy też treści na social media. Wszystko zależy od danej oferty. Niektóre z nich mogą być wystawione przez agencje, które pośredniczą, podobnie jak platformy takie jak GoodContent. Różnica polega na tym, że agencja bierze na siebie odpowiedzialność za znalezienie klienta i przekazanie ci zlecenia.

W tym przypadku ofert stałej pracy musisz być gotowy na to, że w wymaganiach raczej będzie postawiony warunek o doświadczeniu. Jeśli takiego nie masz, postaraj się wcześniej przygotować portfolio, którym przekonasz do swoich umiejętności.

Zlecenia dla copywritera na stronach z ogłoszeniami

Kontynuujemy poszukiwania. Kolejne na liście znalazły się ogłoszenia na portalach, które nie są związane wyłącznie z rynkiem pracy, ale stanowią platformę do wystawiania ogłoszeń wszelakich.

copywriter zlecenia olx

Jeśli chodzi o szukanie zleceń dla copywritera, to zdecydowanie serwisy takiej jak OLX czy Gumtree nie będą tu przodowały. Oczywiście, zdarzają się ogłoszenia tego typu i są to raczej konkretne ogłoszenia pracy w firmie lub większe zlecenia. Żeby je znaleźć, musimy jednak bardziej się wysilić, próbując wpisywać różne hasła.

Serwisy ogłoszeniowe nie wezmą oczywiście żadnej odpowiedzialności za nieprzyjemne niespodzianki jak klient-widmo, który przyjmie z chęcią tekst, ale „zapomni” zapłacić. Pod tym względem bezpieczniejsze będą platformy pośredniczące. Z drugiej strony możemy tu zajrzeć, jeśli szukamy oferty stałej pracy.

Zlecenia dla copywritera na Facebooku

Ostatnia opcja na liście to ogłoszenia publikowane w grupach na Facebooku. Tu na własne oczy możesz zobaczyć, jak bardzo dynamiczny jest rynek związany z usługami copywritingu.

zlecenia dla copywritera facebook

Powyższy obrazek przedstawia tylko jedną z wielu grup, w których co chwila ktoś wrzuca ofertę zleceń dla copywriterów: ze wszystkich możliwych sektorów, zarówno propozycje stałej współpracy, jak i jednorazowe zlecenia „na już”.

Niektórzy narzekają, że konkurencja jest tu tak duża, że nie da się przebić ze swoją ofertą. Nie jest to do końca prawda. Wystarczy uważnie śledzić i odpowiadać na oferty, a w końcu ktoś się może okazać zainteresowany – szczególnie, jeśli jesteśmy obeznani w jego branży.

Nawet jeśli w ten sposób nie pozyskasz zleceń, to dobry sposób na poznanie lepiej społeczności copywriterów i charakteru ich pracy. Znajdziesz tam porady, informacje na temat „lewych” zleceniodawców, a także zorientujesz się, na jakie teksty jest popyt i jakie są aktualne stawki. To pomoże ci też odpowiednio zbudować swoje portfolio.

Praca copywritera: charakterystyka

Wiemy z grubsza, na czym polega praca copywritera. Musi tworzyć on teksty na zamówienie – i to w zasadzie jedyna stała. Warto więc na wstępie podkreślić, że to, co różnicuje zlecenia, to nie tylko długość tekstu, określana najczęściej miarą „zzs” czyli znaków ze spacjami.

Do tego dochodzi cały szereg cech danego tekstu. Jego funkcja, jego forma, temat, styl, stopień wyspecjalizowania. Copywriter pisze i posty na Facebooka, i artykuły na bloga, i teksty dla portali internetowych, i zawartość strony internetowej firmy, i tekst na stronę sprzedażową, i opisy produktów w sklepie internetowym, i szablony maili… Jest tego naprawdę sporo.

Im bardziej zaawansowany tekst, im więcej umiejętności (i czasu) od nas wymaga, tym będzie on droższy. Teksty specjalistyczne, przygotowane pod kątem SEO, o kluczowym znaczeniu marketingowym będą droższe niż teksty niższej jakości, „zapychacze”, niewymagające zdobycia wiedzy na dany temat. Dlatego też stawki są tak różne: od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za 1000 zzs.

Konkurencja jest spora, ale pamiętajmy, kto jest najbardziej ceniony w tym zawodzie. Są to głównie humaniści, osoby po filologiach, które mają lekkie pióro. Znajomość tematyki i tekst wartościowy merytorycznie to jedno, ale dobry styl i chwytliwe pomysły – to już pole, na którym można się wyróżnić.

W tej profesji przeważają freelancerzy, którzy albo zakładają swoją działalność gospodarczą, albo rozliczają się na podstawie umowy o dzieło. Działalność gospodarcza i możliwość wystawiania faktur jest jednak bardziej ceniona w branży.

Zakładanie własnej firmy wymaga trochę wysiłku i niestety zmusza nas do walki o zlecenia, by się utrzymać. Dlatego pozostaje zawsze opcja znalezienia stałej współpracy, nawet na etat, w firmie lub w agencji, dzięki czemu będziemy mieli większe poczucie stabilności, choć mniejszy wpływ na stawki.

Na próbę zawsze warto skorzystać z platform takich jak GoodContent, które nie narażą nas na przygody z brakiem zapłaty, a jednocześnie pozwolą zobaczyć, bez większych konsekwencji, jak to jest pracować jako copywriter.

Praca dla copywritera bez doświadczenia

Na koniec jeszcze słowo dla zupełnie początkujących copywriterów, których przeraża stawanie w szranki ze starymi wyjadaczami. Niewdzięczną cechą tego zawodu jest to, że zbieranie doświadczenia zwykle równa się realizowaniu zleceń za niewysokie stawki. Z drugiej strony tym sposobem możemy naprawdę szybko wzbogacić swoje portfolio na tyle, by zacząć dyktować korzystniejsze dla nas warunki nawet z niezbyt długim stażem pracy.

Możemy też przygotować sami swoje portfolio, pisząc kilka tekstów i albo publikując je, nawet za darmo, albo po prostu wykorzystując podczas składania oferty. Dobrym pomysłem jest też prowadzenie profilu w mediach społecznościowych lub bloga – możemy traktować to jako hobby, ale to najlepszy dowód, że potrafimy wykorzystać nasze umiejętności w praktyce. Dodatkowo zyskujemy popularność, a nawet możliwości zarobkowe jako bloger.

Podsumowując, zachęcam cię do spróbowania swoich sił na GoodContent lub Fiverr, obserwowania grup na Facebooku dla copywriterów i budowania swojej marki, jeśli rzeczywiście czujesz, że pisanie to twoja bajka. Powodzenia!

5/5 - (6 votes)

Czytaj również: