Jak zarabiać na YouTubie: 8 sposobów na zarobienie dużych pieniędzy!

Jak zarabiać na Youtubie

Praca, którą wykonujesz, nudzi cię i zabiera mnóstwo czasu. Masz w głowie tysiące pomysłów, a widok tak wielu ludzi, którzy tworząc mało wyrafinowane filmiki, zarabiają sporo pieniędzy na YouTubie, sprawia, że dopada cię frustracja. Wiesz, że możesz stworzyć lepszy produkt, ale nie wiesz, jak zarabiać na YouTubie krok po kroku…

Oczywiste jest, że rzucenie wszystkiego i zaczęcie czegoś od nowa zawsze przynosi nowe wyzwania. Co gorsza, strach przed porażką może być nadmierny i paraliżujący w niektórych przypadkach…

Jesteśmy tu dziś jednak, aby odpowiedzieć na nurtujące cię pytania i wyczerpująco opowiedzieć o tym, jak zarobić na YouTubie.

Będzie to wymagać od ciebie dużo pracy i na początku może się to wydawać trudne. Jeśli jednak skorzystasz ze sposobów, które opiszemy poniżej, na pewno uda ci się zarobić pieniądze na YouTube. Platforma ta generuje 33 miliardy kliknięć miesięcznie, co stanowi ogromny rynek, który jest także do twojej dyspozycji.

Co więcej, nigdy nie było lepszego momentu na rozpoczęcie działalności na YouTubie. Poniżej znajdziesz 8 technik zarabiania na YouTubie, z których możesz skorzystać. Może z czasem będziesz mógł zrezygnować z nudnej pracy, która marnuje tylko swój czas…

Jak zarabiać na YouTubie: 8 najlepszych sposobów

Koniec pogaduszek! Przeanalizujmy teraz 8 najlepszych sposobów na zarabianie na YouTubie. Ale pamiętaj, że najważniejsza zasada, to robić wszystko z oddaniem i zaangażowaniem.

1. Jak zarabiać na reklamach YouTube?

Pierwszym sposobem na zarabianie na YouTubie jest wykorzystanie reklamy. Oprócz tego, że jest to jedna z najłatwiejszych dostępnych opcji, można aktywować ją w bardzo krótkim czasie. Pieniądze z uzyskiwane z reklam wymagają zastosowania określonych zasad:

 • Stosowanie się do polityki monetyzacji YouTube’a;
 • Mieszkanie w kraju, w którym dostępny jest program partnerski YouTube;
 • Posiadanie ponad 4.000 godzin publicznych wizualizacji ważnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy;
 • Zdobycie ponad 1 000 subskrybentów na swoim kanale;
 • Założenie połączonego konta AdSense.

Poniżej znajduje się procedura subskrypcji programu partnerskiego YouTube:

 • Zaloguj się na YouTubie;
 • W prawym górnym rogu wybierz ikonę Account > Creator Studio;
 • W menu po lewej stronie wybierz Kanał > Status i Funkcje;
 • Przejdź do zakładki „Monetyzacja” i kliknij „Aktywuj„;
 • Aby zaakceptować warunki programu, należy postępować zgodnie z procedurą wyświetlaną na ekranie.

Początki zarabiania w ten sposób są dość łatwe. Należy jednak pamiętać, że aby zobaczyć znaczące efekty, trzeba mieć kanał z dość dużą ilością subskrybentów. Firmy, które oferują swoje reklamy na YouTubie uważają takie kanały za bardziej atrakcyjne.

Ważne jest również, aby wyspecjalizować się w dobrze zdefiniowanej niszy. Wtedy okażesz się jeszcze bardziej atrakcyjny dla firm, które działają na tym rynku. Otrzymasz tym samym więcej pieniędzy za każde wyświetlenie i kliknięcie w reklamę przez twoich subskrybentów.

Można więc powiedzieć, że najlepszym sposobem na maksymalizację tego typu przychodów jest stworzenie dużej i lojalnej społeczności. Zapewnia ona dużą liczbę wyświetleń i można ją otwarcie poprosić o oglądanie reklam.

Mając dobrą relację z subskrybentami, można liczyć na ich lojalność i chęć odwdzięczenia się za publikowanie dobrej jakościowo treści. Często będą oni z tego powodu chętnie oglądać reklamy w całości.

2. Jak zarobić na YouTubie: Influencer Marketing

Innym sposobem na zarabianie pieniędzy na YouTubie jest zostanie influncerem. Metoda ta jest zdecydowanie bardziej opłacalna niż reklama. Tym bardziej, że firmy są zdeterminowane, aby wydać znaczne sumy pieniędzy na ich promowanie przez influencerów.

W tym przypadku bardzo istotna będzie liczba subskrybentów. Im wyższa publiczność, która podąża za tobą, tym większe prawdopodobieństwo, że produkt, który sponsorujesz, zostanie zakupiony. Ważny jest też wpływ, jaki masz na swoich obserwujących. Jeśli publiczność uważa cię za osobę godną zaufania, będzie im o wiele łatwiej zastosować się do twoich rad lub wziąć z ciebie przykład i być może zakupić produkt.

Ważne jest więc, aby móc nawiązać ze swoją społecznością relację opartą na zaufaniu. Następnie będziesz mógł polecić jej pewne produkty lub usługi, z których w miarę możliwości będziesz sam korzystał (będziesz wtedy znacznie bardziej wiarygodny).

Aby zarabiać na YouTubie, używając influencer marketingu, zazwyczaj trzeba zawrzeć bezpośrednią umowę z firmą, która będzie sponsorować film i płacić stałą kwotę za promowanie swoich produktów lub usług w ramach twojej społeczności.

Jeśli jesteś jeszcze na wczesnym etapie swojej przygody z YouTubem, może być ci trudno znaleźć taki rodzaj współpracy. Zobaczysz jednak, że gdy twój kanał się rozrośnie, nie będziesz musiał się o nic martwić. Firmy same będą się z tobą uparcie kontaktować, a ty będziesz musiał po prostu wybrać te, z którymi chcesz współpracować.

Należy pamiętać, że im większa staje się twoja społeczność subskrybentów, tym bardziej znaczące staną się twoje stosunki z firmami. W konsekwencji tym większe będą twoje przychody z YouTube’a.

3. Jak zarabiać na YouTubie: Infoprodukty

Trzecia metoda z tej listy jest jeszcze bardziej opłacalna, jeśli chodzi o zarabianie na Youtubie. Mam tu na myśli publikację infoproduktów. Ta metoda ma kilka zalet.

Najpierw zdefiniujmy jednak, czym jest infoprodukt. Infoprodukty to wszystkie te produkty, których funkcją jest dostarczanie informacji na określone tematy. Niezależnie od tego, czy są to poradniki komputerowe, kuchenne, czy też porady dotyczące rzucania palenia, wszystkie infoprodukty realizują swoją funkcję informowania nabywcy o określonej koncepcji lub działaniu, które należy przeprowadzić.

Zaletą infoproduktów jest ich skalowalność. To znaczy, że w przypadku sprzedaży zarówno jednej jednostki, jak i 100, koszty produkcji pozostają takie same. Ważna jest także pasywność, czyli to, że zysk z ich sprzedaży jest uzyskiwany bez konieczności poświęcania czasu na jego generowanie.

Jest to możliwe, ponieważ praca związana ze sprzedażą infoproduktów związana jest jedynie z ich tworzeniem i realizacją filmiku, w którym je promujesz. Po opublikowaniu zyski z tego typu sprzedaży mogą być naprawdę wysokie.

Warto podkreślić, że infoprodukty to nie tylko e-booki. To przede wszystkim kursy online, a to w 2020 roku prawdziwa kopalnia złota. Jeśli uda ci się stworzyć kurs wideo dedykowany swoim subskrybentom, aby nauczyć ich czegoś konkretnego, możesz naprawdę zarobić dużo pieniędzy.

Dzieje się tak, ponieważ kursy wideo mogą być również sprzedawane po znacznie wyższych cenach niż e-book. Ich koszt to czasem ponad 1000 euro!

4. Jak zarabiać na YouTube: Marketing afiliacyjny

Mówiąc o marketingu afiliacyjnym, mamy na myśli rodzaj wideo, których celem jest sponsorowanie produktów, które można nabyć za pośrednictwem spersonalizowanych linków. Od każdej dokonanej sprzedaży otrzymujemy procent od ceny zapłaconej przez klienta.

Zarabianie na YouTubie poprzez marketing afiliacyjny jest naprawdę łatwe i przyjemne. Większość dużych sklepów internetowych, na przykład Empik, oferuje program afiliacyjny, który można wykorzystać do promowania wszystkich dostępnych w nim produktów.

Także w tym przypadku, aby zarobić na YouTubie, trzeba wykazać się sporą empatią w stosunku do swoich subskrybentów. Jeśli decydujesz się na marketing afiliacyjny, istnieje dosłownie parę istotnych i skutecznych, ale prostych wskazówek, których należy się trzymać:

 • Zawsze bądź przejrzysty i szczery wobec swoich odbiorców, jeśli chodzi o powód dla którego promujesz dany produkt lub usługę. Nie ukrywaj faktu, że linki, które zostawiasz w opisie wideo, to linki afiliacyjne.
 • Promuj produkty, w które wierzysz, a jeśli to możliwe, używaj ich na co dzień. Jeśli twoi subskrybenci uważają, że jesteś autorytetem w tematach, o których mówisz, chętnie kupią produkt, wiedząc, że go posiadasz i również z niego korzystasz. Może to przekładać się na potencjalnie bardzo wysokie zarobki.

Istnieje wielu Youtuberów, którzy wykorzystując tego typu technikę, zamienili swoją pasję do YouTube’a w prawdziwą pracę.

Najczęstsze przypadki związane są z promocją produktów technologicznych, również tych do tworzenia filmików, takich jak aparaty fotograficzne i mikrofony, lub sprzedaży suplementów diety do aktywności sportowej lub zdrowego stylu życia.

5. Jak zarobić na YouTubie: Platformy crowdfundingowe

Innym sposobem na zarabianie na YouTubie jest założenie konta na platformie crowdfundingowej. To miejsce, które pozwala na zarządzanie sferą członkostwa i pozwala na oferowanie specjalnych treści dla tych, którzy poprzez zapłatę określonej sumy pieniędzy wspierają twój kanał.

Również w tym przypadku bardzo ważne będzie nawiązanie bliskich relacji z twoją społecznością, posiadanie aktywnego kanału, który przyciągnie uwagę użytkowników i będzie w stanie zapewnić, że ci, którzy oglądają twoje filmy, przywiążą się do ciebie i twoich treści.

Jedną z takich platform jest Patreon. Jest to amerykańska strona działająca praktycznie we wszystkich krajach na świecie. Jej oferta skierowana była pierwotnie do artystów. Ci dzięki niej mogli pozyskiwać pieniądze od patronów, zarówno za całokształt twórczości jak i za pojedyncze utwory/dzieła. Teraz oferta rozrosła się na wszystkie pola, w których działają freelancerzy.

Innym przykładem może być polski odpowiednik Patreona – Patronite. Działa na bardzo podobnej zasadzie i większość polskich youtuberów, właścicieli podcastów na Spotify czy początkujących muzyków z niego korzysta.

6. Sprzedaż gadżetów na YouTubie

Innym sposobem na zarabianie na YouTubie jest sprzedaż gadżetów z twoim imieniem lub osobistym logo jako motywem przewodnim. Przez gadżety rozumiemy przedmioty takie jak: t-shirty, kubki, okulary, bluzy czy czapki z daszkiem.

Oczywiście, aby rozpocząć sprzedaż produktów tego typu, będziesz musiał najpierw zbudować bliską więź z własną społecznością i przejawiać wyrazistą osobowość, która odciśnie ślad w umyśle tych, którzy cię obserwują.

Tak więc w swoich filmach będziesz musiał dać się poznać i stworzyć własny świat, być może wzbogacony o frazy i cytaty, które będą kojarzone tylko z twoją osobą. Będziesz musiał być zawsze na posterunku i być może stworzyć kilka wideo, w których opowiesz o swojej codzienności, wyrazisz swoją opinię na aktualne tematy. Dobrze będzie, jeśli zorganizujesz kilka live’ów, gdzie będziesz odpowiadał na pytania fanów. W ten sposób będziesz mógł stworzyć prawdziwą, silną relację z twoją społecznością, która będzie chciała kupić produkty, które cię reprezentują.

Jeśli chodzi o metody, które można wykorzystać do sprzedaży takich gadżetów, jest ich kilka. Jednym z najszybszych jest poleganie na usługach, które pozwalają na tworzenie kolekcji z własną grafiką i wprowadzanie jej do sprzedaży bezpośrednio za pomocą jednego kliknięcia.

Nieco bardziej wymagającą metodą, ale potencjalnie bardziej opłacalną w dłuższej perspektywie, jest stworzenie własnego sklepu internetowego i podłączenie go do zewnętrznych usług druku na żądanie. Te będą zarządzać zamówieniami, produkować gadżety i wysyłać je bezpośrednio do twoich fanów, którzy zdecydują się je kupić.

7. Sprzedaż praw do treści osobom trzecim

Innym sposobem na zarabianie na YouTubie jest użyczanie swoich treści osobom trzecim. Ten sposób zarabiania pieniędzy za pomocą wideo może stać się naprawdę lukratywny, a obszarów zastosowań jest wiele.

Najbardziej skuteczne przykłady dotyczą zdjęć, które zazwyczaj przez czysty przypadek zostają memami, i tym samym stają się atrakcyjne dla dużych firm. Te decydują się na zakup licencji generującej zysk dla ciebie i wykorzystują produkt do celów reklamowych.

W tej dziedzinie dobrym przykładem może być wideo kobiety noszącej maskę Chewbacca, ale przykładów może być wiele: humorystyczne filmiki dzieci lub psów przyjmujących zabawne pozy.

Istnieją też inne rodzaje treści, które można w ten sposób spieniężyć. Być może mógłbyś udostępnić swój głos innym użytkownikom i zostać lektorem audiobooków. A jeśli znasz się na muzyce, mógłbyś stworzyć bazy dźwiękowe, które inni twórcy będą mogli wykorzystywać do własnych projektów.

Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia: spróbuj zamienić swój talent w źródło dochodu tak, abyś mógł zarabiać na YouTubie, robiąc coś, co cię bawi, a tym samym mając zysk nie tylko satysfakcjonujący od strony ekonomicznej, ale i osobistej.

8. Usługi niezależnego eksperta

Ta ostatnia metoda, jeśli chodzi o zarabianie na YouTubie, jest o wiele mniej znana niż pozostałe wymienione powyżej. Jak zawsze, pierwszym krokiem jest stworzenie solidnej społeczności, której szacunek i zaufanie trzeba będzie zdobyć. Następnie poprzez swoje filmy będziesz mógł zaoferować swoje profesjonalne usługi.

Aby podać konkretny przykład, załóżmy, że jesteś prawnikiem. Możesz stworzyć kanał, na którym poruszał będziesz różne kwestie prawne. Następnie będziesz mógł zaproponować swoje usługi prawne dla tych, którzy ich potrzebują i chętnie za nie zapłacą.

Model ten sprawdza się szczególnie dobrze w klasycznych zawodach, takich jak prawnik czy księgowy, którzy dzięki kanałowi na YouTubie mają możliwość znalezienia klientów online w niezwykle prosty sposób.

W Internecie nie brakuje jednak przykładów grafików komputerowych, marketerów internetowych, menedżerów mediów społecznościowych, programistów czy trenerów personalnych, którzy dzięki YouTube’owi potrafią budować swoją reputację jako eksperci, a następnie sprzedawać usługi doradcze i usługi jako freelancerzy.

Jak zarabiać na YouTubie: najczęstsze pytania

Poniżej znajdują się odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań związanych funkcjonowaniej YouTube’a i sposobem zarabiania pieniędzy na tej platformie.

Kim są youtuberzy?

Youtuberzy to twórcy wideo, którzy są właścicielami kanału na tej platformie i nim zarządzają. Za pośrednictwem YouTube’a publikują swoje treści na wszystkie rodzaje tematów, od opowiadań po wiadomości, od filmików o rozwoju osobistym po recenzje filmów i gier wideo.

Jak zarabiać na filmach YouTube, odnosząc sukces?

Aby stworzyć udany kanał, potrzebne ci są w pierwszej kolejności zaangażowanie i wytrwałość. Będziesz musiał regularnie publikować wideo i starać się zawsze dostarczać treści wysokiej jakości, być jak najbardziej oryginalny i tworzyć bliskie i szczere relacje ze swoją społecznością.

Ponadto, z czasem nauczysz się innych istotnych umiejętności, np. jak stworzyć trailer dla twojego kanału, i poznasz najlepszy przedział czasowy dla publikacji twoich treści.

Jak zacząć zarabiać na Youtube? Ilu trzeba mieć subskrybentów?

Aby rozpocząć monetyzację filmików, która jest pierwszym krokiem na drodze prowadzącej do zarabiania prawdziwych pieniędzy na YouTubie, trzeba będzie osiągnąć próg 1000 subskrybentów. Może to wydawać się wysoką liczbą, ale z odpowiednim poświęceniem można to osiągnąć w znacznie krótszym czasie, niż sobie wyobrażasz.

Ile trzeba mieć wyświetleń, żeby zacząć zarabianie na YouTubie?

Jeśli chodzi o wyświetlenia, progiem do rozpoczęcia procesu monetyzacji jest 4000 godzin wizualizacji w ciągu ostatnich 12 miesięcy i jest to liczba dość łatwa do osiągnięcia przy odrobinie wysiłku.

Jak wygląda zarabianie na YouTube, jeśli chodzi o zyski?

Zarabianie na YouTubie zaczyna się od dość małych sum, tych z pierwszych odsłon i reklam, ale wszystko, dzięki twojemu zaangażowaniu i wykorzystaniu podanych w tym artykule wskazówek, może prowadzić do wielkich pieniędzy.

Jak działa zarabianie na YouTube, jeśli chodzi o podatki?

W Polsce zarabianie na YouTube nie jest traktowane jako działalność gospodarcza, a jako serwis reklamowy. Dlatego też, kiedy otrzymujemy pieniądze od platformy, powinnyśmy zapłacić podatek od dochodu. Każdy Youtuber zapłaci więc podatek PIT na zasadach ogólnych.

5/5 - (2 votes)

Czytaj również: