Monetyzacja Youtube: wymagania, aktywacja i ile można zarobić

Monetyzacja Youtube

Masz kanał YouTube i chcesz wiedzieć, jak możesz zarabiać na reklamach? Szukasz więcej informacji o tym, jak działa monetyzacja YouTube? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce!

Monetyzacja filmów na YouTube to świetny sposób na przekształcenie hobby youtubera w prawdziwą pracę, ale istnieje kilka wymagań, które należy spełnić, zanim będzie można aktywować ją na kanale i zacząć zarabiać pieniądze.

W tym artykule dowiemy się, jakie są zasady i wymagania dotyczące monetyzacji YouTube. Powiemy sobie, jak wygląda procedura jej aktywacji oraz jakie są możliwe zarobki na podstawie wyświetleń każdego filmu.

Zanim zaczniemy, warto zwrócić uwagę na serwis SocialMediaBiz, który zajmuje się zwiększaniem wyświetleń na YT, co pomoże ci rozpocząć monetyzację.

Monetyzacja YouTube: jak działa?

Spośród różnych metod zarabiania na YouTube monetyzacja YouTube jest z pewnością najbardziej powszechnie stosowaną i dostępną. To dlatego, że udostępnia ją nam sama platforma, poprzez program partnerski YouTube.

monetyzacja

Aktywując reklamy na swoim kanale, możesz zarabiać pieniądze po prostu dzięki temu, że twoi subskrybenci oglądają twoje filmy. Im więcej użytkowników, którzy cię obserwują i regularnie oglądają twoje treści, tym więcej pieniędzy możesz potencjalnie zarobić dzięki tej metodzie.

W praktyce YouTube pobiera pieniądze od sponsorów, którzy chcą wystąpić w panelach reklamowych. Część pieniędzy przekazuje youtuberowi na podstawie liczby wyświetleń jego filmów i innych parametrów, które przeanalizujemy później.

Monetyzacja YouTube: wymagania i zasady

Niestety nie wszystkie kanały YouTube mogą uzyskać oficjalne partnerstwo z platformą, a także nie wszystkie pojedyncze filmy mogą być monetyzowane za pomocą reklam. Istnieją różne zasady i wymagania, które należy spełnić.

Kiedyś wystarczyło mieć 10.000 łącznych wyświetleń na swoim kanale, aby wziąć udział w programie partnerskim YouTube. Od 17 stycznia 2018 r. wymagania stały się znacznie bardziej rygorystyczne. Musisz mieć minimum 1000 subskrybentów na swoim kanale i 4000 godzin watch-time w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jeśli chodzi o poszczególne filmy, to aby można było na nich zarabiać, muszą one być zgodne z wytycznymi YouTube. Nie można używać w nich muzyki ani fragmentów filmów chronionych prawem autorskim, kopiować innych filmów, używać nieodpowiedniego języka, nawoływać do przemocy, prezentować treści seksualnych lub szokujących…

Aby zapewnić sobie dobrą reputację na platformie, zachęcamy do sprawdzenia, czy w ustawieniach konta przy pozycjach Polityka społecznościowa i Copyright znajduje się zielona kropka. Jeśli jej nie ma, niestety nie będziesz mógł zażądać monetyzacji swoich filmów.

Jak aktywować monetyzację YouTube?

Jeśli osiągnąłeś już 1000 subskrybentów i 4000 godzin watch-time w ciągu roku oraz masz dobrą reputację w oczach YouTube, możesz ubiegać się o dołączenie do programu partnerskiego. Oto przebieg całego procesu:

  • Zaloguj się na swoje konto YouTube;
  • Na górze po prawej stronie, wybierz ikonę Konto > YouTube Studio;
  • W menu po lewej stronie, wybierz Kanał > Status i funkcje;
  • W sekcji Zarabianie kliknij przycisk Aktywuj;
  • Zaakceptuj warunki programu.
monetyzacja youtube

Oprócz ubiegania się o członkostwo w programie partnerskim, należy również utworzyć konto w Google Adsense. To narzędzie, którego YouTube używa do łączenia firm reklamowych i firm potrzebujących reklamy.

Aby utworzyć konto w AdSense, wystarczy przejść na tę stronę i wprowadzić wymagane dane rejestracyjne, takie jak dokładny adres twojego kanału YouTube i IBAN twojego konta bankowego, aby otrzymywać pieniądze, które zarabiasz z YouTube.

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków YouTube przejrzy twój kanał, aby zdecydować, czy zaakceptować twoją aplikację o dołączenie do programu. W niektórych przypadkach może to nastąpić dość szybko, ale w innych może to potrwać nawet kilka miesięcy. Średnio trzeba będzie czekać około 30 dni.

Jeśli ocena kanału przebiegnie pomyślnie, otrzymasz wiadomość e-mail potwierdzającą, że zostałeś zapisany do programu partnerskiego i że monetyzacja wideo na YouTube została aktywowana.

Monetyzacja YouTube: ile można zarobić

Teraz pewnie zastanawiasz się, ile można zarobić dzięki monetyzacji YouTube, ale jeszcze przed rozmową o liczbach, konieczne jest wyjaśnienie metody, za pomocą której platforma nagradza youtuberów.

YouTube, wykorzystując wspomniany już obieg reklamowy Google Adsense, stosuje wobec reklamodawców, poprzez skomplikowany mechanizm aukcyjny, różny koszt za tysiąc wyświetleń (tzw. CPM).

zarabianie youtube

Ten CPM zależy od kilku czynników, takich jak kraj odniesienia, wiek użytkowników, miesiąc w roku, temat wideo i liczba osób klikających na reklamy lub oglądających je w całości. W każdym razie 55% kosztów ponoszonych przez reklamodawcę pozostaje po stronie autora filmu, a reszta trafia do YouTube.

Kolejnym czynnikiem do rozważenia jest długość filmu. Dłuższe filmy mogą pomieścić zazwyczaj większą liczbę reklam, więc pozwolą ci zarobić więcej pieniędzy. Radzimy, aby zawsze robić filmy dłuższe niż 10 minut, ponieważ:

  • Niektóre reklamy działają tylko na filmach dłuższych niż 10 minut;
  • Możesz zasugerować Youtube, kiedy rozpocząć reklamy (w minucie 2, 4 i 7 na przykład);
  • Możesz wstawić więcej przerywników (lub zrobi to Youtube) niż w krótszym filmie.

Podsumowanie

Dotarliśmy już do końca artykułu na temat monetyzacji YouTube. Teraz wiesz wszystko o wymaganiach, działaniu i zarabianiu na tej ofercie YouTube.

Jeśli nadal masz mały kanał i chcesz szybciej osiągnąć 1000 subskrybentów i 4000 godzin czasu oglądania, polecamy skorzystać z SocialMediaBiz, platformy marketingowej YouTube.

SocialMediaBiz może pomóc ci szybko osiągnąć 4000 godzin i 1000 subskrybentów w mniej niż dwa tygodnie. Będziesz zatem w stanie aktywować monetyzację YouTube niemal natychmiast. Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do przejścia na tę stronę.

5/5 - (2 votes)

Czytaj również: