Strony dla freelancerów: ranking i recenzja 8 najlepszych

strony dla freelancerów

Chcesz poznać najlepsze strony dla freelancerów? Szukasz pracy przez platformę dla freelancerów, a może chciałbyś komuś coś zlecić? Czytaj dalej!

Niezależność związana z pracą zdalną na własny rachunek jest dla wielu bardzo kusząca. Szczególnie, że niektóre zawody wręcz bardzo często wymagają takiego trybu pracy. Z drugiej strony zakładanie własnej działalności gospodarczej bywa zbyt obciążające, szczególnie gdy mówimy tylko o dorywczym zajęciu.

Dlatego właśnie chętnie korzysta się z portali dla freelancerów, które pozwalają znaleźć zlecenia i wygodnie się rozliczyć. Z drugiej strony to miejsce, gdzie łatwo można zlecić komuś zadanie takie jak napisanie tekstu czy zaprojektowanie logo.

W dzisiejszym przedstawimy najlepsze strony dla freelancerów, a następnie omówimy działanie tego typu platform oraz ich zalety i wady. Na końcu znajdziesz podsumowanie w postaci odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Najlepsze strony dla freelancerów: top 8

A oto najlepsze portale dla freelancerów. Przedstawiamy ranking 8 popularnych międzynarodowych i polskich platform. Przy każdej pozycji znajdziesz tabelę podsumowującą najważniejsze informacje, wady i zalety oraz prowizje.

1. Fiverr

Fiverr (oficjalna strona) to jeden z bardziej popularnych portali dla freelancerów. Umożliwia znalezienie zlecenia i zleceniobiorcy w różnych kategoriach, na całym świecie.

fiverr shoutout instagram

Strona jest międzynarodowa i w języku angielskim. W ofercie znajdziemy liczne kategorie: od klasycznych, jak programowanie, grafika, copywriting, tłumaczenia, marketing, przez tworzenie muzyki, audio i wideo, po kursy, lekcje, planowanie podróży i usługi dla firm.

Fiverr pobiera od zarobków freelancerów prowizję w wysokości 20%. Trzeba przyznać, że konkurencja jest bardzo duża, ale jeśli znajdziemy sobie odpowiednią niszę i zaczniemy od niezbyt wygórowanych cen, mamy szansę zyskać popularność. Szczególnie, jeśli ktoś będzie szukał polskiego freelancera.

KrajMiędzynarodowy (Izrael)
DziedzinyProjektowanie, grafika, marketing, tworzenie tekstów, tłumaczenia, programowanie, muzyka, wideo i in.
Faktura VATTAK
Prowizje20%
ZaletyDuży wybór kategorii, międzynarodowe środowisko, konkurencyjne ceny
WadyWysoka prowizja, duża konkurencja

2. Upwork

Upwork (strona oficjalna tutaj) to duża amerykańska platforma dla freelancerów. Posiada zintegrowany system fakturowania oraz liczne kategorie usług.

platformy dla freelancerów upwork

Ta platforma dla freelancerów z pewnością jest zarezerwowana dla najlepszych. Można tu zdobyć bardzo wartościowe zlecenia i zarobić sporo, ale konkurencja jest olbrzymia. Prowizje uzależnione są od ceny zlecenia – przy niższych to 20%, które przy wyższych cenach może spaść do 5%.

Kategorie, podobnie jak na Fiverr, to programowanie i wszelkie usługi związane z branżą IT, projektowanie i grafika, tworzenie tekstów i tłumaczenie, marketing, inżynieria i usługi związane z biznesem (np. prawo, finanse).

KrajMiędzynarodowy (USA)
DziedzinyProgramowanie, projektowanie, grafika, tworzenie tekstów, tłumaczenia, marketing, prawo, finanse, inżynieria
Faktura VATTAK
Prowizje5-20%
ZaletySzanse na dłuższe współprace, prestiżowa platforma, dobre stawki
WadyDuża konkurencja

3. 99designs

99designs (tutaj oficjalna strona) to portal dla freelancerów kierowany do specjalistów od projektowania i zleceń z zakresu grafiki. Przydzielanie zleceń odbywa się na zasadzie konkursu.

strony dla freelancerów 99designs

Z tego też powodu konkurencyjność jest tu spora. Twoja propozycja niekoniecznie zostanie zaakceptowana, ale jeśli to się stanie, masz szansę odnieść sukces w branży i zyskać kolejne, ciekawe zlecenia.

Z punktu widzenia zamawiającego na pewno to dobry sposób na zdobycie projektu w dobrej cenie, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom. Dodatkowym plusem są niskie prowizje – na poziomie 5%.

KrajMiędzynarodowy (Australia)
DziedzinyProjektowanie, grafika
Faktura VATNIE
Prowizje5%
ZaletyNajlepsze zlecenia dla grafików i projektantów, konkursy
WadyTylko dla designerów i grafików, konkurencyjność

4. GoodContent

GoodContent (oficjalna strona) to polski serwis koncentrujący się wyłącznie na pośredniczeniu w zleceniach copywritingu. Oznacza to, że mogą założyć w nim konto zarówno autorzy, jak i potencjalni zleceniodawcy.

zlecenie dla copywritera goodcontent

Przyjmowanie zamówień polega na ich rezerwacji. Mamy 6 godzin na napisanie tekstu. Zlecenia zwykle nie są długie ani bardzo wymagające. Do tekstów dłuższych niż 4000 zzs doliczany jest czas. Po zakończeniu zadania składamy je i czekamy na zatwierdzenie, po którym następuję zapłata na nasze konto w GoodContent.

Wypłaty możemy dokonać po osiągnięciu pułapu 100 zł. Serwis pobiera prowizję 17,5%. Umożliwia rozliczanie się na podstawie faktury VAT lub umowy o dzieło, a GoodContent wystawia nam PIT. Platforma czuwa też nad tym, by zlecenie zostało opłacone.

KrajPolska
DziedzinyCopywriting
Faktura VATTAK
Prowizje17,5%
ZaletyDużo zleceń, kompletna obsługa, strona w jęz. polskim
WadyTylko dla copywriterów, początkowo niewysokie stawki

5. Useme

Kolejną stroną dla freelancerów jest Useme – serwis często używany przez copywriterów, ale i specjalistów od marketingu czy nawet osób wykonujących prace biurowe.

prowadzenie profilu na instagramie useme

Jego zaletą jest polska wersja językowa i możliwość wystawiania faktur bez posiadania firmy. Zlecenia są podzielone na takie, które mają jasno określony budżet, oraz takie, w których freelancer składa swoją ofertę i cena jest negocjowana.

Platforma pomaga w rozliczeniach, proponując różne modele. Na stronie możemy sprawdzić, ile dostaniemy pieniędzy przy danej cenie zlecenia, ile zapłacimy podatku, a ile prowizji. Ta ostatnia zmniejsza się wraz z rosnącą wartością zlecenia. Minimum to 10 zł (tyle pobierane jest przy 100 zł).

KrajPolska
DziedzinyProgramowanie, projektowanie, grafika, strony i sklepy online, prace biurowe, SEO, tworzenie tekstów
Faktura VATTAK
Prowizjemin 10 zł
ZaletyStrona w języku polskim, różnorodność zleceń, łatwość rozliczeń
WadySpora konkurencyjność na polskim rynku

6. Freelancer

Freelancer to jeden z większych portali dla freelancerów. Strona występuje także w polskiej wersji językowej.

platforma dla freelancerów freelancer

Standardowo jest tu spore zróżnicowanie kategorii, choć większość to bardzo konkretne usługi jak programowanie, tworzenie stron, SEO, finanse czy marketing. Znajdzie się też coś dla copywriterów i designerów.

Platforma cieszy się zainteresowaniem bardzo prestiżowych klientów, co na pewno daje szanse na zrobienie kariery za jej pośrednictwem. Poprzeczka postawiona jest jednak wysoko. Trzeba natomiast mieć się na baczności, żeby nie paść ofiarą oszustów.

KrajMiędzynarodowy (Australia)
DziedzinyProjektowanie, programowanie, tworzenie stron www, SEO, finanse, marketing, tworzenie tekstów
Faktura VATTAK
Prowizje10%
ZaletyPrestiżowe zlecenia, wygodny interfejs, polska wersja językowa
WadyDuża konkurencja, nie zawsze doskonała kontrola klientów

7. Toptal

Toptal to specyficzny portal dla freelancerów, który działa inaczej niż poprzednie. Chwali się bowiem tym, że akceptuje tylko 3% zgłoszeń współpracy. Sama nazwa to skrót od „Top Talent”.

portale dla freelancerów toptal

Platforma ta skupia się właściwie wyłącznie na branży programistycznej i inżynierii. Aby dołączyć do bazy freelancerów, trzeba przejść wieloetapową rekrutację. Ostatecznie jednak mamy gwarancję, że znajdujemy się w elitarnym gronie.

Toptal nie pobiera prowizji od freelancerów, a zarabia tylko na zamawiających. Z tego względu na pewno ceny nie będą niskie, ale mamy pewność, że trafią nam się najlepsi z najlepszych.

KrajMiędzynarodowy (USA)
DziedzinyProgramowanie, inżynieria
Faktura VATTAK
ProwizjeBrak
ZaletyWyselekcjonowane grono freelancerów, brak prowizji dla freelancerów
WadyWąskie dziedziny, wymagająca rekrutacja

8. Guru

Nasz ranking zamyka Guru – platforma dla freelancerów mająca podobny profil jak większość poprzednich, ale zdecydowanie koncentruje się na doświadczonych specjalistach.

portal dla freelancerów guru

Koszty platformy są dosyć wysokie. Standardowo prowizja wynosi 9%, w bezpłatnym planie, który jest dość ograniczony. Dodatkowe opcje wymagają wykupienia subskrypcji. Z tego powodu portal gromadzi osoby, które są doświadczone i pracują jako freelancerzy na pełny etat.

Guru daje szansa na znalezienie naprawdę dobrych ofert, a opłaty zmniejszają grono konkurencji.

KrajMiędzynarodowy (USA)
DziedzinyProgramowanie, tłumaczenia, tworzenie tekstów, projektowanie, sztuka, administracja, marketing, inżynieria
Faktura VATTAK
Prowizje9%; płatne bardziej zaawansowane plany abonamentowe
ZaletyDobre oferty, doświadczeni specjaliści
WadyWysokie opłaty

Czym jest portal dla freelancerów?

Portal dla freelancerów to strona, która pośredniczy między zleceniodawcami a freelancerami. Dzięki niej obie strony mogą się dogadać i złożyć i zrealizować zamówienie. To jednak coś znacznie więcej niż strona z ogłoszeniami.

Platforma dla freelancerów często czuwa nad tym, aby obie strony były zadowolone i nie dochodziło do oszustw czy wykorzystywania. Ponadto może zastosować takie mechanizmy, które uniemożliwią np. nieopłacenie wykonanego zlecenia.

platformy dla freelancerów

Jedną z głównych i najbardziej pożądanych funkcji jest możliwość wystawienia faktury za pośrednictwem platformy. Można to zrobić jako właściciel działalności gospodarczej, ale też bez posiadania firmy, co jak wiadomo jest kosztowne i zobowiązujące.

Różne platformy rozliczają się na różnych zasadach i posiadają inne opcje. Są takie, gdzie pieniądze lądują prosto u ciebie, ale też takie, gdzie zbierasz zarobki i dopiero po osiągnięciu pewnego pułapu możesz je wypłacić.

Zasady zdobywania zleceń również mogą się różnić. Czasami wystarczy skontaktować się i dogadać, innym razem są systemy automatycznych rezerwacji, a jeszcze innym – konkursy.

Portale dla freelancerów: zalety i wady

Strony dla freelancerów mają swoje zalety i wady. Z tego powodu sporo osób z nich korzysta, ale są i tacy, którzy znacznie bardziej wolą sami brać na siebie poszukiwanie zleceń i rozliczanie się.

Główną zaletą jest to, że osoba nieposiadająca firmy może w bezpieczny i legalny sposób rozliczyć się ze swoim zleceniodawcą. Możliwość wystawienia faktury przez platformę lub pracy na podstawie umowy o dzieło to ogromny komfort dla obu stron.

Otrzymujemy także dostęp do rynku zleceń zgromadzonych w jednym miejscu. Nie musimy sami „ścigać” zleceniodawcy lub zleceniobiorcy, nad wszystkim czuwa bowiem platforma, reprezentująca interesy obu stron.

portale dla freelancerów

W przypadku portali międzynarodowych możemy działać na większej arenie i przy szczęściu i determinacji zacząć zdobywać naprawdę intratne i ambitne zlecenia. Z drugiej strony, strona dla freelancerów to też furtka dla początkujących w branży.

Wadą jest z pewnością to, co oczywiste: nic nie jest za darmo. Portale dla freelancerów pobierają niekiedy całkiem wysokie prowizje, na które zrzuca się głównie wykonawca zlecenia.

Pieniądze są tu zresztą kwestią budzącą najwięcej wątpliwości. Niektóre portale nie pozwalają nam od początku ustalać wysokich stawek, a duża konkurencja powoduje nierzadko, że cena staje się znacznie ważniejsza niż jakość.

Jeśli jednak nie masz firmy i chcesz sobie podorabiać, portal dla freelancerów będzie doskonałym rozwiązaniem. Warto go wypróbować, bo możesz nawiązać współpracę, która przyniesie ci korzyści w przyszłości, już poza platformą.

Strony dla freelancerów: pytania i odpowiedzi

Czym jest portal dla freelancerów?

Strony dla freelancerów są pośrednikami między freelancerami, a osobami chcącymi zlecić im jakieś zadanie. To nie tylko baza ogłoszeń, ale też sposób na wygodne rozliczenie się nawet bez firmy oraz pewność, że nikt nas nie oszuka.

Jakie są najlepsze strony dla freelancerów?

Szczególnie polecamy Fiverr, Upwork, GoodContent, 99designs i Useme. Są sprawdzone, wygodne i mają dużo zróżnicowanych ofert.

Jaka jest najlepsza platforma dla copywriterów?

Najłatwiej ci będzie znaleźć zlecenia na GoodContent. To polski portal dla freelancerów, który koncentruje się wyłącznie na usługach związanych z tworzeniem tekstów. Przeczytaj jego recenzję tutaj.

Jaka jest najlepsza platforma dla grafików i designerów?

Najlepszą platformą tego typu jest 99designs, ponieważ koncentruje się wyłącznie na tej branży. Żeby jednak zdobyć tam zlecenie, musisz wygrać konkurs. Zleceń dla grafików możesz szukać też na Fiverr.

Gdzie znajdę ambitne zlecenia dla programistów?

Doświadczonych freelancerów i ciekawe zlecenia znajdziesz na Upwork. Polecamy także Toptal, skoncentrowany na tej branży, ale tam tylko 3% zgłoszeń przechodzi rekrutację.

Jakie są polskie portale dla freelancerów?

Popularne polskie portale dla freelancerów to GoodContent i Useme.

Co lepsze: platforma dla freelancerów czy działalność gospodarcza?

Platforma dla freelancerów jest doskonała dla początkujących i osób, które tylko sobie tak dorabiają. Nie trzeba martwić się o faktury i rozliczenia. Jeśli freelancing jest twoim głównym zajęciem, lepiej będzie rozważyć założenie firmy.

5/5 - (3 votes)

Czytaj również: