Planable: czym jest, jakie ma funkcje i ile kosztuje – recenzja

planable recenzja

Planable to jedno z wielu dostępnych na rynku narzędzi, które mówiąc w skrócie, znacznie ułatwiają pracę managerowi social media. Jeśli i ty rozważasz skorzystanie z tej usługi, dobrze trafiłeś! Przeczytaj naszą recenzję, a dowiesz się wszystkiego, czego potrzeba.

W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym jest serwis Planable i do czego służy. Omówimy przede wszystkim jego najważniejsze funkcje związane z zarządzaniem profilami na mediach społecznościowych. Ponadto przedstawimy cennik i oferowane plany abonamentowe, opinie użytkowników oraz alternatywne rozwiązania. Na końcu artykułu znajdziesz podsumowanie w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Gotowy? Zaczynajmy!

Planable: co to?

Planable (tu oficjalna strona) to serwis oferujący różne usługi i funkcje związane z zarządzaniem profilami na mediach społecznościowych w chmurze. To zestaw narzędzi niezwykle przydatny w pracy managera social media, ale i każdego przedsiębiorcy czy influencera, intensywnie budującego swój wizerunek w sieciach społecznościowych.

planable free

Planable jest nowym projektem, bo powstałym w 2021 roku, ale już może się pochwalić tym, że wybrały go największe marki. Wśród nich znalazły się choćby Leroy Merlin, Hyundai czy Springfield. Warto więc podkreślić, że program jest najbardziej odpowiedni właśnie dla firm i zespołów, do czego jeszcze wrócimy.

Program pozwala na obsługę konta na następujących platformach:

  • Facebook;
  • Instagram;
  • Twitter;
  • LinkedIn;
  • Google Moja Firma;
  • YouTube;
  • TikTok.

Warto dodać, że można na próbę skorzystać z niego całkowicie za darmo, bez limitu czasowego i bez podawania danych karty płatniczej czy kredytowej. Przekonaj się, klikając poniżej:

Najważniejsze funkcje Planable

Przejdźmy do najważniejszej części tego wpisu, czyli funkcji Planable. To właśnie tu wyjaśnimy, do czego dokładnie służy to narzędzie i jak może ci pomóc w codziennej pracy na platformach społecznościowych. Postanowiliśmy podzielić obszary działań tego programu na cztery główne sektory: kreator postów, kalendarz redakcyjny, praca zespołowa i publikowanie.

Zobaczmy, jak po kolei wygląda korzystanie z Planable w praktyce. Zachęcam cię również do przejścia na stronę główną (kliknij tutaj) i wybrania opcji w prawym górnym rogu „Try for free„. Możesz w prosty sposób przejść do przykładowego panelu sterowania programu, żeby sprawdzić, jak się w nim poruszać i jakie ma możliwości. Przekonasz się, że to naprawdę proste i przejrzyste!

Kreator postów

Głównym hasłem, którym reklamuje się Planable, jest możliwość przygotowania contentu na social media znacznie szybciej, niż gdybyśmy robili to „na piechotę”. To za sprawą kreatora postów, który pozwala błyskawicznie przygotować wysokiej jakości treści na każdą z wymienionych wcześniej platform społecznościowych.

kreator postów planable

Jak widzisz, możesz przygotować jeden post jednocześnie na kilka sieci społecznościowych. To opcja, którą posiada wiele narzędzi, ale w tym programie jest ona wyjątkowo klarowna. Wystarczy zaznaczyć platformy, które nas interesują, i jeden i ten sam post pojawi się równolegle na nich wszystkich. To niewątpliwie ogromna oszczędność czasu.

Bezpośrednio w programie mamy wszystkie opcje, które dostępne są również na social media, takie jak dodawanie emoji, linków czy naturalnie hashtagów. Co więcej w programie znajduje się biblioteka mediów, gdzie użytkownicy mogą zapisywać swoje pliki wizualne i później z nich korzystać.

Po przygotowaniu posta wystarczy go zapisać, ewentualnie ustawić wstępny czas publikacji. Przechodzimy następnie do kalendarza redakcyjnego…

Kalendarz redakcyjny

Kalendarz redakcyjny Planable to bez wątpienia mocna strona tego narzędzia. Jest bardzo łatwy i wygodny w użytkowaniu. Przyjemny i funkcjonalny interfejs umila pracę. Ale przeanalizujmy lepiej, jak to wszystko działa.

planable free app

Zatrzymaliśmy się na etapie zapisanego posta. W widoku kalendarza zobaczymy go w kolumnie po lewej stronie, podobnie jak wszystkie inne zapisane posty. Jeśli nie ustawiliśmy czasu publikacji, wystarczy teraz przeciągnąć post do odpowiedniego miejsca w kalendarzu – na zasadzie drag-and-drop.

Możesz również ustawić kalendarz na zasadzie szablonu i wprowadzić w niego gotowe ustawienia. Na przykład dla całego kalendarza możesz ustawić jedną godzinę publikacji, więc nie będziesz musiał za każdym razem planować czasu publikacji pojedynczego posta. Co więcej, nad kalendarzem wybierasz, które platformy społecznościowe bierzesz pod uwagę. W ten sposób widzisz zaplanowane publikacje np. tylko dla Instagrama.

Z poziomu kalendarza możesz wejść w każdy post, a także wykonywać na nim różne akcje, np. ukrywać przed innymi osobami współpracującymi z tobą na Planable, archiwizować go lub opublikować od razu, niezależnie od miejsca w kalendarzu. Podgląd zarówno tygodnia, jak i miesiąca da ci pojęcie o tym, jak prezentuje się twoja aktywność na mediach społecznościowych w czasie.

Praca zespołowa

Kolejnym obszarem, jeśli chodzi o funkcje Planable, jest organizacja pracy zespołowej i współpracy z klientem. Tu również warto się przypatrzeć przykładowemu kokpitowi. Na górze po lewej stronie widzimy ikonki osób, które mają dostęp do przestrzeni roboczej.

planable app

Gdy najedziesz myszką na poszczególne awatary, zobaczysz, że różne osoby mają przypisane różne funkcje. Są wśród nich administratorzy, którzy mają najwięcej uprawnień, oraz szeregowi pracownicy zajmujący się publikacją postów. Jest też sam klient, który ma prawo do akceptowania przygotowanych postów i wprowadzania ewentualnych zmian. Co ciekawe, możesz ukryć podgląd posta przed klientem.

Oprócz tego, że możesz przydzielać zadania, funkcje i uprawnienia, możesz także dyskutować ze współpracownikami z poziomu Planable. Nie musisz przy tym korzystać z ogólnego czatu, który może ulegać w ten sposób przeciążeniu i pogrążać się w chaosie. Dyskusje dotyczące konkretnego posta odbywają się bezpośrednio przy nim, co pozwala uniknąć nieporozumień.

Planable jest naprawdę świetnym narzędziem do planowania pracy zespołowej. Porządkuje ją tak, że każdy może mieć wpływ na projekt i przedstawić swój pomysł, a jednocześnie nad wszystkim czuwa lider. Co więcej, z jednego konta możesz równocześnie pracować przy wielu projektach dla różnych klientów.

Publikowanie i podgląd

Planable, jak większość tego typu narzędzi, nie może obyć się bez automatycznej publikacji postów. Jak już wspominaliśmy, kalendarz redakcyjny służy właśnie do tego, żeby zaplanować publikację, a zatem nie musieć nic więcej robić, by post mógł pojawić się na wybranych platformach społecznościowych.

feed view

Bardzo wygodne jest również to, że możesz na różne sposoby wyświetlać podgląd, zarówno kokpitu, jak i treści na danej platformie. Po lewej stronie obok ikonek współpracowników masz różne opcje widoku. Jedną z nich jest kalendarz, a pozostałe to lista, siatka i… feed.

Właśnie ta ostatnia opcja jest szczególnie wygodna, ponieważ pozwala całościowo zobaczyć, jak np. za miesiąc będzie się prezentowała pod względem postów nasza strona na Facebooku czy feed na Instagramie (brane są pod uwagę również posty już opublikowane). Obok każdego postu pojawi się komentarz współpracowników, którzy mają do niego jakieś uwagi. Wszystko jest niezwykle przejrzyste i pozwala na wprowadzenie ostatnich szlifów przed złożeniem projektu.

Dodatkowymi funkcjami jest podgląd poszczególnych postów zarówno na komputerze, jak i w wersji mobilnej. Dzięki tym wszystkim opcjom nie musimy wysilać wyobraźni – wszystkie efekty naszej pracy zobaczymy z wyprzedzeniem.

Planable: cennik i pakiety

Omówmy teraz po krótce to, co na pewno interesuje każdego, kto rozważa rozpoczęcie korzystania z Planable. To oczywiście cennik i zakres poszczególnych planów taryfowych.

Dla nowych klientów obowiązuje aż 2-miesięczny okres próbny. Po tym czasie możemy wybrać jeden z dostępnych pakietów: Free, Starter, Premium, Enterprise. Zobaczmy, co się za nimi kryje.

  • Free: jak sama nazwa wskazuje, to opcja całkowicie darmowa. Możemy w nich otworzyć nielimitowaną liczbę projektów, nielimitowaną liczbę stron i dodać nielimitowaną liczbę użytkowników, ALE plan obowiązuje tylko na 50 pierwszych postów.
  • Starter: za 33$ miesięcznie w abonamencie rocznym (albo 39$ za jeden miesiąc) to dobre rozwiązanie dla freelancerów i osób, które pracują w maksymalnie 3-osobowym zespole. Mamy do dyspozycji jedną przestrzeń pracy i w jej ramach 10 stron. Posty są nielimitowane.
  • Premium: za 83$ miesięcznie w abonamencie rocznym (albo 99$ za jeden miesiąc) to rozwiązanie dla firm. Zespół może liczyć 7 osób. Mamy do dyspozycji 5 przestrzeni pracy i nielimitowaną liczbę stron oraz postów.

Pakiet Enterprise jest dostosowany do indywidualnych potrzeb większych klientów. Jego cena i zakres usług zależą od umowy z Planable.

Alternatywy dla Planable

Rzecz jasna poza Planable na rynku jest wiele podobnych narzędzi do obsługi social media. Recenzję porównawczą 10 z nich znajdziesz w tym wpisie.

Możemy ci na pewno polecić NapoleonCat – polski serwis do zarządzania mediami społecznościowymi. Posiada on planer postów, kalendarz redakcyjny, a także bardzo przydatne analizy i raporty, które pozwolą ci zoptymalizować twoje działania.

Alternatywą może być też Onlypult, który jest stosunkowo niedrogi, a posiada wszystkie wyżej wymienione opcje. Może być z powodzeniem stosowany do tworzenia postów, planowania publikacji i analizy marketingu w social media.

Opinie o Planable

Przyjrzyjmy się teraz na moment ogólnej ocenie Planable i niektórym opiniom użytkowników, które posłużą nam do wydania ostatecznego werdyktu. Jak widzisz, w popularnym serwisie Trustpilot Planable ma całkiem niezłą ocenę ponad 4 gwiazdek.

planable review

Użytkownicy porównują program do innych podobnych narzędzi, twierdząc, że na ich tle Planable wypada naprawdę dobrze. Zwracają uwagę na ogromne udogodnienia w zespołowej pracy zdalnej. Ponadto chwalona jest obsługa klienta, która szybko odpowiada i zawsze jest gotowa do pomocy. Jako minus wskazuje się na brak zintegrowania z niektórymi popularnymi platformami jak Pinterest.

Naszym zdaniem Planable to prosty program o dość zawężonych funkcjach w porównaniu z innymi tego typu narzędziami (np. brak analiz, podglądu konkurencji itp.). Niemniej jednak te funkcje, które posiada, są bardzo spójne, niezwykle przejrzyste i praktyczne i spełniają swoje główne zadanie – przyspieszają znacząco pracę.

Planable będzie na pewno dobrym rozwiązaniem dla zespołu managerów social media, którzy chcą oddawać projekty na czas i uniknąć chaosu wynikającego ze wspólnej pracy.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Dotarliśmy do końca naszej recenzji serwisu Planable. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, mam nadzieję, że odpowiedzi znajdziesz w poniższym podsumowaniu:

Czym jest i do czego służy Planable?

Planable to narzędzie do zarządzania profilami w mediach społecznościowych. Możesz w nim tworzyć posty, planować ich automatyczną publikację, korzystać z kalendarza redakcyjnego, wygodnie współpracować ze swoim zespołem oraz wyświetlać podgląd feedu.

Jakie media społecznościowe obsługuje Planable?

Planable obsługuje Facebooka, Instagram, Twittera, YouTube, TikToka, Google Moja Firma i LinkedIn.

Czy mogę wypróbować Planable za darmo?

Tak, przez dwa miesiące możesz wypróbować serwis za darmo. W bezpłatnym planie masz ponadto 50 pierwszych postów. Dopiero potem możesz zdecydować się na plan taryfowy. Nie jest wymagane podawanie danych karty płatniczej. Kliknij tutaj, by wypróbować Planable za darmo.

Jakie są alternatywy dla Planable?

Najlepszymi alternatywami będą NapoleonCat i Onlypult, które oprócz funkcji Planable posiadają również bardzo praktyczne analizy efektów i konkurencji.

5/5 - (2 votes)

Czytaj również: