Programy do montowania filmów darmowe i płatne: top 6 w sieci

programy do montowania filmów

Chcesz wiedzieć, jakie są najlepsze programy do montowania filmów w 2024 roku? Dobrze trafiłeś!

Czy istnieją jakieś darmowe programy do edycji filmów z dobrymi funkcjami, czy też lepiej jest korzystać z płatnych, profesjonalnych usług?

I które programy do montowania filmów na YT będą najlepsze do stworzenia promocyjnego wideo i umieszczenia go na tej platformie?

Po przeczytaniu tego przewodnika będziesz znacznie się lepiej orientował w tym, jakie są najlepsze darmowe i płatne programy do obróbki filmów online, a także poznasz dokładne działanie poszczególnych dostępnych usług.

Z pewnością wybierzesz coś, co najbardziej będzie odpowiadało twoim potrzebom i celom montażu wideo. Miłej lektury!

Najlepsze programy do montowania filmów: top 6

Na liście znajdziesz informacje na temat każdego programu do edycji filmów. Omówiliśmy najważniejsze funkcje, przeznaczenie oraz warunki dostępu. Skoncentrowaliśmy się na absolutnej czołówce aplikacji tego typu i wybór padł na 6 serwisów.

1. Filmora Wondershare

Filmora Wondershare (oficjalna strona tutaj) to jeden z najpopularniejszych programów do edycji filmów, a dzięki swojej wszechstronności każdy może go używać do tworzenia wspaniałych wideo. Wersja bezpłatna ma te same funkcje, co wersja premium, ale zawiera znak wodny.

programy do edycji filmów filmora

Mocną stroną serwisu Filmora jest jego funkcjonalność. To profesjonalny program do obróbki filmów, zawierający wszystkie funkcje, które sprawią, że wideo będzie płynne i atrakcyjne. Możesz dodawać filtry, muzykę, teksty i przejścia oraz ciąć film i go montować, jak ci się podoba.

Program pomoże ci też usunąć szumy w tle czy drgania kamery, czyniąc twój filmik profesjonalnym i przyjemnym w odbiorze. Znajdziesz tu także takie efekty jak spowolnienie/przyspieszenie czy odwrócenie obrazu. Funkcje są stale aktualizowane i co jakiś czas wdrażane są nowe.

Możesz usunąć tło i je dowolnie zmieniać (opcja green screen), nagrać ekran, podzielić ekran czy umieszczać obraz w obrazie. A wszystko to w formacie 4K.

Warto dodać, że ten program do montowania filmów jest nie tylko bardzo wszechstronny, ale też intuicyjny w obsłudze. Spokojnie sobie poradzisz i skorzystasz ze wszystkich funkcji, nawet bez samouczka.

Program Filmora możesz pobrać zarówno na komputer z systemem Windows, jak i Mac. W bezpłatnej wersji każdy eksportowany film będzie miał znak wodny. Aby tego uniknąć, musisz przejść do wersji płatnej, od $49,99 rocznie. Dodatkowe efekty i wtyczki są oprócz tego płatne, ale możesz wypróbować je przez 7 dni za darmo.

PrzeznaczenieProste, kreatywne edytowanie każdego typu wideo
FunkcjeCięcia i montaż, filtry, edycja muzyki w tle i dźwięku w tle, usuwanie szumów i drgań, slow motion, green screen
System operacyjnyWindows, Mac
Cenabezpłatnie lub od 49,99 USD rocznie

2. Camtasia

Camtasia (oficjalna strona tutaj) od TechSmith jest jednym z najpopularniejszych programów do montowania filmów na rynku. Wydany w 2002 roku, był wielokrotnie aktualizowany i obecnie umożliwia pracę z wieloma nowymi funkcjami.

programy do montażu filmów camtasia

Program Camtasia jest podzielony na dwa tryby:

  • Rejestrator: za pomocą tego narzędzia można nagrywać dźwięk i obraz z ekranu komputera;
  • Edytor: klasyczne narzędzie przeznaczone w całości do edycji wideo, z osią czasu, scenami przejściowymi, efektami, animacjami i wieloma innymi funkcjami.

Ten program do obróbki filmów ma wiele funkcji, od integracji z programem Power Point w celu włączenia prezentacji do filmu narracyjnego, po możliwość powiększania i podświetlania kursora podczas nagrywania ekranu.

To narzędzie jest kompatybilne zarówno z oprogramowaniem Mac, jak i Windows. Świetnie nadaje się z jednej strony do nagrywania gier, spotkań i warsztatów, z drugiej – do robienia tutoriali i filmików demo, filmików na YT, webinarów, filmów instruktażowych czy kursów wideo.

Jeśli chodzi o ceny, istnieje darmowa wersja trial (można ją znaleźć pod tym linkiem), która pozwala poznać zalety korzystania z tego narzędzia, podczas gdy wersja premium jest dość elastyczna i dostosowana do twoich potrzeb.

PrzeznaczenieEdycja wideo i nagrywanie ekranu, doskonały do nagrywania tutoriali, webinarów i kursów wideo
FunkcjePrzejścia, animacje, integracja z Power Pointem, szablony, podświetlany kursor, narzędzia interaktywne
SystemWindows, Mac
Cena324,14 EUR rocznie

3. Cyberlink Powerdirector

Cyberlink Powerdirector 365 (oficjalna strona tutaj) od lat jest uważany za jeden z najlepszych programów do edycji filmów. W 2024 r. przedstawiona zostanie całkowicie nowa wersja, zaktualizowana i wzbogacona o najnowsze trendy w branży.

programy do montażu filmów na yt cyberlink powerdirector

To wszechstronne narzędzie, przydatne zarówno jako program do montowania filmów na YT, jak i służący do profesjonalnej obróbki wszelkich materiałów wideo. Ponad 3000 różnych efektów i szablonów robi wrażenie.

Nie sposób wymienić je wszystkie, ale wspomnijmy chociaż o kilku, by dać pojęcie o zaawansowaniu Cyberlink Powerdirector. Główną zaletą jest funkcjonalny system sztucznej inteligencji, który samodzielnie potrafi dobrać dla nas zachwycające rozwiązania wizualne.

Standardowo możemy edytować dźwięki na różnych płaszczyznach, wykrywać ruch, przyspieszać i zwalniać, nakładać różne filtry, edytować tło, inteligentne dopasowywanie muzyki w tle i wiele innych.

Dla formalności dodajmy, że Cyberlink Powerdirector posiada funkcję nagrywania ekranu i live streamingu. Niektóre z nowo wprowadzonych opcji to podgląd 4k widoczny podczas pracy, wideo 360°, mikser audio i wiele innych.

Można wypróbować program Cyberlink Powerdirector 365 przez 30 dni za darmo, korzystając ze wszystkich funkcji zawartych w płatnych pakietach. Po zakończeniu okresu próbnego użytkownik decyduje, czy chce wykupić usługę (od 48,99 euro rocznie).

PrzeznaczenieKreatywna, inteligentna edycja wideo dowolnego typu
FunkcjeEdycja dźwięku, dopasowania muzyki w tle, edycja tła, filtry, wykrywanie ruchu, nagrywanie ekranu, live streaming, wideo 360°
SystemWindows, Mac
Cenaod 48,99 EUR rocznie

4. Movavi

Movavi (oficjalna strona tutaj) jest jednym z najlepszych programów do edycji wideo w swoim przedziale cenowym. Opcje edycji sprawiają, że jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie mieć oprogramowanie wysokiej jakości.

movavi programy do edycji filmów darmowe

Movavi to tak naprawdę zestaw narzędzi do edycji, nagrywania i konwertowania wideo, a także przygotowywania pokazów slajdów czy dodawania napisów do filmów. My skupimy się rzecz jasna na Movavi Video Editor Plus.

Możemy dodawać wszelkie filtry, przejścia i napisy. Dodatkowo, mamy funkcję Chroma Key, dzięki czemu stworzymy wymarzone tło do filmu. Wideo możemy dowolnie kadrować, wstawiać obraz w obrazie, usuwać drgania, stylizować obraz czy nakładać głos lektora. Dodatkowe efekty znajdziemy w bibliotece Movavi Effects Store.

Niewątpliwą zaletą tego programu do montażu filmów jest jego intuicyjność i co za tym idzie, szybkość. Spośród najlepszych dostępnych obecnie programów do edycji wideo Movavi jest prawdopodobnie najbliższym konkurentem Filmory. Ma on podobny układ i wiele takich samych funkcji, w tym wbudowane efekty, dźwięk, tekst, grafikę itp.

Co więcej, ceny obu usług są bardzo zbliżone. Ogólnie rzecz biorąc, Filmora daje dużą swobodę tworzenia dzięki swojej bogatej bibliotece, natomiast Movavi jest idealny do szybkich, ale jednocześnie profesjonalnych projektów.

PrzeznaczenieKreatywna i szybka edycja wideo dowolnego typu
FunkcjeFiltry, przejścia, napisy, Chroma Key, usuwanie drgania, nakładanie lektora, stylizacje, Movavi Effects Store
SystemWindows, Mac
Cena185,95 zł rocznie lub 265,95 zł dożywotnio

5. Adobe Premiere

Adobe Premiere często znajduje się na liście najlepszych programów do edycji wideo i nie jest przypadkiem, że jest on profesjonalnie wykorzystywany w wielu kreatywnych agencjach medialnych.

program to montażu filmów adobe premiere

Jest to program, który stoi za niemal każdym dużym projektem wideo, realizowanym przez profesjonalnego grafika i specjalisty od obróbki filmów.

Czy jest to najlepszy program do edycji filmów na rynku? Na pewno znajduje się w ścisłej czołówce, ale warto podkreślić, że będzie znajdował się od na szczycie tej listy przede wszystkim w gronie najbardziej wyspecjalizowanych użytkowników.

Z pewnością jest to usługa, na której można polegać, jeśli użytkownik chce realizować duże projekty w celach komercyjnych.

Niektóre rewelacyjne nowe funkcje udostępnione w lipcu 2021 r. obejmują:

  • Automatyczna transkrypcja dialogów: Adobe Sensei umożliwia dodawanie napisów do filmów wideo, generując je automatycznie dzięki sztucznej inteligencji;
  • Szybsze zapisywanie: Zapisywanie edycji w Premiere Pro 15.4 jest szybsze dzięki optymalizacji wprowadzonej w strukturze plików projektów zespołowych;
  • Kolorowa luneta wektorowa: nowa kolorowa luneta wektorowa zapewnia bardziej szczegółową analizę obrazu na potrzeby korekcji kolorów.

Program dopasowany jest do formatów 4K, 360 VR i wideo HDR. Przy całym swoim zaawansowaniu pozostaje stosunkowo intuicyjny. Możesz go wypróbować przez 7 dni za darmo, a następnie wykupić abonament w cenie od 24,39 euro miesięcznie.

PrzeznaczenieProfesjonalna obróbka wideo w ramach dużych, komercyjnych projektów
FunkcjeWszelkie efekty i filtry, automatyczna transkrypcja dialogów, kolorowa luneta wektorowa, wideo VR 360°
SystemWindows, Mac
Cenaod 24,39 EUR miesięcznie

6. Final Cut Pro

Innym programem do edycji wideo przeznaczonym dla bardziej doświadczonych użytkowników komputerów jest Final Cut Pro. Jest on często wymieniany razem z programem Adobe Premiere, ponieważ oba są przeznaczone dla doświadczonych grafików i profesjonalnych użytkowników zajmujących się edycją wideo.

program do obróbki filmów online final cut pro

Ważną informacją na temat programu Final Cut Pro jest to, że jest on przeznaczony tylko dla użytkowników sprzętów firmy Apple i w porównaniu z programem Adobe ma wiele różnic, m.in:

  • Oś czasu: znacznie bardziej podstawowa niż klasyczne interfejsy, zawiera liczne opcje edycji, ale jest mniej konfigurowalna niż interfejs Premiere.
  • Grafika ruchoma: Adobe ma After Effects, a Apple Motion ma Final Cut. Jest to w rzeczywistości narzędzie przeznaczone do tworzenia tytułów, przejść i efektów. O wiele bardziej bezpośrednie i proste niż After Effects;
  • Projekt zespołowy: do pracy w zespole w Final Cut potrzebne jest rozszerzenie o nazwie frame.io, które umożliwia połączenie z programem. Natomiast w przypadku Premiere dostępna jest chmura Creative, w której można łatwo przesyłać projekty do chmury.

Program oferuje aż 90-dniowy okres próbny, więc jeśli posługujesz się sprzętami od Apple, koniecznie musisz wypróbować ten klasyk wśród programów do montażu i obróbki filmów.

PrzeznaczenieProfesjonalna obróbka wideo w ramach większych projektów
FunkcjeWszelkie efekty i filtry, oś czasu, grafika ruchoma, realizacja projektów zespołowych
SystemMac
Cena299,99 USD

Programy do montowania filmów: darmowe czy płatne?

W powyższym zestawieniu skupiliśmy się na płatnych programach do edycji filmów, które miewają darmowe wersje próbne lub bezpłatne warianty z pewnymi ograniczeniami. Zasadniczo bowiem program darmowy zwykle ma pewne ograniczenia.

Po pierwsze, jego funkcje mogą nie być tak zaawansowane. Jeśli planujesz się zajmować profesjonalnie obróbką i montowaniem filmów, raczej nie będziesz korzystał z bezpłatnego narzędzia, a od razu sięgniesz po program dla zawodowców.

Licencja może mieć też limity w postaci ograniczonej liczby eksportowanych filmów, ograniczeniu w możliwych do zapisania formatach, w dostępie do efektów, w długości tworzonych filmów itp. To pozwala wypróbować program, ale nie korzystać z niego na bieżąco do pracy.

Po trzecie częstym ograniczeniem jest zastosowanie przez program do montażu filmów znaku wodnego, który automatycznie pojawia się na twoich projektach. To opcja, z której korzysta Filmora.

To oczywiście nie znaczy, że darmowe programy do montowania filmów są do niczego. Jest ich całe mnóstwo i warto pochylić się nad tymi najbardziej polecanymi.

I tak często w listach rankingowych wymieniany jest program opensource Shotcut, dostępny na różne systemy operacyjne, służący głównie do montowania, ale posiadający również funkcje edycji.

Jednym z najbardziej zaawansowanych z darmowych programów jest DaVinci Resolve. Jeśli masz czas na opanowanie obsługi tego programu, a nie należy ona niestety do łatwych, to możesz się cieszyć naprawdę ogromem możliwości. Z kolei na miłośników firmy Apple czeka nieskomplikowany iMovie.

Programy do edycji filmów: pytania i odpowiedzi

Jaki jest najlepszy program do montowania filmów na YT?

Zdecydowanie najbardziej polecamy program Filmora, który posiada wiele funkcji, daje ogromne pole dla kreatywności, a przy tym zachowuje rozsądną cenę (i ma bezpłatną wersję). Jeśli tworzysz na YT webinary, tutoriale i kursy, polecamy Camtasia.

Jakie są najbardziej zaawansowane programy do edycji filmów?

Do najbardziej zaawansowanych narzędzie należą Adobe Premiere i Final Cut, używane przy największych projektach. Na ich tle bardzo dobrze wypada też bardziej ekonomiczny Cyberlink Powerdirector.

Którego programu do obróbki filmów mogę używać na Mac?

Wszystkie przedstawione we wpisie programy do edycji filmów są dostępne na Mac. Spośród nich Final Cut Pro jest dostępny tylko dla Apple.

Jakie są programy do montowania filmów za darmo?

Spośród darmowych aplikacji najbardziej polecamy DaVinci Resolve, Shotcut i iMovie. Program Filmora posiada wersję bezpłatną, której jedynym minusem jest znak wodny.

Jaki jest niedrogi program do edycji filmów?

Z płatnych programów dobrym stosunkiem jakości do ceny wyróżnia się Movavi, który możesz mieć nawet dożywotnio za 265,95 zł.

5/5 - (1 vote)

Czytaj również: