Shadowban Instagram: czym jest, jak go wykryć i jak się go pozbyć

shadowban instagram

Czym jest shadowban Instagram? Jakie wykonać testy, aby go wykryć? Jakie są strategie pozbycia się shadowban w sposób definitywny?

Jeśli nie słyszałeś o tym zjawisku lub ktoś powiedział ci, że zostałeś zbanowany, ale kompletnie nie wiesz, co to znaczy, nie musisz się już martwić.

Jest to zjawisko znane jedynie specjalistom z branży, tym, którzy współpracują z Instagramem i zajmują się sponsorowaniem lub rozpowszechnianiem marki, prywatnej lub firmowej, swojej bazie użytkowników.

Nie oznacza to jednak, że efekty działania shadowban na Instagramie są ograniczone lub nieistotne, wręcz przeciwnie. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czym jest shadowban Instagram i jak sobie z nim poradzić.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz dysponował odpowiednią wiedzą, aby ocenić, czy stałeś się ofiarą shadowban Instagram i będziesz w stanie użyć odpowiednich narzędzi, aby się go pozbyć.

Czym jest shadowban Instagram?

Shadowban Instagram to całkowite lub częściowe blokowanie treści użytkownika, przez co staje się ona niedostępna dla społeczności danej platformy lub sieci. Jest to łagodna forma blokady, w której użytkownik nie jest jednak usuwany z serwisu.

Shadowban Instagram zachodzi przede wszystkim wtedy, gdy twoich treści nie można przeszukiwać za pomocą hashtagów, których użyłeś, publikując zdjęcie.

Precyzując, twoje treści pojawią się w sekcji z hashtagami TYLKO dla twoich obecnych obserwujących, podczas gdy ci, którzy cię nie obserwują, nie zobaczą twoich zdjęć.

Nie spotkasz się jednak z żadnymi ograniczeniami jeśli chodzi o sekcję „Eksploruj”, w której będziesz widoczny dla wszystkich.

Oczywiście twórcy Instagrama nigdy nie przyznali się do tego, że shadowban istnieje. Twierdzą, że algorytm IG jest skonstruowany w taki sposób, że każdy użytkownik, przeprowadzając to samo wyszukiwanie, może uzyskać dostęp do różnych wyników w zależności od szeregu parametrów, celowo utrzymywanych w tajemnicy.

Niektórzy twierdzą, że jest to nowy algorytm, celowo opracowany na początku 2017 roku, w celu zwalczania nadużyć i ograniczenia nieprawidłowego używania hashtagów w postach na Instagramie. W praktyce nie ma gwarancji, że wpisując określony hashtag, automatycznie pojawisz się w sekcji „Ostatnie” lub tym bardziej w „Najpopularniejsze”.

Konsekwencją Shadowban Instagram jest przede wszystkim ograniczenie twojego zasięgu (tj. liczby osób, do których docierają twoje treści). Spadek może osiągać bardzo wysokie wartości i obniżyć zasięgi nawet o 70%.

Wynika to nie tylko z tego, że nie pojawisz się i nie poprawisz swojej pozycji w rankingach hashtagów, ale także dlatego, że zazwyczaj, gdy zostałeś zbanowany, tylko 5-10% twoich obserwujących zobaczy twoje treści na stronie głównej!

W rzeczywistości bardzo często większość użytkowników, do których docierają twoje treści, pochodzi właśnie z sekcji głównej, czyli od osób, które już cię obserwują; sam fakt braku widoczności w sekcji z hashtagami nie może więc uzasadniać tak znaczących spadków zasięgu.

Wszystko to przekłada się na drastyczny spadek twojego zaangażowania. Zasadniczo będziesz otrzymywać mniej polubień i komentarzy, co również spowoduje zmniejszenie możliwości rozwoju twojego konta.

Shadowban Instagram: jakie są jego przyczyny?

Jako że Shadowban Instagram traktowany jest jako kara, można już wyobrazić sobie jaki jest tego powód. Blokada następuje, gdy użytkownik narusza lub w inny sposób nie przestrzega warunków korzystania z Instagrama.

Ponadto, właściciele IG chcą ograniczać fakt istnienia fałszywych kont, a Shadowban Instagram jest jedną z technik mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.

Poniżej znajdziesz prawdopodobne przyczyny blokowania twoich treści na Instagramie:

shadowban instagram

1. Używanie aplikacji nieautoryzowanych przez IG

Pierwszym powodem jest używanie zewnętrznych aplikacji, które nie są zatwierdzone przez Instagram. Są to takie aplikacje jak:

 • Bot instagram
 • Automatyczne publikowanie
 • Aplikacje do unfollow
 • Przeprowadzanie analiz na Instagramie

Wszystkie te aplikacje łączą się zewnętrznie za pośrednictwem twojego konta; używając ich możesz wzbudzić podejrzenia.

Na przykład za pomocą bot Instagram teoretycznie możesz zaobserwować 100 użytkowników w ciągu jednej minuty, co jest bardzo trudne do wykonania ręcznie. W związku z tym pojawia się pytanie, czy jest to konto fałszywe, czy może zwykły spam.

Konta spamowe zwykle śledzą jak największą liczbę użytkowników, aby promować usługi za pomocą linków znajdujących się w opisie.

Innym powodem, który może wzbudzić podejrzenia, jest to, że te aplikacje łączą się z serwerami zlokalizowanymi w krajach dalekich od twojego standardowego obszaru logowania. Jeśli logujesz się z Polski, a jednocześnie wyświetla się login np. ze Stanów Zjednoczonych, to sam przyznasz, że jest to trochę dziwne.

Jeśli nadal chcesz korzystać z tych aplikacji, sugeruję, abyś przynajmniej zaopatrzył się w Instagram proxy, znajdujące się blisko ciebie.

2. Kupowanie obserwujących, polubień i komentarzy

Kolejną bardzo kontrowersyjną praktyką, która z pewnością może prowadzić do blokowania twojego profilu przez Shadowban Instagram, jest kupowanie obserwujących, polubień i komentarzy, aby szybko rozwinąć swoje konto.

Chociaż może się wydawać, że jest to najprostsza technika, dzięki której twój profil stanie się popularniejszy, to w większości przypadków przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, głównie z dwóch powodów:

 • obserwujący, których kupujesz, nie są docelowi: będą to specjalnie utworzone profile, które nie będą wchodzić z tobą w interakcje i nie będą zainteresowane twoimi treściami
 • obniża się twój wskaźnik zaangażowania: zmniejsza to odsetek obserwujących, którzy wchodzą z tobą w interakcję, a to również przekłada się na nakładanie na twój profil kary za pośrednictwem algorytmów IG

Jeśli naprawdę nie masz czasu na rozbudowę swojego konta na Instagramie, a jednocześnie nie chcesz zaszkodzić swojemu profilowi, najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług aplikacji do rozwoju konta, takich jak Instagrow (możesz przeczytać o nim pod tym linkiem).

Powierzając swoje konto tego typu aplikacjom, będzie ono rozwijać się dzięki zdobywaniu nowych, prawdziwych i docelowych obserwujących.

3. Używanie zakazanych hashtagów

Trzecim powodem, przez który możesz zostać zablokowany jest używanie zakazanych hashtagów.

Dzieje się tak z różnych powodów. Najbardziej oczywiste jest to, że są to hashtagi związane ze słowami naruszającymi ww. warunki korzystania z Instagrama.

W innych przypadkach, pomimo dozwolonych słów, zdarzało się, że użytkownicy użyli tych hashtagów w niewłaściwy sposób. Na przykład: #petite, francuskie słowo oznaczające „mała”, zostało zbanowane z powodu kilku doniesień o naruszeniu wytycznych.

Dlatego przed opublikowaniem swoich treści sprawdź, czy używane hashtagi nie zostały zbanowane. Możesz to sprawdzić, przechodząc do sekcji „Eksploruj”> „Znaczniki”> # (twój_hashtag)> „Ostatnie”. W przypadku zbanowania pojawi się pusty ekran z powiadomieniem tego typu:

Reasumując, upewnij się, że hashtagi, których używasz, nie zostały zablokowane w ramach procedury, którą ci opisałem.

4. Używanie zbyt wielu lub zawsze takich samych hashtagów

Wspomniałem już, że Shadowban Instagram został wprowadzony w celu zwalczania nadużywania hashtagów.

Innym powodem blokady może być używanie zbyt wielu hashtagów lub dodawanie zawsze tych samych znaczników.

Wykazano, że jeśli publikujesz treści kilka razy dziennie, umieszczanie za każdym razem tych samych hashtagów może spowodować brak widoczności niektórych z nich na twoim profilu.

Publikowanie takich samych postów jest typowym zachowaniem konta spamowego i dlatego wzbudza podejrzenia wśród twórców IG. Ponadto, dodawanie takich samych hashtagów do zupełnie różnych treści jest pozbawione sensu.

Innymi słowy, jeśli opublikujesz zdjęcie krajobrazu i umieścisz hashtag #landscape, a następnie opublikujesz selfie bez tła, nie ma sensu umieszczać tego samego znacznika również na drugim zdjęciu.

5. Komentowanie z oznaczaniem innych użytkowników

Kolejnym podejrzanym zachowaniem jest komentowanie treści różnych kont poprzez oznaczanie innych użytkowników.

Bardzo często natkniesz się na posty, w których zapewnią cię, że jeśli oznaczysz jakiegoś użytkownika, otrzymasz w zamian nagrody. Są to akcje, których głównym celem jest zwiększenie bazy użytkowników i ich zaangażowania.

Jeśli robisz to rzadko, nie będziesz mieć żadnych szczególnych problemów. Ale jeśli regularnie oznaczasz inne osoby w komentarzach, Instagram potraktuje cię jako spamującego bota.

Z tego powodu warto ograniczyć tego typu działania, aby nie zostać zablokowanym przez Shadowban Instagram.

6. Zachowania prowadzące do zgłoszenie konta

Twoje konto może zostać zgłoszone z różnych powodów. Na przykład za nieodpowiednie treści, spam, a nawet oszustwa.

Po zgłoszeniu konta Instagram decyduje, które środki zaradcze należy zastosować. Oprócz czasowego zawieszenia konta lub, w poważniejszych przypadkach, jego usunięcia, z pewnością możesz zostać zablokowany przez Shadowban.

Jeśli na swoim profilu publikujesz nieodpowiednie treści lub Instagram podejrzewa, że nie są one prawdziwe, decyduje o ich ukryciu.

7. Działania powodujące tymczasowe blokady

Ostatnim powodem, przez który możesz stać się ofiarą Shadowban Instagram, jest tymczasowe blokowanie niektórych funkcji twojego konta.

Dzieje się tak, gdy nadużywasz i przekraczasz dopuszczalne limity dla określonego działania. Na przykład istnieją zarówno godzinowe, jak i dzienne limity działań, takich jak:

 • Śledź konto
 • Przestań obserwować konto
 • Lajkowanie
 • Komentowanie

Na przykład, jeśli chodzi o obserwowanie kont, sugeruję, abyś nigdy nie przekraczał limitu 200 obserwacji nowych profili dziennie i 60 na godzinę. Tymczasowe zablokowanie niektórych funkcji nie jest samo w sobie niczym poważnym.

Oczywiście, jeśli zjawisko powtórzy się kilka razy, twoje konto będzie pod stałą kontrolą Instagrama i od tego momentu będziesz musiał być bardzo ostrożny.

Jeśli dostaniesz jedną z tych blokad, spróbuj maksymalnie ograniczyć aktywność na swoim koncie przez kilka dni. Limity, o których ci wspomniałam, będą znacznie bardziej restrykcyjne, jeśli twój profil został utworzony niedawno, a to dlatego, że IG zawsze chce mieć pewność, że nie funkcjonują żadne fałszywe profile.

Shadowban Instagram Test

Dowiedz się, jak sprawdzić, czy stałeś się się ofiarą Shadowban Instagram.

Jeśli niedawno zauważyłeś spadek zaangażowania i zasięgu w więcej niż jednym poście, możesz sprawdzić, czy Instagram nałożył ci karę.

Najprostszy test Shadowban Instagram

Pierwsza metoda, którą ci przedstawię, jest najłatwiejsza. Nie potrzebujesz specjalnych narzędzi, wystarczy pomoc znajomego.

Wykonaj podane czynności:

 • poproś znajomego, aby przestał cię obserwować;
 • opublikuj treść z mało popularnym hashtagiem;
 • poproś znajomego, aby sprawdził, czy pojawiłeś się w sekcji „Ostatnie” tego konkretnego hashtagu.

Celowo proponuję ci użycie hashtagu o niskiej popularności, ponieważ w tym przypadku częstotliwość publikacji pod tym właśnie znacznikiem jest mniejsza (wynosi mniej niż 50 tys.)

Jeśli twój znajomy nie widzi twoich treści, najprawdopodobniej zostałeś zbanowany przez Shadowban Instagram.

2 najlepsze testery Shadowban Instagram

Oprócz testów ręcznych możesz skorzystać z narzędzi online, które pozwolą ci sprawdzić, czy zostałeś zbanowany. Zobaczmy najlepsze 2 testy.

1. Triberr

Najlepszym testerem Shadowban Instagram jest Triberr. Na stronie głównej wpisz nazwę swojego konta. Program przeanalizuje twoje ostatnie 10 postów.

shadowban instagram

Dla każdego postu aplikacja przeanalizuje odpowiednie hashtagi. Te, które podświetlą się na niebiesko, są dobre, te czerwone są ukryte, natomiast hashtagi przekreślone na czerwono są zakazane.

shadowban instagram

Przykład dobrych hashtagów:

shadowban instagram

Przykład złych hashtagów:

shadowban instagram

2. Instagram Shadowban Checker

Kolejny tester Shadowban Instagram znajdziesz pod tym linkiem. Aplikacja ta przeanalizuje tylko twój ostatni post. Wystarczy, że wpiszesz nazwę swojego konta. W przypadku starszych treści możesz załączyć do nich link.

shadowban instagram

Jeśli wszystkie hashtagi są prawidłowe, wyświetli się taki ekran:

Jeśli hashtagi są błędne, zobaczysz następujący ekran:

Jak pozbyć się Shadowban Instagram

Kiedy już ustalisz, że padłeś ofiarą Shadowban Instagram, nadszedł czas, aby podjąć działania mające na celu pozbycie się blokady. Masz do dyspozycji dwie opcje:

 • Pierwsza, która jest bardziej radykalna i polega na utworzeniu nowego konta
 • Druga, która polega na postępowaniu zgodnie z radami, które ci podam

Jeśli masz konto z kilkoma obserwującymi lub takie, nad którym pracowałeś krótko, z pewnością lepsza okaże się opcja pierwsza. Pozwoli ci ona na jak najszybsze rozwiązanie problemu.

Jeśli jednak tak nie jest i będziesz musiał wybrać drugą opcję, musisz wiedzieć, że w niektórych przypadkach nie zawsze będzie możliwe odzyskanie zablokowanego konta. W niektórych przypadkach czas odzyskiwania jest długi, może wynieść nawet sześć miesięcy.

Jednak w większości przypadków Shadowban Instagram jest aktywny przez kilka tygodni, ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy zaniechasz wykonywania działań powodujących blokady, o których ci wspomniałam.

Przejdźmy do przeglądu metod, które należy wdrożyć, aby pozbyć się Shadowban Instagram.

shadowban instagram

1. Zrób przerwę (+48h)

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, gdy zauważysz, że zostałeś zablokowany przez Shadowban Instagram, jest wstrzymanie jakiejkolwiek aktywności na swoim profilu na okres co najmniej 48-72 godzin.

W tym czasie nie publikuj treści, nie obserwuj/nie przestawaj obserwować innych profili, nie lajkuj, nie komentuj ani nie pisz prywatnych wiadomości.

Często okazuje się, że ta prosta i skuteczna technika pomaga pozbyć się blokady wprowadzonej przez Shadowban Instagram.

2. Zablokuj dostęp do wszystkich aplikacji powiązanych z IG

Drugą rzeczą, którą możesz zrobić, jest cofnięcie uprawnień wszystkim aplikacjom zewnętrznym nieautoryzowanym przez Instagram do łączenia się z nim.

Możesz to zrobić tylko w internetowej wersji Instagrama. Wejdź na www.instagram.com i zaloguj się na swoje konto. Kliknij przycisk „edytuj profil” (edit profile w języku angielskim) i przejdź do trzeciej zakładki.

Jeśli widnieją w niej aplikacje autoryzowane do przyłączenia, kontynuuj usuwanie.

3. Wstrzymaj wszelkie rodzaje automatyzacji

Podczas blokady przez Shadowban Instagram będziesz musiał również wstrzymać wszelkie działania wykonywane automatycznie poprzez aplikacje:

 • bot Instagram
 • aplikacje do follow/unfollow
 • automatyczne publikowanie postów
 • aplikacje do DM
 • aplikacje do analiz na Instagramie

Zasadniczo musisz unikać wszystkich podejrzanych aktywności na swoim koncie, które są wykonywane automatycznie. Pamiętaj, że aby uniknąć podejrzenia o niewiarygodności konta, twój profil musi wyglądać tak, jakby był zarządzany osobiście przez użytkownika, a nie maszynę.

4. Zmień konto biznesowe na osobiste i odwrotnie

W niektórych przypadkach powyższa technika również okazała się skuteczna. Jeśli masz profil biznesowy, ale NIE używasz go do celów firmowych, zalecam, abyś zmienił je na konto osobiste.

Możesz to zrobić z aplikacji mobilnej, wykonując następującą procedurę:

 • Otwórz aplikację Instagram
 • Przejdź do karty ze zdjęciem profilowym
 • Przyciśnij ikonę z trzema liniami w prawym górnym rogu
 • Kliknij ikonę „Ustawienia
 • Kliknij „Konto
 • Przewiń w dół, gdzie znajdziesz odpowiedni przycisk

Jeśli masz konto osobiste, ale używasz go do celów biznesowych, zalecam wykonanie odwrotnego kroku. W tym przypadku będziesz musiał wykonać postępować bardzo podobnie.

5. Nie nadużywaj hashtagów

Jedna z najważniejszych wskazówek dotyczy używania hashtagów. Jeśli wcześniej byłeś przyzwyczajony do używania wielu i zawsze jednakowych hashtagów, przestań to robić!

Chociaż IG pozwala na dodawanie do 30 hashtagów, niedobrze jest, kiedy używa się ich w zbyt dużej ilości w każdym poście. Dobrze byłoby wpisać maksymalnie 10 hashatgów w poście.

Ponadto, jeśli często publikujesz nowe treści, nawet kilka razy dziennie, zalecam zróżnicowanie używanych hashtagów. Zawsze umieszczaj te, które są najbardziej odpowiednie dla publikowanych treści.

Usuń także ze starych postów wszelkie hashtagi, które Instagram może zablokować.

6. Zgłoś problem do IG

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, jest zgłoszenie problemu do Instagrama.

Robiąc to, ważne jest, aby w żaden sposób nie wspominać o Shadowban, ponieważ jest to blokada, do którego twórcy i rzecznicy Instagrama nigdy się nie przyznali.

Zamiast tego zwróć uwagę na fakt, że twoje posty nie są widoczne w sekcji tagów, mimo użytych znaczników.

Aby zgłosić problem, wykonaj następujące kroki, kliknij:

 • Na kartę ze zdjęciem profilowym
 • Ikonę z trzema liniami w prawym górnym rogu
 • Ikonę „Ustawienia”
 • Przycisk „Pomoc”
 • Przycisk „Zgłoś problem”
 • Ikonę „Coś nie działa”

Poniżej podam ci przykład wiadomości, jaką możesz wysłać:

„Witam, chciałem zgłosić, że od kilku dni mam problem z moim kontem na Instagramie. Treści, które publikuję, nie są widoczne w sekcji z hashtagami, mimo użycia znaczników. Wydaje mi się, że problem ten dotyczy tylko użytkowników, którzy nie są moimi obserwatorami. Z czego to może wynikać? Czy jest jakiś sposób na rozwiązanie problemu?”

7. Odzyskaj swoje zaangażowanie

Nawet jeśli problem z Shadowban Instagram się rozwiąże, nie jest pewne, że twoje zaangażowanie wróci do poziomu sprzed blokady, przynajmniej nie od razu.

Dlatego będziesz musiał wdrożyć strategię, która pozwoli ci odzyskać popularność i interakcje, a tym samym powrócić do normalnego poziomu. Aby tego dokonać, spróbuj korzystać ze wszystkich „legalnych” narzędzi udostępnianych przez Instagram:

 • Publikuj jedno zdjęcie/film dziennie.
 • Jeśli zauważysz, że twoje treści radzą sobie dobrze, opublikuj drugie zdjęcie, i tak dalej, maksymalnie do trzech dziennie.
 • Często wykorzystuj InstaStories. Odpowiednia liczba stories to 10 dziennie, jednak staraj się publikować ich nie mniej niż 5.
 • Współpracuj z innymi influencerami i wpływowymi profilami poprzez shoutout.
 • Wymieniaj się polubieniami i komentarzami.

Jedną z najskuteczniejszych technik zapewniających wzrost zaangażowania są powerlike. Aby poznać wszystkie szczegóły dotyczące tej usługi, przeczytaj ten artykuł.

To już wszystkie wskazówki, które chciałem ci przekazać na temat Shadow Ban Instagram. Mam nadzieję, że porady, których ci udzieliłem, okażą się przydatne.

Bardzo często strach przed byciem zablokowanym przez Shadowban Instagram jest nieco przesadny. Wielu użytkowników Instagrama nawet nie wie, że taka blokada istnieje.

Ponadto w większości przypadków odwiedzenia twojego profilu poprzez hashtagi są tylko niewielką częścią wszystkich wizyt na twoim koncie.

Dlatego musisz pamiętać, że bycie zablokowanym przez Shadowban Instagram nie jest najgorszą rzeczą, która może ci się przytrafić. W przypadku zastosowania się do wyżej wymienionych rad, możesz skutecznie pozbyć się blokady i cieszyć możliwością korzystania z Instagrama.

4.4/5 - (5 votes)

Czytaj również: